Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Obecny budynek Centrum Medycznego Synexus przy ul. Beniowskiego 23 Obecny budynek Centrum Medycznego Synexus przy ul. Beniowskiego 23

Organizują się przeciwnicy budowy osiedla pomiędzy ulicami Beniowskiego i Świętopełka

Mar 02, 2022

Mieszkańcy Przymorza Małego organizują się przeciwko budowie osiedla 5 budynków na terenie obecnego ośrodka medycznego Synexus u zbiegu ul. Beniowskiego, Słowiańskiej i Świętopełka. 2 marca o godzinie 17  na skwerze przylegającym do przyszłej budowy spotkają się mieszkańcy i Rada Dzielnicy.

Informacja o planowanej budowie pojawiła się w przestrzeni publicznej 19 lutego.  „Drodzy mieszkańcy Przymorza Małego. Jak pewnie niektórzy z Was już wiedzą rozpoczęły się działania zmierzające do zabudowy terenu dzisiejszego Synexusa (Beniowskiego 23). Inwestor wystąpił o decyzję o warunkach zabudowy gdzie wnioskuje o intensywność i wysokość zabudowy, która ogromnie zaniepokoiła wszystkich, którzy mieszkają w sąsiedztwie. W skrócie - pięć 12m wież na wspólnym wielkopowierzchniowym garażu podziemnym z usługami w parterach.” – napisała na fb Halina Proniuk, mieszkanka dzielnicy.

Udało nam się dotrzeć do treści wniosku o warunki zabudowy.

Inwestor zakłada przy ul. Beniowskiego 23 rozbiórkę istniejącego budynku przychodni i budowę zespołu 5 budynków mieszkalnych „wielorodzinnych z dopuszczalną nieuciążliwą funkcją usługową w parterach budynków oraz garażem podziemnym dla samochodów osobowych.”

Jak zapisano we wniosku, „zabudowa ma nawiązywać do istniejących budynkach znajdujących się przy ulicy Beniowskiego — działki 170/1, 193, 195, oraz do budynków przy ulicy Swiętopełka — działki 125, 134/1, 169, 192.”.

Planowana zabudowa ma posiadać wysokości do kalenicy pomiędzy 11,5m a 12m i być zadaszona dachem dwuspadowym lub wielospadowym. Tu z pewnościa nawiązywano wysokością do sąsiednich budynków. Zakłada się, że w osiedlu znajdzie się od 40 do 60 mieszkań. 

Obszar pod ochroną

Warto przypomnieć, że według Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Gdańska cała okolica jest położona obszarze podlegającym ochronie ze względu na zabytkowy charakter struktury przestrzennej. I na to m.in. powołują sie mieszkańcy.

- Inwestycja ta spowoduje ogromne spustoszenie w naszej spokojnej okolicy – podkreśla Halina Proniuk i wymienia konsekwencje, które jej zdaniem nastąpią,

  • zacienienie budynków w sąsiedztwie
  • min. pięciokrotne zwiększenie liczby mieszkańców, a co za tym idzie katastrofę jeśli chodzi o miejsca parkingowe
  • dewastację środowiska - budowa i eksploatacja terenu w tej skali oznacza śmierć alei lipowej na Beniowskiego i głogowej na Świętopełka
  • dewastację zabytkowej struktury przestrzennej - zabytkowej nawierzchni ul. Beniowskiego oraz struktury zabudowy o charakterystycznym układzie i rytmie (małe, rozproszone budynki jednorodzinne i małe wielorodzinne).

Spotkanie mieszkańców

W sprawę zaangażowała się Rada Dzielnicy Przymorze Małe. Dziś (2 marca) o godzinie 17 na skwerze przy skrzyżowaniu Słowiańska – Beniowskiego odbędzie się z mieszkańcami spotkanie informacyjno – organiozacyjne dotyczące planowanej budowy. 

Pw

Ostatnio zmieniany środa, 02 marzec 2022 11:55

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2146 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5097 Historia

Ostatnio dodane

Spacer szlakiem oliwskich willi

Spacer szlakiem oliwskich willi

Zapraszamy do wspólnego spacerowania szlakiem historycznych willi w Oliwie! Naszą przewodniczką będzie Anna Półtorzycka, która opowie m.in. o tym jak układ pomieszczeń zabytku wpływa na jego wygląd zewnętrzny. Ten spacer...

21-06-2022 268 Rozrywka

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym - warsztaty: haftu, lepienia pierogów, malarstwa ...

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym -…

Zapraszamy w niedzielę 26 czerwca na dzień poświęcony kulturze ukraińskiej. Czekają na Was wielokulturowe warsztaty ekologiczne dla dużych i małych, koncert Valeriyego Filipova oraz dedykowane stoiska na Letnim Jarmarku Etnograficznym...

20-06-2022 100 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Lipiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31