Rozbiórka budynku przy ul. Opackiej 8 w Oliwie Rozbiórka budynku przy ul. Opackiej 8 w Oliwie zdjęcie: Klassika sp. z o.o.

Co powstanie przy Opackiej 8?

Sty 07, 2022

Zniknął kolejny budynek w Oliwie, dając miejsce nowej inwestycji. W bezpośrednim sąsiedztwie wozowni w Parku Oliwskim i kościoła św. Jakuba ma powstać nowy dom, którego kształt i detale uzgadniane są z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Na początku pierwszego tygodnia tego roku rozebrano budynki stojące na posesji przy ul. Opackiej 8 w Oliwie. Oprócz budynku mieszkalnego, zburzono wolnostojący garaż i szklarnie. Numer decyzji zezwalającej na rozbiórkę dostępny jast na tablicy informacyjnej na ogrodzeniu posesji.

Jak sprawdziliśmy w gminnej ewidencji zabytków, dom przy ul. Opackiej 8 nie był formalnie zabytkiem. Chociaż architektonicznie nie wyglądał na budynek powstały po II wojnie światowej.

Teren od dziesięcioleci był w rękach prywatnych. Przed laty działało tu niewielkie ogrodnictwo. Teraz działka należy do jednej z firm deweloperskich.

- Jesteśmy właścicielem działki. Porządkujemy teren, aby wkrótce rozpocząć prace nad nową inwestycją, która powstanie na działce przy ulicy Opackiej 8 – informuje Martyna Makowska z gdańskiej spółki Klassika. - Obecnie trwają działania projektowe we współpracy z Pomorskim Konserwatorem Zabytków.

Miejscowy plan zagospodarowania  przestrzennego Oliwa Górna rejon Katedry Oliwskiej w mieście Gdańsku uchwalony w styczniu 2007 roku przewiduje dla tego terenu funkcję zabudowy mieszkaniowo-usługowej bez ustalenia proporcji między nimi.

Plan precyzyjnie określa, co nie może tutaj powstać:

  • parkingi i garaż dla samochodów osobowych (dopuszczone max. 10 miejsc parkingowych)
  • salony samochodowe (z serwisem)
  • małe hurtownie do 2000 m2 powierzchni
  • budynki zamieszkania zbiorowego
  • szpitale i  domy opieki społecznej
  • budynki związane ze stałym lub wielogodzinnym pobytem dzieci i młodzieży
  • obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 500 m2

Powierzchnia zabudowy może zająć do 25 % całej działki. Minimum połowa terenu musi być biologicznie czynna (tak określa się na działce budowanej powierzchnię gruntu, który nie jest zabudowany, natomiast jest pokryty roślinami i umożliwia naturalną retencję wody). 

W planie określono maksymalną wysokość nowej zabudowy na 10 metrów co w przybliżeniu odpowiada wysokości rozebranego budynku. Dach musi być spadzisty o symetrycznym układzie połaci, o kącie nachylenia od 15° do 45°

Po ostatecznej zgodzie Konserwatora Zabytków, ma zostać pokazana publicznie wizualizacja nowej zabudowy przy Opackiej 8.  

Ts

Ostatnio zmieniany piątek, 07 styczeń 2022 15:12

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bronić …

Zawsze po zakończeniu lekcji w szkole podstawowej SP23 tzw. „czerwonej“ w Oliwie szliśmy ze szkolnymi kumplami do domu. I zawsze przechodziliśmy koło pijalni piwa znajdującą się ȯwcześnie po prawej stronie...

19-11-2022 1347 Historia

Opowieści lasku oliwskiego - Azjaci w O…

Można byłoby sobie pomyśleć, że Oliwa to mała mieścina, o ktȯrej w kraju mało kto wie. A w zachodniej Europie? Chyba tylko dawni gdańszczanie - tzw. "Danzigerzy". A Azjaci? A taaaak...

10-11-2022 1103 Historia

Ostatnio dodane

O Bitwie pod Oliwa w Oliwską Niedzielę w Domu Zarazy

O Bitwie pod Oliwa w Oliwską Niedzielę…

W Oliwską Niedzielę 27 XI, w przeddzień rocznicy Bitwy pod Oliwą opowie o niej historyk Marcin Purkiewicz.

25-11-2022 266 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 784 Rozrywka