Jedna z sal lekcyjnych zamieniona na salę, w której spać może 10 osób Jedna z sal lekcyjnych zamieniona na salę, w której spać może 10 osób fot. Tomasz Strug

Pierwsi uchodźcy wojenni z Ukrainy znaleźli schronienie w dawnej szkole w Oliwie

Mar 16, 2022

W budynku dawnej szkoły przy ul. Wita Stwosza 23 w Oliwie mieszka już grupa ponad 20 uciekinierów z Ukrainy. To kobiety i dzieci, które ewakuowały ze swojego kraju w obawie przed działaniami wojennymi.

Czynny jest już punkt schronienia dla uchodźców z Ukrainy zlokalizowany w gmachu dawnej szkoły przy Wita Stwosza 23 w Oliwie. Znajduje się tu obecnie ponad 20 osób. Kwaterowane są kolejne.

W dawnych klasach szkolnych przygotowano łącznie 190 miejsc. W ciągu ostatniego tygodnia, ekipa Gdańskich Nieruchomości, pracując po godzinach i społecznie, odświeżyła wnętrza budynku. Przygotowano salę z zabawkami dla dzieci, jest kuchnia i pralnia.

Dotychczasowe punkty schronienia w hali sportowej przy ul. Kołobrzeska 61 oraz w hali sportowej przy ul. Traugutta 29 nadal będą pełnić funkcję punktów „buforowych”. W takich miejscach, można odpocząć, odświeżyć się a miejskie służby i wolontariusze starają się w ciągu 24 godzin znaleźć miejsce, gdzie można poszczególnych uchodźców zakwaterować lub przygotować do dalszej podróży np. na prom do Szwecji .

W punkkcie przy Wita Stwosza zakłada się dłuższe pobyty - do dwóch tygodni.

Wita Stwosza 23 Ukraina20220316 135423

Każde z pomieszczeń oznakowane jest w języku ukraińskim i polskim  fot. Tomasz Strug

Jak pomagać?

Na Polsat Plus Arena Gdańsk zlokalizowany jest oficjalny magazyn na dary i środki pomocowe dla Ukrainek i Ukraińców. Przekazywane tam dary są dostarczane do punktów pomocy w Gdańsku oraz konwojem do osób w Ukrainie. Punkt działa 7 dni w tygodniu od 8:00 do 20:00. Najbardziej potrzebna jest żywność z długim terminem ważności i środki higieniczne.

Na stronie Gdańsk Pomaga Ukrainie można znaleźć najnowsze informacje, najważniejsze adresy, aktywności dla dzieci z Ukrainy w mieście, miejsca zbiórek i potrzebne dary, dostępne są formularze dla osób potrzebujących pomocy i dla tych chcących jej udzielać oraz możliwość zgłaszania chęci przyjęcia osób z Ukrainy do swoich domów. Dostępne możliwości są stale dodawane.

Ts

Ostatnio zmieniany czwartek, 17 marzec 2022 15:05

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bronić …

Zawsze po zakończeniu lekcji w szkole podstawowej SP23 tzw. „czerwonej“ w Oliwie szliśmy ze szkolnymi kumplami do domu. I zawsze przechodziliśmy koło pijalni piwa znajdującą się ȯwcześnie po prawej stronie...

19-11-2022 1356 Historia

Opowieści lasku oliwskiego - Azjaci w O…

Można byłoby sobie pomyśleć, że Oliwa to mała mieścina, o ktȯrej w kraju mało kto wie. A w zachodniej Europie? Chyba tylko dawni gdańszczanie - tzw. "Danzigerzy". A Azjaci? A taaaak...

10-11-2022 1108 Historia

Ostatnio dodane

Szopka z piasku oraz Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska

Szopka z piasku oraz Międzywyznaniowa W…

Spotkanie przy wspólnym stole i międzywyznaniowa modlitwa, polsko-ukraiński spektakl muzyczny, świąteczny kiermasz, warsztaty dla dzieci i oczywiście piaskowa szopka – coroczna Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska odbędzie się w sobotę, 17 grudnia...

30-11-2022 28 Rozrywka

O Bitwie pod Oliwa w Oliwską Niedzielę w Domu Zarazy

O Bitwie pod Oliwa w Oliwską Niedzielę…

W Oliwską Niedzielę 27 XI, w przeddzień rocznicy Bitwy pod Oliwą opowie o niej historyk Marcin Purkiewicz.

25-11-2022 285 Rozrywka