Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
To zaledwie część grupy polskich i ukraińskich wolontariuszy oraz pracowników Urzędu Miejskiego pracujących w hali przy Kołobrzeskiej 61 To zaledwie część grupy polskich i ukraińskich wolontariuszy oraz pracowników Urzędu Miejskiego pracujących w hali przy Kołobrzeskiej 61 fot. Tomasz Strug

Pracę kończy punkt pobytu dla uchodźców z Ukrainy w hali sportowej przy ul. Kołobrzeskiej

Kwi 07, 2022

Z powodu malejącej liczby uchodźców z Ukrainy przyjeżdżających do Gdańska, pracę kończy punkt jednodniowego pobytu zorganizowany przy ul. Kołobrzeskiej 61. Hala powróci do swojej sportowej funkcji.

Punkt jednodniowego pobytu został otwarty miesiąc temu w Miejskiej Hali Sportowej GOSiR przy ul. Kołobrzeska 61. Początkowo przewidziano go na 120 osób, jednak były dni, gdy schronienie znajdowało tu nawet 150 osób jednocześnie. Uchodźcy w hali mogli się umyć, zjeść, przespać oraz uzyskać niezbędną pomoc rzeczową i wparcie psychologiczne.  

Na miejscu grupa wolontariuszy oraz pracownicy Urzędu Miejskiego szukali uchodźcom miejsc gdzie mogli by znaleźć schronienie na dłużej. Spora część z uciekinierów wojennych skorzystała z propozycji wyjazdu  do Szwecji czy innych krajów europejskich. Szacuje się, że przez halę w ciągu miesiąca przeszło około 3000 osób z Ukrainy.

W codziennej działalności punktu w hali sportowej  przy Kołobrzeskiej nieocenione było wsparcie mieszkańców i wolontariuszy błyskawicznie reagujących na liczne apele i informacje o brakujących produktach czy żywności dla uchodźców.

Hala Kołobrzeska P4070299   Kopia

To zaledwie część grupy polskich i ukraińskich wolontariuszy oraz pracowników Urzędu Miejskiego pracujących w ciągu ostatniego miesiąca w hali przy Kołobrzeskiej 61

Ostatni uchodźcy opuszczą budynek dzisiaj. Hala sportowa powoli przygotowywana jest to powrotu do swojej pierwotnej fukcji.

Liczba przyjeżdżających uchodźców nadal spada. Pod koniec marca podjęto decyzję o zamknięciu punktu pomocy uchodźcom z Ukrainy przy ul. Dolna Brama 8, który funkcjonował od startu akcji Gdańsk Pomaga. Na miejscu potrzebujący mogli otrzymać żywność, informacje o schronieniu, a także pomoc psychologiczną i prawną.

Teraz cała ta działalność koncentruje się w budynku dawnego kina Krewetka  vis-à-vis Dworca PKP Gdańsk Główny, ul. Karmelicka 1, który czynny jest codziennie w godz. 7 – 23

Działać nadal będzie również punkt jednodniowego pobytu w hali sportowej przy ul. Traugutta 29 oraz punkt dla nieco dłuższych pobytów w gmachu dawnej szkoły przy ul. Wita Stwosza 23 w Oliwie.

Ts

Ostatnio zmieniany czwartek, 07 kwiecień 2022 13:17

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2748 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5701 Historia

Ostatnio dodane

Jak piękne są wspomnienia… Stara Oliwa na fotografiach przedwojennych i współczesnych

Jak piękne są wspomnienia… Stara Oli…

Wszystkich zainteresowanych Oliwą zapraszamy 27.09 (wtorek) o godzinie 18:00 do Biblioteki Oliwskiej na projekcję montaży fotograficzno-muzycznych, których tematem będzie Stara Oliwa. Spotkanie poprowadzi Marcin Stanisław Wilga – „Borsuk”.

26-09-2022 514 Rozrywka

Fangor. Poza obraz

Fangor. Poza obraz

Mogłoby się wydawać, że po stu latach od urodzin artysty i około siedmiu dekadach jego intensywnej pracy, twórczość Wojciecha Fangora została już dobrze rozpoznana. Tym bardziej, że w ciągu ostatnich...

17-09-2022 168 Rozrywka