Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Rynek w Oliwie - więcej niż targowisko

Sie 16, 2021

Według światowych tendencji targowiska miejskie przestają być wyłącznie miejscem sprzedaży lokalnych i sezonowych produktów. Odgrywają coraz większą rolę społeczną i kulturalną, nie tylko wśród najbliższej społeczności. W te trendy wpisuje się Rynek w Oliwie, który poprzez swoje ciekawe i nieszablonowe wydarzenia staje się ważnym punktem na mapie Trójmiasta.

Oliwskie targowisko na nowo staje się istotnym elementem przestrzeni publicznej w gdańskiej dzielnicy. Z wizytami na targowisku wiąże się wiele historii, a od dekad stanowi ono miejsce nie tylko robienia zakupów, ale też spotkań, rozmów i integracji lokalnej społeczności. Organizacja różnorodnych wydarzeń sprzyja sąsiedzkim spotkaniom i wspólnemu spędzaniu wolnego czasu.

Już w najbliższy weekend zorganizowane zostaną dwa nowe wydarzenia. W piątek 20 sierpnia, na Popołudniowym Rynku po raz pierwszy będzie można zrobić codzienne zakupy na targowisku w godzinach od 15:00 do 21:00. Natomiast w sobotę 21 sierpnia Oliwski Stół będzie okazją do sąsiedzkich spotkań przy wykwintnej kolacji na urokliwym placu targowym.

IMG 4308 Kopiowanie

Popołudniowy Rynek jest propozycją dla osób, które choćby ze względu na godziny pracy nie mogą sobie pozwolić na wczesne zakupy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zapracowanych mieszkańców miast, organizujemy Rynek ze zdrowymi, świeżymi, nieprzetworzonymi produktami w popołudniowych, marketowych godzinach. Wspomniane zakupy będzie można połączyć ze spotkaniem z przyjaciółmi. Bogata oferta gastronomiczna
i strefa relaksu z leżakami może oznaczać tylko jedno – udane piątkowe popołudnie. Poza zakupami spożywczymi znaleźć będzie można także wystawców znanych wcześniej z Pchlich Targów czy Targów Vintage. Aby wydarzenie było przyjazne dla rodzin, zorganizowane zostaną warsztaty i kącik plastyczny dla najmłodszych.

IMG 4191 Kopiowanie

Oliwski Stół to wydarzenie mające zachęcić mieszkańców nie tylko Oliwy, ale i okolicznych dzielnic, żeby zasiedli przy wspólnym stole i spędzili ze sobą czas. Podczas wydarzenia będzie można spróbować potraw przygotowanych ze składników zebranych w promieniu dwóch kilometrów od Rynku w Oliwie. Wszyscy zasiądą do jednego stołu i w ramach zakupionego biletu otrzymają kolację przygotowaną przez, pochodzącego z Oliwy szefa kuchni konceptu „Klatka B”, Bartka Kasprzaka. Jego największą namiętnością w kuchni jest bunt i nieustanne poszukiwania. Nasz oliwski szef kuchni nie znosi szablonów, ram, szufladek i kompromisów. Uwielbia odkrywać nowe połączenia smaków. Jak sam mówi jego ulubione danie, to to, którego jeszcze nie zrobił, ale już pojawiło się w jego głowie.

Oprócz nowych wydarzeń w krajobraz Rynku na stałe wpisały się już Pchli Targ oraz Vintage Oliwa. Pchli Targ to lokalna, niekomercyjna i sezonowa inicjatywa społeczna – miejsce do sprzedaży, kupna i wymiany używanych rzeczy. Ubrania, zabawki, płyty, książki, meble, starocie. Wszystko, co zalega w piwnicy, a może przydać się komuś innemu. Pchli Targ działa od maja do września, w każdą niedzielę w godzinach od 9.00 do 15.00. Nie trzeba się wcześniej zgłaszać, ani rezerwować miejsc – wystarczy przyjechać i rozstawić swój kram.

Natomiast Vintage Oliwa to wydarzenie, w trakcie którego można przyjść i zdobyć specjalnie wyselekcjonowane ubrania w stylu vintage. Można zrobić miejsce w swojej szafie i wyprzedać nieużywane ubrania, a przy okazji smacznie zjeść i spędzić czas przy muzyce.

IMG 4281 Kopiowanie

Planowane wydarzenia są jednym z elementów większego projektu „Na Rynek!”. Projekt ten jest inicjatywą zmierzająca do zachęcenia Polaków do kupowania, korzystania i przebywania na miejskich targowiskach. Na targowiskach klienci otrzymują sprawdzony, lokalny produkt wysokiej jakości po atrakcyjnych cenach – bez pośredników handlowych. Jest to korzystne zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Na wymianie tak samo korzystają kupujący, jak i sprzedający.

- Ważne jest by targowiska stały się realną alternatywą dla supermarketów, które zdominowały polski rynek żywności w miastach – mówi Piotr Czyż, Prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto. - Rozmowa z lokalnym producentem pozwala na poznanie naturalnych procesów produkcji oraz zwiększanie świadomości na temat jakości spożywanych produktów. Ludzie i produkty już tu są! To czego teraz potrzeba to poprawa sposobu funkcjonowania targowisk, ich estetyki oraz wzbogacenia ich funkcji społeczno-kulturowej. Chcemy by targowisko ponownie stało się centrum życia lokalnej społeczności – miejscem zakupów, spotkań i rekreacji.

W ramach pilotażu programu „Na Rynek!” zmodernizowano całą przestrzeń Rynku w Oliwie. Plac targowy został wyłożony kostką brukową, dzięki czemu powiększyła się powierzchnia dostępna dla sprzedawców i kupujących. Całość została uzupełniona siedziskami, ławkami oraz sporą liczbą donic z roślinnością. Na rynku zachowano wszystkie drzewa i otoczono ozdobnymi zieleńcami, a także założono ogrody deszczowe odprowadzające wodę opadową, poprawiając tym samym warunki przyrodnicze roślin otaczających plac.
Odmalowano także budynek hali targowej oraz opracowano nowe szyldy dla całego budynku i wszystkich sklepów hali targowej. 

Projekt jest pilotażowym działaniem, które docelowo ma się przyczynić do regeneracji podobnych targowisk w Polsce. Jest to część programu „Na Rynek – Strategia Regeneracji Rynków”, realizowanego przez Inicjatywę Miasto, Politechnikę Gdańską, Akademię Sztuk Pięknych, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji:

Stron www - www.rynekwoliwie.pl

Facebook - @rynekwoliwie 

Instagram - @rynekwoliwie

Lokalizacja: ul. Polanki 1a, 80-306 Gdańsk

Godziny otwarcia:

Targowisko:
6:00 – 13:00 (środa i sobota)

Hala targowa:
8:00 – 17:00 (od poniedziałku do soboty)

 

tekst artykułu dzięki uprzejmości Rynku w Oliwie

 

 

Newsletter

Historia

125 lat tramwajów elektrycznych w Gdań…

Okazjonalny piknik, atrakcje dla dzieci i zabytkowe tramwaje - Miasto Gdańsk, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku oraz Gdańskie Autobusy i Tramwaje zapraszają na festyn rodzinny z okazji 125-lecia tramwajów elektrycznych...

08-08-2021 1031 Historia

Teren artysty. Pamięć o artystach z Ol…

Oliwa jest niezwykłym miejscem, które w związku z różnymi zbiegami okoliczności i niepowtarzalną atmosferą, przyciągało i przyciąga niebanalnych ludzi sztuki. Po II Wojnie Światowej osiedliło się tu wielu artystów reprezentujących...

21-05-2021 1124 Historia

Ostatnio dodane

Spacer szlakiem detalu architektonicznego w Oliwie

Spacer szlakiem detalu architektoniczneg…

Zapraszamy do wspólnego odkrywania detalu architektonicznego w Gdańsku - Oliwie! Start spaceru - sobota, godz. 12:00, spotykamy się przy kościele św. Jakuba w Oliwie (róg ul. Opackiej i ul. Czyżewskiego).

20-09-2021 70 Rozrywka

Marianowi Kołodziejowi w setną rocznicę urodzin

Marianowi Kołodziejowi w setną rocznic…

Marian Kołodziej przez wiele lat współpracował z Muzeum Narodowym w Gdańsku, przekazywał Działowi Teatralnemu swoje prace, uczył aranżacji, opanowania przestrzeni, pomagał przy tworzeniu wystaw, które wciągały i zaskakiwały zwiedzających. Stał...

20-09-2021 36 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Wrzesień 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30