Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Rozbiórka budynku przy ul. Opackiej 8 w Oliwie Rozbiórka budynku przy ul. Opackiej 8 w Oliwie zdjęcie: Klassika sp. z o.o.

Co powstanie przy Opackiej 8?

Sty 07, 2022

Zniknął kolejny budynek w Oliwie, dając miejsce nowej inwestycji. W bezpośrednim sąsiedztwie wozowni w Parku Oliwskim i kościoła św. Jakuba ma powstać nowy dom, którego kształt i detale uzgadniane są z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Na początku pierwszego tygodnia tego roku rozebrano budynki stojące na posesji przy ul. Opackiej 8 w Oliwie. Oprócz budynku mieszkalnego, zburzono wolnostojący garaż i szklarnie. Numer decyzji zezwalającej na rozbiórkę dostępny jast na tablicy informacyjnej na ogrodzeniu posesji.

Jak sprawdziliśmy w gminnej ewidencji zabytków, dom przy ul. Opackiej 8 nie był formalnie zabytkiem. Chociaż architektonicznie nie wyglądał na budynek powstały po II wojnie światowej.

Teren od dziesięcioleci był w rękach prywatnych. Przed laty działało tu niewielkie ogrodnictwo. Teraz działka należy do jednej z firm deweloperskich.

- Jesteśmy właścicielem działki. Porządkujemy teren, aby wkrótce rozpocząć prace nad nową inwestycją, która powstanie na działce przy ulicy Opackiej 8 – informuje Martyna Makowska z gdańskiej spółki Klassika. - Obecnie trwają działania projektowe we współpracy z Pomorskim Konserwatorem Zabytków.

Miejscowy plan zagospodarowania  przestrzennego Oliwa Górna rejon Katedry Oliwskiej w mieście Gdańsku uchwalony w styczniu 2007 roku przewiduje dla tego terenu funkcję zabudowy mieszkaniowo-usługowej bez ustalenia proporcji między nimi.

Plan precyzyjnie określa, co nie może tutaj powstać:

  • parkingi i garaż dla samochodów osobowych (dopuszczone max. 10 miejsc parkingowych)
  • salony samochodowe (z serwisem)
  • małe hurtownie do 2000 m2 powierzchni
  • budynki zamieszkania zbiorowego
  • szpitale i  domy opieki społecznej
  • budynki związane ze stałym lub wielogodzinnym pobytem dzieci i młodzieży
  • obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 500 m2

Powierzchnia zabudowy może zająć do 25 % całej działki. Minimum połowa terenu musi być biologicznie czynna (tak określa się na działce budowanej powierzchnię gruntu, który nie jest zabudowany, natomiast jest pokryty roślinami i umożliwia naturalną retencję wody). 

W planie określono maksymalną wysokość nowej zabudowy na 10 metrów co w przybliżeniu odpowiada wysokości rozebranego budynku. Dach musi być spadzisty o symetrycznym układzie połaci, o kącie nachylenia od 15° do 45°

Po ostatecznej zgodzie Konserwatora Zabytków, ma zostać pokazana publicznie wizualizacja nowej zabudowy przy Opackiej 8.  

Ts

Ostatnio zmieniany piątek, 07 styczeń 2022 15:12

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2137 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5095 Historia

Ostatnio dodane

Spacer szlakiem oliwskich willi

Spacer szlakiem oliwskich willi

Zapraszamy do wspólnego spacerowania szlakiem historycznych willi w Oliwie! Naszą przewodniczką będzie Anna Półtorzycka, która opowie m.in. o tym jak układ pomieszczeń zabytku wpływa na jego wygląd zewnętrzny. Ten spacer...

21-06-2022 258 Rozrywka

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym - warsztaty: haftu, lepienia pierogów, malarstwa ...

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym -…

Zapraszamy w niedzielę 26 czerwca na dzień poświęcony kulturze ukraińskiej. Czekają na Was wielokulturowe warsztaty ekologiczne dla dużych i małych, koncert Valeriyego Filipova oraz dedykowane stoiska na Letnim Jarmarku Etnograficznym...

20-06-2022 94 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Lipiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31