Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Zabudowania Dworu I w Oliwie - styczeń 2021 Zabudowania Dworu I w Oliwie - styczeń 2021 fot. Tomasz Strug

Prywatyzacja Dworu I

Gru 09, 2021

Lasy Państwowe sprzedały większość mieszkań w kompleksie budynków Dworu I przy ul. Polanki 125 w Oliwie. Po raz pierwszy w historii posiadłość będzie miała kilkudziesięciu wspówłaścicieli. To raczej zła wiadomość dla przyszłości oliwskiego zabytku i przyległego założenia ogrodowego.

- Jestem mieszkanką Oliwy i interesuje mnie dlaczego Dwór I w Oliwie został sprzedany i komu – zapytała nas Pani Karolina. -  Czy rodzinom leśników, którzy mieszkania dostali z przydziału czy osobom / osobie prywatnej, która w sprytny sposób stała się właścicielem takiego obiektu?

Nasza czytelniczka ciekawa była również ceny w jakich osoby te „kupiły lokale w tak prestiżowym miejscu”.

Okazuje się, że sprzedaż rzeczywiście miała miejsce. Doszło do niej w listopadzie tego roku.

- Obsługa administracyjna tej nieruchomości była bardzo kosztowna, dodatkowo budynki wymagają inwestycji i remontów, dlatego uznano tę nieruchomość za zbędną dla Lasów Państwowych – informuje Łukasz Plonus, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk. - Sprzedano 21 z 32 lokali w nieruchomości, wszyscy kupujący byli emerytowanymi lub obecnymi pracownikami Lasów Państwowych, którzy od wielu lat są mieszkańcami tego budynku. 11 lokali nadal pozostaje własnością Lasów Państwowych.

Przychody nadleśnictwa ze sprzedaży tej nieruchomości wyniosły 1 177 610, 55 zł. Kupujący mieli skorzystać z przysługującej im bonifikaty zgodnie z artykułem 40a ustawy o lasach.

Ustęp 4 tego artykułu mówi, że pracownicy i byli pracownicy Lasów Państwowych mający co najmniej trzyletni okres zatrudnienia w Lasach Państwowych, z wyjątkiem osób, z którymi stosunek pracy rozwiązany został bez wypowiedzenia z winy pracownika, posiadają pierwszeństwo nabycia lokali, których są najemcami i w których mieszkają. Cena sprzedaży lokalu podlega łącznemu obniżeniu o 6% za każdy rok zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych i o 3% za każdy rok najmu tego lokalu, nie więcej jednak niż o 95%.  Przepis ust. 4 stosuje się również do osób bliskich, pozostałych po pracownikach, które w dniu ich śmierci zamieszkiwały razem z nimi.

Dwór I aleja wjazdowa 20190904 094705

Wycięte drzewo przy alei wjazdowej do Dworu ! - wrzesień 2019   fot. Tomasz Strug

Niepokój naszej czytelniczki wzbudzł również fakt wycinki zabytkowej alei drzew przy dworze.

- Część lip z alei zostało usuniętych zgodnie z decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytów. Drzewa, które zostały usunięte, były suche, obumarłe i stwarzały zagrożenie bezpieczeństwa publicznego – wyjaśnia rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk.

Pierwszy z dworów oliwskich

Pierwszy dwór przy dzisiejszej ulicy Polanki 125 powstał w połowie XVII wieku. Dzisiejszy budynek dworu, oficyny i pawilonu ogrodowego pochodzi z końca XVIII wieku. Od 1945 roku posiadłość należy do Lasów Państowych. We dworze i przyległych budynkach administracja lasów miała swoje biura i przedstawicielstwa. Od lat 50 dwór, oficynę i przyległe baraki zaczęto przerabiać na cele mieszkalne dla pracowników LP.

>>> więcej o historii Dworu I

Komentarz

Na przestrzeni wieków Dwór i przyległy do niego teren należał od pojedynczych osób prywatnych lub firm czy instytucji. Po raz pierwszy, zabytek będzie miał aż kilkudziesięciu właścicieli, którzy wraz z zakupem mieszkań stali się udziałowcami w gruncie na którym stoi cała posiadłość. W miejsce jednego właściciela i administratora wchodzi rozczłonkowana wspólnota mieszkaniowa. To zapewne cieszy nowych właścicieli mieszkań ale to zła wiadomość dla zabytku.

Mieszkańcy Dworu I od lat wnioskowali o odsprzedanie im lokali mieszkalnych. Chcieli kupić mieszkania podobnie jak przez lata czynili to z dużymi upustami ich sąsiedzi z mieszkań komunalnych.

Temu jednak przez lata sprzeciwiał się Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Twierdzono wówczas, że tylko jeden właściciel jest w stanie w sposób skoordynowany zadbać właściwie o zabytek. Wizja rozczłonkowanej własności zabytku rodziła duże obawy dla jego przyszłości.

Co to oznacza dla Dworu I?

Trudno dziś sobie wyobrazić, że wspólnota mieszkaniowa (z częściowym udziałem LP) będzie w stanie wystarczająco zadbać nie tylko o kosztochłonny budynek Dworu I.

Czy znajdą pieniądza na przywrócenie świetności zaniedbanego od lat założenia ogrodowego?

Czy będą mieli dość determinacji, by zadbać o czystość stawu znajdującego się za dworem?

Czas wskaże nam odpowiedzi.

Tomasz Strug

Ostatnio zmieniany niedziela, 12 grudzień 2021 12:47

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2109 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5065 Historia

Ostatnio dodane

Spacer szlakiem oliwskich willi

Spacer szlakiem oliwskich willi

Zapraszamy do wspólnego spacerowania szlakiem historycznych willi w Oliwie! Naszą przewodniczką będzie Anna Półtorzycka, która opowie m.in. o tym jak układ pomieszczeń zabytku wpływa na jego wygląd zewnętrzny. Ten spacer...

21-06-2022 235 Rozrywka

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym - warsztaty: haftu, lepienia pierogów, malarstwa ...

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym -…

Zapraszamy w niedzielę 26 czerwca na dzień poświęcony kulturze ukraińskiej. Czekają na Was wielokulturowe warsztaty ekologiczne dla dużych i małych, koncert Valeriyego Filipova oraz dedykowane stoiska na Letnim Jarmarku Etnograficznym...

20-06-2022 87 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Lipiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31