Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Zdjęcie z 80 Danuty Poczman urodzin w 2015 roku. W ręku Pani Danuta trzyma kwiaty wręczone przez Prezydenta Pawła Adamowicza Zdjęcie z 80 Danuty Poczman urodzin w 2015 roku. W ręku Pani Danuta trzyma kwiaty wręczone przez Prezydenta Pawła Adamowicza fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

Nie żyje Danuta Poczman – Pani Domu Zarazy

Sty 20, 2022

Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Danuty Poczman, założycielki i prezes stowarzyszenia Stara Oliwa. Od 25 lat niestrudzonej animatorki życia kulturalnego Oliwy.

To postać, którą kojarzy chyba każdy, kto jest z Oliwy. Bardzo dynamiczna starsza Pani w nieodłącznym kapeluszu.

Urodziła się na Wołyniu w Równem 4 września 1935 roku. Jako dziecko przeżyła Powstanie Warszawskie.

W 1945 roku rodzina 10-letniej Danuty przejechała do Gdańska – Oliwa była wtedy piękna, zielona i mało zniszczona. Bardzo mi się tu spodobało – wspominała Pani Danuta w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.

Gdy podrasta, studiuje architekturę na Politechnice Gdańskiej. Studia kończy z wyróżnieniem, jako najlepsza studentka Wydziału Architektury.

W 1959 roku poślubia Jerzego Poczmana, kapitana Żeglugi Wielkiej. Aby mogli razem razem pracować na statkach i podróżować po całym świecie, Danuta Poczman kończy w Szkole Morskiej kurs dla radiooficerów. W 1962 roku na świat przychodzi córka Ewa. Kończą się dalekie podróże. Pani Danuta wraca na Politechnikę Gdańską oraz otwiera własną pracownię w ZAPA - Zespole Autorskich Pracowni Architektonicznych.

Po przemianach roku 89 pochłonęła ją giełda, na której jak twierdziła, zarobiła milion złotych. I te pieniądze praktycznie darowała Oliwie.

W 1997 roku Danuta Poczman założyła Stowarzyszenie "Stara Oliwa”, którego celem jest ocalić od zapomnienia oliwskie zabytki i dzieła sztuki, a także prowadzić działalność kulturalno-edukacyjną. Od 2002 roku „Stara Oliwa” rozpoczyna działalność w Domu Zarazy przy Starym Rynku Oliwskim.

Pani Danuta działała w tym miejscu niemal do końca swoich dni.

ts

 

Ostatnio zmieniany piątek, 21 styczeń 2022 23:52

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2748 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5701 Historia

Ostatnio dodane

Jak piękne są wspomnienia… Stara Oliwa na fotografiach przedwojennych i współczesnych

Jak piękne są wspomnienia… Stara Oli…

Wszystkich zainteresowanych Oliwą zapraszamy 27.09 (wtorek) o godzinie 18:00 do Biblioteki Oliwskiej na projekcję montaży fotograficzno-muzycznych, których tematem będzie Stara Oliwa. Spotkanie poprowadzi Marcin Stanisław Wilga – „Borsuk”.

26-09-2022 515 Rozrywka

Fangor. Poza obraz

Fangor. Poza obraz

Mogłoby się wydawać, że po stu latach od urodzin artysty i około siedmiu dekadach jego intensywnej pracy, twórczość Wojciecha Fangora została już dobrze rozpoznana. Tym bardziej, że w ciągu ostatnich...

17-09-2022 170 Rozrywka