Odszedł Zbigniew Bąkowski zdjęcie: watchdogportal.pl

Odszedł Zbigniew Bąkowski

Gru 23, 2021

Po ciężkiej chorobie zmarł Zbigniew Bąkowski – wieloletni aktywista w dziedzinie ochrony środowiska, radny Oliwy w latach 2016-2019. Ostanie pożeganie odbędzie się 30 grudnia.

Zbigniew Bąkowski kojarzy mi się od zawsze z walką. Walką o środowisko, o ludzi, o dobre imię przed licznymi sądami.

Przed laty pełnił funkcję zastępcy Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. W 2005 roku stracił stanowisko wraz ze swoim szefem. - Poniosłem karę za swoje wypowiedzi dotyczące hałdy fosfogipsów – mówił w ówczesnych wywiadach. Bąkowski podnosił publicznie brak właściwych zabezpieczeń hałdy w Wiślince i jej negatywnego wpływu na zdrowie mieszkańców aglomeracji.

Ostatnie kilkanaście lat to praca społeczna w ramach Stowarzyszenia "Zrównoważony Rozwój". Przy ulicy Orkana prowadził Biuro Interwencji Obywatelskiej zajmujące się sprawami ekologii. Reagował na skargi od mieszkańców, brał udział w postępowaniach administracyjnych dotyczących instalacji znacząco oddziałujących na środowisko. - Naszą misją jest ograniczenie przyczyn zachorowalności na choroby nowotworowe. W tej statystyce niestety przodujemy – mówił przed laty Zbigniew Bąkowski.

Tu warto wymienić m.in. walkę o zdrowie mieszkańców Gniewu związaną z działalnością jednego z zakładów chemicznych Jego biuro reagowało na sprawy związane ochrona przyrody oraz zwierząt. W latach 2016 – 2019 był radnym Dzielnicy Oliwa.

Zbigniew Bąkowski urodził się w 1951 roku w Nowem nad Wisłą. Ukończył Akademię Techniczno-Rolniczę w Bydgoszczy.

Prywatnie niemal od zawsze mieszkał w Oliwie. Szczególnie był dumny z buka – pomnika przyrody rosnącego w jego ogrodzie. Wraz z żoną Marią wychował dwójkę dzieci. Kochał kajakarstwo i spływy kajakowe. Niemal co roku organizował spływy Czarną Hańczą i przez Jezioro Wigry.

W 2013 roku po nagłej śmierci Iwony Odrobińskiej - pierwszej prezes Stowarzyszenia "Zrównoważony Rozwój", Bąkowski przygarnął jej psa owczarka. Barry praktycznie do końca biegał ze swoim panem w licznych zawodach, gdzie wzbudzali ogromną sympatię wszystkich uczestników i kibiców.

Pan Zbyszek często mi mówił, że w oliwianie żyją dłużej. Bo wyjątkowe położenie, zieleń, spokojniejsze życie. No i życzliwi ludzie.

Dziś zabrakło jednego z nich. Za szybko.

Tomasz Strug

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 30 grudnia o godzinie 9.30 mszą świętą w kościele św. Jakuba w Oliwie.

Pogrzeb o godzinie 10.30 na Cmentarzu Oliwskim.

 

Ostatnio zmieniany sobota, 25 grudzień 2021 18:38

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 616 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1168 Historia

Ostatnio dodane

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 153 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 1256 Rozrywka