Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Już działa system czujników jakości powietrza w każdej dzielnicy Gdańska

Gru 27, 2021

Ruszyła sieć czujników czystości powietrza zrealizowana za pieniądze z Budżetu Obywatelskiego. Czujnik działa w każdej gdańskiej dzielnicy, a w Oliwie nawet dwa! I momentami pokazuje, że mamy gorsze powietrze niż na Śląsku czy w Krakowie.

W mroźne, grudniowe dnie i noce piece węglowe w gdańskich domach pracują na pełnych obrotach. W właśnie w takie dni przydają się czujniki czystości powietrza. Daja one wiedze o niewidzialnym zagrożeniu dla naszego zdrowia

Od marca 2018 roku na siedzibie Rady Oliwy przy ul. Opata Rybińskiego działa czujnik stale monitorujący poziom najczęściej występujących zanieczyszczeń powietrza tj. pyłu PM2,5 oraz PM10. Urządzenie sprawdza czystość powietrza w promieniu ok. 1 km. Wyniki pomiarów widoczne są na bieżąco na tej mapie oraz w aplikacji Airly na smartfony i tablety.

Dzięki byłej radnej Oliwy Magdalenie Sadowskiej i jej wnioskowi do Budżetu Obywatelskiego, w 2018 roku mieszkańcy Gdańska zgłosowali właśnie za takimi czujnikami dla każdej dzielnicy. By każdy mógł sam sprawdzić, jakim oddycha powietrzem.

W końcu, w październiku tego roku doszło do realizacji wygranego wówczas projektu „Gdańsk - Tu oddycham. System czujników jakości powietrza w każdej dzielnicy”. Powstała sieć monitoringu jakości powietrza w Gdańsku, zainstalowana w aż 35 lokalizacjach.

Oliwa

  • W Oliwie dodatkowy czujnik zainstalowano na budynku Szkoły  Podstawowej nr 35 przy ul. Wąsowicza.

Przymorze Małe

  • Budynek Przedszkola nr 49 „Miś” przy ul. Śląskiej 35a.

Przymorze Wielkie

  • Ul. Jagiellońska 5 - budynek Chrześcijańskiego Autorskiego Liceum Ogólnokształcącego

Żabianka

  • Szkoła Podstawowa nr 60 przy ul. Chłopskiej 64.
  • Na osiedlu Tysiąclecia działa jeszcze czujka finansowana przez prywatną British International School Gdańsk przy ul. Tysiąclecia 29.

VII Dwór

  • Tu powietrze badane jest dzięki urządzeniu zainstalowanemu na budynku przy Abrahama 15a, gdzie działa Rada Dzielnicy VII Dwór .

Pozostałe lokalizacje widzoczne sa na tej mapie 

W Oliwie (ul. Grottgera i ul. Podhalańska) i w innych dzielnicach działają jeszcze czujniki montowane samodzielnie przez mieszkańców w ramach systemu Sensor Community (dawniej Luftdaten)..

airly Olszynka 27122021

Minister Klimatu Michał Kurtyka obwieścił we wrześniu 2020 roku, że Gdańsk, Gdynia i Sopot mają najniższy wskaźnik średniego narażenia na szkodliwy dla zdrowia człowieka pył PM2,5. Oznaczało  mamy najczystsze powietrze wśród polskich miast i aglomeracji, liczących powyżej 100 tys. mieszkańców. Jednak dopiero dzięki powstałej sieci monitoringu czystości powietrza, widać jak na dłoni, że nie jest z tą czystością tak świetnie.

Dziś (27 grudnia 2021) jakość powietrza we wszystkich punktach Gdańska określana jest jako słaba, zła a nawet extremalnie zanieszyszczona (ul. Modra na Olszynce).

Teraz każdy może się dowiedzieć, że lepiej nie otwierać okien i nie wychodzić z domu. 

Ts

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 27 grudzień 2021 20:37

Newsletter

Historia

Ostatnia księżniczka z Gdańska - Oliw…

Nazywała się Nadina Perloff, w książce meldunkowej Gdańska z 1942 r p.t. "Danziger Einwohnerbuch 1942" wypisane jest jej nazwisko pod adresem Böttchergasse Nr. 23/27 z dopiskiem Witwe (wdowa). Jej rodzina...

17-12-2021 559 Historia

Detal architektoniczny w Oliwie - zapis …

Zapraszamy do obejrzenia zapisu rozmowy o oliwskiej architekturze mieszkaniowej z przełomu wieków (i nie tylko). Rozmawialiśmy o tym skąd czerpano wzorce dla tej architektury, w jakim stylu powstawała i kto ją...

14-11-2021 353 Historia

Ostatnio dodane

Motety na Boże Narodzenie w tradycji cysterskiej

Motety na Boże Narodzenie w tradycji cy…

Capella Cistersian to obok Scholi Gregoriana Oliviensis nowy człon zajmujący się kulturą muzyczną cysterską w Oliwie. Choć powstał w trudnym czasie, jakim jest epidemia, to ma za sobą wiele występów.

17-01-2022 215 Rozrywka

Tomasz Olszewski - koncert "Czarna tęcza"

Tomasz Olszewski - koncert "Czarna …

Tytuł koncertu "Czarna tęcza" to także tytuł najnowszej płyty Tomasza Olszewskiego, choć zawartość może się tu i ówdzie zmieniać. Przekrojowy repertuar z sześciu płyt autorskich, swoiste ,,greatest hits", na miarę...

17-01-2022 60 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Styczeń 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31