Zdjęcie z 80 Danuty Poczman urodzin w 2015 roku. W ręku Pani Danuta trzyma kwiaty wręczone przez Prezydenta Pawła Adamowicza Zdjęcie z 80 Danuty Poczman urodzin w 2015 roku. W ręku Pani Danuta trzyma kwiaty wręczone przez Prezydenta Pawła Adamowicza fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

Nie żyje Danuta Poczman – Pani Domu Zarazy

Sty 20, 2022

Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Danuty Poczman, założycielki i prezes stowarzyszenia Stara Oliwa. Od 25 lat niestrudzonej animatorki życia kulturalnego Oliwy.

To postać, którą kojarzy chyba każdy, kto jest z Oliwy. Bardzo dynamiczna starsza Pani w nieodłącznym kapeluszu.

Urodziła się na Wołyniu w Równem 4 września 1935 roku. Jako dziecko przeżyła Powstanie Warszawskie.

W 1945 roku rodzina 10-letniej Danuty przejechała do Gdańska – Oliwa była wtedy piękna, zielona i mało zniszczona. Bardzo mi się tu spodobało – wspominała Pani Danuta w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.

Gdy podrasta, studiuje architekturę na Politechnice Gdańskiej. Studia kończy z wyróżnieniem, jako najlepsza studentka Wydziału Architektury.

W 1959 roku poślubia Jerzego Poczmana, kapitana Żeglugi Wielkiej. Aby mogli razem razem pracować na statkach i podróżować po całym świecie, Danuta Poczman kończy w Szkole Morskiej kurs dla radiooficerów. W 1962 roku na świat przychodzi córka Ewa. Kończą się dalekie podróże. Pani Danuta wraca na Politechnikę Gdańską oraz otwiera własną pracownię w ZAPA - Zespole Autorskich Pracowni Architektonicznych.

Po przemianach roku 89 pochłonęła ją giełda, na której jak twierdziła, zarobiła milion złotych. I te pieniądze praktycznie darowała Oliwie.

W 1997 roku Danuta Poczman założyła Stowarzyszenie "Stara Oliwa”, którego celem jest ocalić od zapomnienia oliwskie zabytki i dzieła sztuki, a także prowadzić działalność kulturalno-edukacyjną. Od 2002 roku „Stara Oliwa” rozpoczyna działalność w Domu Zarazy przy Starym Rynku Oliwskim.

Pani Danuta działała w tym miejscu niemal do końca swoich dni.

ts

 

Ostatnio zmieniany piątek, 21 styczeń 2022 23:52

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 589 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1154 Historia

Ostatnio dodane

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 133 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 1225 Rozrywka