Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Uchodźcy z Ukrainy znaleźli schronienie u Sióstr Brygidek na Polankach fot. KS. MACIEJ ŚWIGOŃ / Gość Gdański

Uchodźcy z Ukrainy znaleźli schronienie u Sióstr Brygidek na Polankach

Mar 14, 2022

Od dwóch tygodni w Centrum Ekumenicznym św Brygidy przy ul. Polanki mieszka grupa uciekinierów z Ukrainy. Siostry Brygidki proszą mieszkańcow o pomoc w ubraniu dzieci i pampersy. Wszystko inne na razie mają.

Wkrótce w dawnej szkole przy ul. Wita Stwosza nastąpi otwarcie schronienia dla uchodźców wojennych z Ukrainy, tymczasem w Oliwie już zamieszkują grupy uciekinierów.  Od 26 lutego w Centrum Ekumenicznym Sióstr Brygidek mieszka 11 uchodźców z Ukrainy. Są także dzieci.

Na ten moment najbardziej potrzebne są ubranka i obuwie dla dzieci (już nie zimowe) oraz pampersy.

  • Dziewczynka rok i 3 miesiące (rozmiary od 86)
  • Dziewczynka 2 latka rozmiar od 92
  • Chłopiec 5 lat rozmiar od 110 buty 21, 22 i 28, 29 chłopięce.

Rajstopki, skarpetki i ubrania można osobiście zanieść do Sióstr Brygidek – Centruk Ekumeniczne Św. Brygidy, ul. Polanki 125. Żywność na razie jest.

Modlitwa i obiad z głową kośioła gdańskiego

Wczoraj uchodźców w Dworze I odwiedził arcybiskup Tadeusz Wojda. Najpierw była Eucharystia, a później wspólny niedzielny obiad.

Na początku spotkania metropolita gdański zaznaczył, że z Pomorza i całej Polski płynie ogromne wsparcie dla Ukrainy. - Jestem pod wielkim wrażeniem wszelkich gestów życzliwości i pomocy. Oby tak było jak najdłużej. Ważne, abyśmy w tej solidarności trwali. To jest rzecz nieprawdopodobna. To wielka fala, wręcz tsunami dobroci, której doświadcza ludność dotknięta dramatem wojny - powiedział abp Wojda. -  Każdy człowiek potrzebujący jest tym, który wyciąga ku nam rękę. A my powinniśmy być tym dobrym samarytaninem, który w każdej chwili umie i wie, jak się zachować, jak przyjść z pomocą - mówił arcybiskup.

Dramatyczne wybory

Wśród uchodźców przy Polankach są mężczyźni. Wśród nich Wasyl.- Zastanawialiśmy się z siostrą, czy jechać do Polski, czy jednak zostać w naszym kraju. Po prostu wsiedliśmy z dziećmi do samochodu i przyjechaliśmy do Gdańska – mówił w wypowiedzi, którą cytuje Gość Gdański. -  Chcę wrócić z powrotem do Ukrainy, żeby pomagać moim kolegom, którzy walczą, ale jestem tutaj z moją żoną, która jest w 3. miesiącu ciąży i nie wiem, co mam dalej robić.

Pw

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 marzec 2022 15:11

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2145 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5097 Historia

Ostatnio dodane

Spacer szlakiem oliwskich willi

Spacer szlakiem oliwskich willi

Zapraszamy do wspólnego spacerowania szlakiem historycznych willi w Oliwie! Naszą przewodniczką będzie Anna Półtorzycka, która opowie m.in. o tym jak układ pomieszczeń zabytku wpływa na jego wygląd zewnętrzny. Ten spacer...

21-06-2022 268 Rozrywka

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym - warsztaty: haftu, lepienia pierogów, malarstwa ...

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym -…

Zapraszamy w niedzielę 26 czerwca na dzień poświęcony kulturze ukraińskiej. Czekają na Was wielokulturowe warsztaty ekologiczne dla dużych i małych, koncert Valeriyego Filipova oraz dedykowane stoiska na Letnim Jarmarku Etnograficznym...

20-06-2022 98 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Lipiec 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31