Ślady podpalenia ogrodzenia meczetu Ślady podpalenia ogrodzenia meczetu fot. Tomasz Strug

Podpalono ogrodzenie meczetu w Oliwie

Sty 05, 2022

W poniedziałek rano doszło do podpalenia fragmentu ogrodzenia przy bramie wejściowej do oliwskiego meczetu. Sprawca jest już w areszcie. Odpowie za zniszczenie mienia oraz za fałszywy alarm o ładunku wybuchowym w Galerii Metropolia we Wrzeszczu.

W poniedziałek doszło do podpalenia murowanego ogrodzenie oraz bramki wejściowej do meczetu przy ul. Abrahama na VII Dworze. Straty oszacowano na 5 tysięcy złotych.

Tego samego poranka na numer 112 zadzwonił mężczyzna z informacją o bombie podłożonej przy wejściu na peron w galerii handlowej Metropolia we Wrzeszczu. Okazało się, że obie sprawy są ze sobą powiązane.

- Na miejsce natychmiast pojechali funkcjonariusze z komendy miejskiej i pobliskiego komisariatu oraz policyjny pirotechnik. Po dokładnym sprawdzeniu terenu o kazało się, że alarm o podłożonym ładunku wybuchowym był fałszywy – informuje Magdalena Ciska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku. - W tym czasie kryminalni z Wrzeszcza i komendy miejskiej ustalali, kto zadzwonił z taką informacją i rozpoczęli poszukiwania sprawcy fałszywego zawiadomienia o zagrożeniu. Wynikiem ich pracy było zatrzymanie jeszcze tego samego dnia 45- letniego gdańszczanina.

Policjanci ustalili, że 45-latek ma na swoim koncie jeszcze jedno przestępstwo, którym jest podpalenie ogrodzenia meczetu.

Gdańsk fałszywy alarm i meczet

Wczoraj policjanci z komisariatu we Wrzeszczu przesłuchali mężczyznę i doprowadzili go do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty dotyczące zawiadomienia o fałszywym alarmie bombowym oraz zniszczenia mienia.

Mężczyzna trafił na trzy miesiące do aresztu. Za przestępstwo spowodowania fałszywego alarmu grozi kara więzienia do 8 lat. Przestępstwo zniszczenia mienia zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Zniszczenia elewacji meczetu w wyniku podpalenia w 2013 roku

To nie pierwsza próba podpalenia meczetu w Gdańsku. W październiku 2013 roku próbowano podpalić sam budynek świątyni.  Uszkodzeniu uległy wówczas drzwi boczne oraz elewacja budynku. Straty oszacowano na 50 tysięcy złotych.

Pp/KMP Gdańsk

Ostatnio zmieniany środa, 05 styczeń 2022 14:26

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bronić …

Zawsze po zakończeniu lekcji w szkole podstawowej SP23 tzw. „czerwonej“ w Oliwie szliśmy ze szkolnymi kumplami do domu. I zawsze przechodziliśmy koło pijalni piwa znajdującą się ȯwcześnie po prawej stronie...

19-11-2022 1347 Historia

Opowieści lasku oliwskiego - Azjaci w O…

Można byłoby sobie pomyśleć, że Oliwa to mała mieścina, o ktȯrej w kraju mało kto wie. A w zachodniej Europie? Chyba tylko dawni gdańszczanie - tzw. "Danzigerzy". A Azjaci? A taaaak...

10-11-2022 1103 Historia

Ostatnio dodane

O Bitwie pod Oliwa w Oliwską Niedzielę w Domu Zarazy

O Bitwie pod Oliwa w Oliwską Niedzielę…

W Oliwską Niedzielę 27 XI, w przeddzień rocznicy Bitwy pod Oliwą opowie o niej historyk Marcin Purkiewicz.

25-11-2022 265 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 782 Rozrywka