Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Wojna na Ukrainie - jak pomagać i gdzie szukać pomocy?

Lut 25, 2022

W związku z wojną na Ukrainie i licznymi pytaniami, zarówno ze strony uchodźców z Ukrainy, jak i mieszkańców Gdańska, uruchomiona została podstrona na portalu Gdańsk Pomaga. Można tam zgłosić potrzebę pomocy, chęć jej niesienia oraz wpłacić darowiznę.

- Wspólnie z Fundacją Gdańską, która opracowała bardzo dobry sposób, aby łączyć potrzebujących i tych pomoc oferujących, podjęliśmy też decyzję, że strona internetowa Gdańsk Pomaga staje się programem Gdańsk Pomaga Ukrainie. Wykorzystując doświadczenia, stworzyliśmy strukturę koordynacyjną - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Przygotowujemy miejsca, w których będzie można znaleźć bezpieczne schronienie, wśród uchodźców są przede wszystkim kobiety i dzieci. Wspólnie z przewodniczącym Europejskiego Komitetu Regionów, wczoraj wysłaliśmy pismo wspierające naszych braci i siostry na Ukrainie. Musimy sobie zdać sprawę, że to nie tylko atak na Donieck, Ługańsk, Kijów, na Ukrainę, to jest atak na nowy porządek świata, który nastąpił po upadku ZSRR. 

W pomoc dla potrzebujących zaangażowali się już mieszkający w Gdańsku obywatele z krajów wschodnich. Przewidują oni, że w najbliższych dniach można spodziewać się podwojenia liczby obywateli Ukrainy przejeżdżających do Polski.

- My, jako szeroko rozumiana wspólnota rosyjskojęzyczna, czyli Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie, ze swojej strony dokładamy wszelkich sił, aby też wspierać i pomagać na swoim poziomie. Jako Kościół Chrześcijan Baptystów, organizujemy bezpłatne lekcje języka polskiego, pomagamy ludziom w sprawach urzędowych, chodzimy do szpitala, a nawet pomagamy w rozliczeniach z pracodawcami. I będziemy robić to dalej – mówi Maksym Sliazin Jeszcze dziś jadę jednak na granicę, by zabierać stamtąd kobiety z dziećmi. Niestety, sygnały są takie, że mężczyźni zostają na Ukrainie i nie są przepuszczani przez granicę.

Żeby uzyskać pomoc gwarantowaną przez polski rząd, osoby, które przyjeżdżają z Ukrainy do Polski, muszą wystąpić o status uchodźcy, albo inną formę pomocy prawnej na terenie Rzeczpospolitej.

- Bardzo dużo Ukraińców przyjeżdża na zaproszenie lub mają wizę. Na razie przepisy polskiego prawa nie pozwalają udzielać pomocy w szerokim zakresie. Dążymy do tego, żeby nastąpiła zmiana przepisów, rozmawialiśmy na ten temat wczoraj z ministerstwem, wyślemy dzisiaj propozycje, jak powinno to wyglądać, żeby samorządy mogły udzielać jak najszerszej możliwej pomocy – mówi Joanna Pińska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Jak pomagać i gdzie szukać pomocy

Obywatele z Ukrainy, którzy są już w Gdańsku i potrzebują pomocy, mogą zgłaszać się poprzez formularz dostępny na stronie Gdańsk Pomaga. Także tam możliwe jest zgłoszenie chęci pomocy w kilku najpotrzebniejszych zakresach:

  • wsparcie psychologiczne dla uchodźców,
  • zakwaterowanie,
  • tłumaczenie,
  • opieka nad dziećmi,
  • inna pomoc wolontariacka.

У зв'язку  з ситуацією в Україні та численними запитаннями як біженців з України, так і мешканців Гданська, на порталі (Гданськ допомагає)Gdańsk Pomaga ukraina.gdanskpomaga.pl запрацювала підсторінка. Цей веб-сайт приймає заявки від людей, які потребують допомоги, а також від тих, хто декларує таку допомогу. Потрібна фінансова та матеріальна підтримка, а також допомога психологів та людей, які б взялися за переклад українською мовою.

 – Разом із Гданським фондом, який розробив дуже хороший спосіб об’єднати тих, хто потребує допомоги, і тих, хто пропонує допомогу, ми вирішили, що веб-сайт Gdańsk Pomaga стане програмою Gdańsk Helps Ukraine. Використовуючи наш досвід, ми створили координаційну структуру, – каже Олександра Дулькевич, мер Гданська. 

Za UMG Gdańsk

Ostatnio zmieniany piątek, 25 luty 2022 21:19

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2110 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5067 Historia

Ostatnio dodane

Spacer szlakiem oliwskich willi

Spacer szlakiem oliwskich willi

Zapraszamy do wspólnego spacerowania szlakiem historycznych willi w Oliwie! Naszą przewodniczką będzie Anna Półtorzycka, która opowie m.in. o tym jak układ pomieszczeń zabytku wpływa na jego wygląd zewnętrzny. Ten spacer...

21-06-2022 239 Rozrywka

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym - warsztaty: haftu, lepienia pierogów, malarstwa ...

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym -…

Zapraszamy w niedzielę 26 czerwca na dzień poświęcony kulturze ukraińskiej. Czekają na Was wielokulturowe warsztaty ekologiczne dla dużych i małych, koncert Valeriyego Filipova oraz dedykowane stoiska na Letnim Jarmarku Etnograficznym...

20-06-2022 87 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Lipiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31