Pomost, którego odbudowa jest celem projektu. Pocztówka z początku XX wieku Pomost, którego odbudowa jest celem projektu. Pocztówka z początku XX wieku fotopolska.eu

Powrót do pięknej przeszłości - oliwski pomost w Budżecie Obywatelskim

Wrz 30, 2021

W poniedziałek 4 października rozpoczyna się głosowanie na pomysły mieszkańców zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2022. Do głosowania dopuszczono ostatecznie 387 projektów, które będą mogły zostać zrealizowane na terenie Gdańska. Po raz drugi w ramach głosowania mamy do czynienia z Zielonym Budżetem Obywatelskim, czyli wydzieloną sumą przeznaczoną na projekty poprawiające jakość gdańskiej roślinności. Na tle całej puli uwagę może przykuwać projekt o charakterze historycznym, złożony w ramach puli dzielnicy Oliwa.

Pomysł na odbudowę pomostu powstał przez chęć tchnięcia nowego życia w nieco zapomniany, zachodni brzeg stawu melioracyjnego (Stawu Łabędziego). Obecnie miejsce to jest raczej omijane przez spacerowiczów, przez brak interesujących obiektów i zarośnięte dzikie ścieżki. W bezpośrednim sąsiedztwie wejścia na dawny pomost przebiega jeden z głównych ciągów spacerowych w parku – łączący wejście od ul. Kanapariusza z Ogrodem Francuskim. Złożony projekt Budżetu Obywatelskiego zakłada odbudowę historycznego drewnianego pomostu nad Stawem Łabędzim (zwanym też Stawem Złotych Rybek) w Parku Oliwskim, wraz z wyznaczeniem atrakcyjnego dojścia od głównego chodnika. Głos na niego można oddać w ramach puli dzielnicy Oliwa, pod numerem 2.

Pomost ParkOliwski 3

Pocztówka z początku XX wieku z postacią podziwiającą widok z pomostu, fotopolska.eu

Oryginalny pomost wyposażony był w dwie ławki, na raz mogło znajdować się na nim kilka osób. Pozwalał na relaks i spokój nieopodal gwarnych alejek Parku, wśród towarzyszących pomostowi drzew. Był nieodłącznym elementem kilku oliwskich pocztówek z początku XX wieku. Mimo ponad stu lat, krajobraz widziany z miejsca dawnego pomostu pozostał taki sam. Odbudowany sześciokątny pomost byłby kolejnym elementem rekreacyjnym wielkiego skarbu Miasta Gdańska, jakim jest Park Oliwski oraz nadałby nową jakość temu niedocenianemu fragmentowi Parku. Kompleks parkowy słynął niegdyś ze zdobionych mostków, pomostów i altan, a także pięknych detali małej architektury. Stopniowe przywracanie historycznych elementów ubogaci Park i podkreśli jego świetność.

Pomost ParkOliwski 2

Widok ogólny na budowę pomostu. Pocztówka z początku XX wieku, danzig.org

Autorem projektu jest Cezary Kamiński, radny dzielnicy Oliwa, pasjonat historii miasta i miłośnik komunikacji miejskiej. W czasie przejazdów zabytkowymi tramwajami wciela się w rolę konduktora z epoki w historycznym mundurze.

Projekt odbudowy parkowego pomostu miał już swoje pięć minut w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Zajął wtedy niezwykle wysokie drugie miejsce, przegrywając jedynie z projektem przestrzeni rekreacyjnej na terenie SP 35. Czy w tym roku uda się uzyskać pierwsze miejsce na podium? Wszystko zależy od mobilizacji mieszkańców i ich głosów na projekt nr 2 w puli dzielnicy Oliwa.

parkpomost

Głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego odbędzie się pomiędzy 4 a 18 października tego roku. Oddać głos będzie można za pośrednictwem strony internetowej www.gdansk.pl, a wyniki poznamy kilka dni po zakończeniu głosowania. Swoje głosy mogą oddać wszyscy mieszkańcy Miasta Gdańska.

Baner PomostOliwa BO2022

Kto może głosować ?

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież. Mogą być to osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca.

Jak głosować?

Głosowanie odbędzie się w formie elektronicznej za pomocą interaktywnego formularza na stronie www.gdansk.pl. W tym roku każdy, kto posiada Kartę Mieszkańca, będzie mógł wziąć udział w głosowaniu również za pomocą aplikacji mobilnej „Jestem z Gdańska”.

Budżet obywatelski 2022 - kliknij i głosuj

Mobilne Punkty Głosowania

W tym roku, na czas trwania głosowania między 4 a 18 października, aby jeszcze bardziej zachęcić i ułatwić gdańszczankom i gdańszczanom głosowanie, pracownicy Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami organizują Mobilne Punkty Głosowania. Będzie w nich można, z pomocą konsultantów zagłosować na wybrane projekty. Aby zrobić to w punkcie mobilnym, wystarczy mieć ze sobą dokument tożsamości. Wykaz wszystkich miejsc, w których można wziąć udział w głosowaniu, dostępny będzie na stronie www.gdansk.pl.

Zielony Budżet Obywatelski

Po raz drugi można głosować na projekty zielone. O wyodrębnienie środków na ten cel z podstawowej puli Budżetu Obywatelskiego apelowali mieszkańcy i aktywiści. Zielony BO zakłada przede wszystkim rozwój publicznych, ogólnodostępnych miejskich terenów zieleni poprzez budowę nowych przestrzeni zielonych oraz renowacje i modernizację zagospodarowania tych istniejących. Pula na Zielony Budżet Obywatelski w tym roku to 4 992 303 zł.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Na stronie gdansk.pl w zakładce BO znajduje się baza przydatnych informacji na temat całego procesu konsultacji oraz głosowania. Pracownicy Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami podpowiadają wnioskodawcom, w jaki sposób promować swoje projekty oraz przekazują materiały promocyjne do pobrania on-line. Zapraszamy do śledzenia profilu BO na facebooku: @gdanskBO

Ostatnio zmieniany niedziela, 10 październik 2021 10:21

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 616 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1168 Historia

Ostatnio dodane

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 152 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 1255 Rozrywka