Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Odszedł Zbigniew Bąkowski zdjęcie: watchdogportal.pl

Odszedł Zbigniew Bąkowski

Gru 23, 2021

Po ciężkiej chorobie zmarł Zbigniew Bąkowski – wieloletni aktywista w dziedzinie ochrony środowiska, radny Oliwy w latach 2016-2019. Ostanie pożeganie odbędzie się 30 grudnia.

Zbigniew Bąkowski kojarzy mi się od zawsze z walką. Walką o środowisko, o ludzi, o dobre imię przed licznymi sądami.

Przed laty pełnił funkcję zastępcy Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. W 2005 roku stracił stanowisko wraz ze swoim szefem. - Poniosłem karę za swoje wypowiedzi dotyczące hałdy fosfogipsów – mówił w ówczesnych wywiadach. Bąkowski podnosił publicznie brak właściwych zabezpieczeń hałdy w Wiślince i jej negatywnego wpływu na zdrowie mieszkańców aglomeracji.

Ostatnie kilkanaście lat to praca społeczna w ramach Stowarzyszenia "Zrównoważony Rozwój". Przy ulicy Orkana prowadził Biuro Interwencji Obywatelskiej zajmujące się sprawami ekologii. Reagował na skargi od mieszkańców, brał udział w postępowaniach administracyjnych dotyczących instalacji znacząco oddziałujących na środowisko. - Naszą misją jest ograniczenie przyczyn zachorowalności na choroby nowotworowe. W tej statystyce niestety przodujemy – mówił przed laty Zbigniew Bąkowski.

Tu warto wymienić m.in. walkę o zdrowie mieszkańców Gniewu związaną z działalnością jednego z zakładów chemicznych Jego biuro reagowało na sprawy związane ochrona przyrody oraz zwierząt. W latach 2016 – 2019 był radnym Dzielnicy Oliwa.

Zbigniew Bąkowski urodził się w 1951 roku w Nowem nad Wisłą. Ukończył Akademię Techniczno-Rolniczę w Bydgoszczy.

Prywatnie niemal od zawsze mieszkał w Oliwie. Szczególnie był dumny z buka – pomnika przyrody rosnącego w jego ogrodzie. Wraz z żoną Marią wychował dwójkę dzieci. Kochał kajakarstwo i spływy kajakowe. Niemal co roku organizował spływy Czarną Hańczą i przez Jezioro Wigry.

W 2013 roku po nagłej śmierci Iwony Odrobińskiej - pierwszej prezes Stowarzyszenia "Zrównoważony Rozwój", Bąkowski przygarnął jej psa owczarka. Barry praktycznie do końca biegał ze swoim panem w licznych zawodach, gdzie wzbudzali ogromną sympatię wszystkich uczestników i kibiców.

Pan Zbyszek często mi mówił, że w oliwianie żyją dłużej. Bo wyjątkowe położenie, zieleń, spokojniejsze życie. No i życzliwi ludzie.

Dziś zabrakło jednego z nich. Za szybko.

Tomasz Strug

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 30 grudnia o godzinie 9.30 mszą świętą w kościele św. Jakuba w Oliwie.

Pogrzeb o godzinie 10.30 na Cmentarzu Oliwskim.

 

Ostatnio zmieniany sobota, 25 grudzień 2021 18:38

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2388 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5357 Historia

Ostatnio dodane

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowsk…

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA 21-27.08.2022, Gdańsk W dniach 21-27 sierpnia br. w Gdańsku odbędzie się XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, która od lat na swoich scenach gości wybitnych artystów...

26-07-2022 201 Rozrywka

Na rolki czy wrotki w ERGO Arenie

Na rolki czy wrotki w ERGO Arenie

Ergo Arena już po raz szósty otwiera się na miłośników sportów wrotkarskich. W dwa weekendy lipca i sierpnia hala na granicy Gdańska i Sopotu bezpłatnie udostępnia płytę główną dla osób...

18-07-2022 107 Rozrywka