Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Parking na Placu Inwalidów Wojennych Parking na Placu Inwalidów Wojennych fot. Tomasz Strug

Rada Oliwy będzie debatować o opłatach na parkingach przy ul. Cystersów i Placu Inwalidów Wojennych

Gru 22, 2021

W poświąteczny wtorek wirtualnie zbiera się Rada Oliwy. Jednym z tematów najbliższej sesji będzie wniosek o wprowadzenie opłat za parkowanie na parkingach przy Placu Inwalidów Wojennych oraz przy ulicy Cystersów. Ma to uszczelnić Strefę Płatnego Parkowania w Oliwie i odblokować miejsca parkingowe zajęte przez cały dzień przez te same samochody.

28 grudnia na XIV sesji Rady Oliwy radni zajmą się następującymi tematami:

  1. Zmiany w uchwale w sprawie podziału środków przeznaczonych do dyspozycji Rady Dzielnicy na 2021 rok.
  2. Poprawa bezpieczeństwa pieszych na ul. Polanki
  3. Opłaty za parkowanie na parkingu przy ulicy Cystersów
  4. Opłaty za parkowanie na parkingu przy placu Inwalidów Wojennych
  5. Nowa lokalizacja przystanku autobusowego „Obr. Westerplatte” 05 (1833)
  6. Ochrony alei lipowej w ciągu ul. Opackiej

Radni chcą uporządkować kwestie parkowania w dzielnicy. Jednym z działań ma być wprowadzenie opłat na parkingach przy placu Inwalidów Wojennych oraz przy ulicy Cystersów. Mówią o tym dwie uchwały, które będą głosowane na najbliższej sesji. 

"Po wprowadzeniu Strefy Płatnego Parkowania w Oliwie wiele miejsc znajdujących się poza pasem drogowym stało się alternatywą dla osób chcących uniknąć opłaty za parkowanie na terenie dzielnicy' - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwał. "Parking przy ul. Cystersów, na zapleczu Domu Zarazy i znajdujący się na terenie pomnika historii „Gdańsk-Oliwa – zespół pocystersko-katedralny”, od kilku lat przestał pełnić rolę tradycyjnego parkingu dla turystów i osób korzystających walorów z Parku Oliwskiego czy Archikatedry Oliwskiej. Parking stał się bezpłatnym i całodziennym miejscem postojowym dla osób przyjeżdżających spoza dzielnicy i pracujących w pobliżu. Całkowite wypełnienie parkingu samochodami ogranicza możliwość korzystania z niego dla osób potrzebujących skorzystać z pobliskich usług czy gastronomii".

Podobnie brzmi uzasadnienie do projektu uchwały dotyczącej drugiego parkingu: "Parking przy placu Inwalidów Wojennych znajdujący przy samym terenie pomnika historii „Gdańsk-Oliwa – zespół pocystersko-katedralny”, od kilku lat przestał pełnić rolę tradycyjnego parkingu dla turystów i osób korzystających walorów z Parku Oliwskiego czy Archikatedry Oliwskiej.

Parking stał się bezpłatnym i całodziennym miejscem postojowym dla osób przyjeżdżających spoza dzielnicy i pracujących w pobliżu. Pełni on również rolę nieoficjalnego parkingu „Park & ride”, wielu kierowców zostawia to swoje auto i przesiada się do pobliskiej komunikacji tramwajowej a nawet kolejowej".

Radni liczą że wprowadzenie opłat na ww. parkingu uszczelni SPP i wywoła rotację parkujących pojazdów, co umożliwi korzystanie z parkingu większej liczbie osób. Niewykluczone jest wprowadzenie jakiegoś czasu bezpłatnego parkowania, po pobraniu biletu z parkomatu.

Plac Inwalidów Wojennych jako miejsce integracji mieszkańców

W przypadku Placu Inwalidów Wojennych w uchwale Rady Oliwy zapisano, że umowa z operatorem płatnego parkingu powinna zawierać możliwość czasowego i bezpłatnego wykorzystania placu na cele integracyjne mieszkańców, festyny i inne uroczystości, po uzyskaniu zgody Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Ma to umożliwic organizowanie w tym miejscu wydarzeń jak np. Viva Oliva.

Powoli dobiegaja końca prace nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego dla Placu Inwalidów Wojennych. Jego celem jest stworzenie miejskiego placu publicznego, który będzie służył mieszkańcom i turystom. Prawdopodobnie w pierwszej połowie 2022 roku odbędzie się oficjalna prezentacja jego założeń. Przy tej okazji Zarząd Dzienicy Oliwa oraz radny Andrzej Stelmasiewicz zabiegają, aby alternatywne  miejsca postojowe powstały w najbliższej okolicy. Ich lokalizacja nie jest jeszcze przesądzona. 

Ts

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 styczeń 2022 11:24

Newsletter

Historia

Ostatnia księżniczka z Gdańska - Oliw…

Nazywała się Nadina Perloff, w książce meldunkowej Gdańska z 1942 r p.t. "Danziger Einwohnerbuch 1942" wypisane jest jej nazwisko pod adresem Böttchergasse Nr. 23/27 z dopiskiem Witwe (wdowa). Jej rodzina...

17-12-2021 558 Historia

Detal architektoniczny w Oliwie - zapis …

Zapraszamy do obejrzenia zapisu rozmowy o oliwskiej architekturze mieszkaniowej z przełomu wieków (i nie tylko). Rozmawialiśmy o tym skąd czerpano wzorce dla tej architektury, w jakim stylu powstawała i kto ją...

14-11-2021 353 Historia

Ostatnio dodane

Motety na Boże Narodzenie w tradycji cysterskiej

Motety na Boże Narodzenie w tradycji cy…

Capella Cistersian to obok Scholi Gregoriana Oliviensis nowy człon zajmujący się kulturą muzyczną cysterską w Oliwie. Choć powstał w trudnym czasie, jakim jest epidemia, to ma za sobą wiele występów.

17-01-2022 215 Rozrywka

Tomasz Olszewski - koncert "Czarna tęcza"

Tomasz Olszewski - koncert "Czarna …

Tytuł koncertu "Czarna tęcza" to także tytuł najnowszej płyty Tomasza Olszewskiego, choć zawartość może się tu i ówdzie zmieniać. Przekrojowy repertuar z sześciu płyt autorskich, swoiste ,,greatest hits", na miarę...

17-01-2022 60 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Styczeń 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31