Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Skradziono figurę Matki Boskiej z kapliczki przy ul. Spacerowej fot. Tomasz Strug

Skradziono figurę Matki Boskiej z kapliczki przy ul. Spacerowej

Sty 12, 2022

Nieznani sprawcy skradli figurę Matki Boskiej z kapliczki stojącej przy ul. Spacerowej w Rynarzewie.

Ktoś wybił szybę w okienku kapliczki w Rynarzewie i ukradł figurkę Matki Boskiej. Brak figurki w kapliczce zauważyli dziś czytelnicy portalu trójmiasto.pl.

O sprawie została zawiadomiona policja, która na miejsce wysłała grupę dochodzeniowo-śledczą. Wykonano oględziny, policyjny technik zabezpieczył ślady, sporządzono dokumentację fotograficzną.

- Zostali też przesłuchaniu świadkowie. Funkcjonariusze pracują nad sprawą i ustalają okoliczności zdarzenia – informuje asp.szt. Mariusz Chrzanowski, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku.

Kapliczką opiekuje się jedna z rodzin z terenu parafii katedralnej. Jak nas poinformował proboszcz ks. Krystian Kletkiewicz, jeszcze dwa dni temu kapliczka była nienaruszona.

Do podobnego zdarzenia doszło w 2017 roku przy ul. Czyżewskiego. Ktoś włamał się do przydrożnej kapliczki przy tej ulicy i zniszczył znajdującą się w niej figurę Jezusa rozbijając ją na chodniku.

Widok kapliczki w 2005 roku   fot. Tomasz Strug

Kapliczka w intencji rodziny zaginionej na wojnie

Kapliczka został ufundowana przez Walerie Lisińską z ul. Spacerowej 15 w intencji odnalezienia męża Ludwika oraz córki Marii, którzy zaginęli w czasie II Wojny Światowej. Ziemię na której stoi kapliczka podarował ówczesny leśniczy oliwski. Kapliczka została poświęcona 19 X 1947 roku i miała być miejscem pożegnania i powitania oliwskich pieszych pielgrzymek do Kalwarii Wejherowskiej.

Tomasz Strug

Ostatnio zmieniany środa, 12 styczeń 2022 14:26

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2130 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5091 Historia

Ostatnio dodane

Spacer szlakiem oliwskich willi

Spacer szlakiem oliwskich willi

Zapraszamy do wspólnego spacerowania szlakiem historycznych willi w Oliwie! Naszą przewodniczką będzie Anna Półtorzycka, która opowie m.in. o tym jak układ pomieszczeń zabytku wpływa na jego wygląd zewnętrzny. Ten spacer...

21-06-2022 255 Rozrywka

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym - warsztaty: haftu, lepienia pierogów, malarstwa ...

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym -…

Zapraszamy w niedzielę 26 czerwca na dzień poświęcony kulturze ukraińskiej. Czekają na Was wielokulturowe warsztaty ekologiczne dla dużych i małych, koncert Valeriyego Filipova oraz dedykowane stoiska na Letnim Jarmarku Etnograficznym...

20-06-2022 93 Rozrywka