Wydrukuj tę stronę
Działka przy ul. Beniowskiego 23 Działka przy ul. Beniowskiego 23 fot. Tomasz Strug

Konserwator zabytków przeciwny budowie osiedla pomiędzy ulicami Beniowskiego i Świętopełka

Kwi 23, 2022

Wiele wskazuje na to, że nie powstanie osiedle pięciu budynków na terenie obecnego ośrodka medycznego Synexus u zbiegu ul. Beniowskiego, Słowiańskiej i Świętopełka. Wsparciem dla protesujących okolicznych mieszkańców okazał się Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który wydał negatywną opinię dla planowanej zabudowy. W związku z tym Urząd Miejski w Gdańsku odmówił wydania decyzji o warunkach zabudowy dla działki Beniowskiego 23.

Urząd Miejski w Gdańsku odmówił wydania decyzji o warunkach zabudowy dla działki Beniowskiego 23. Powodem ma być negatywna opinia Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – o decyzji poinformował Marcin Mickun, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Przymorze Małe.

- Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym, ale największe podziękowania dla wszystkich ponad 420 osób, które podpisały się pod pismami do Prezydent Miasta i do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – napisał na facebooku Marcin Mickun. - Z ostateczną radością czekamy jeszcze kilka dni, gdyż inwestor może odwołać się od tej decyzji. Jednak po rozmowie w Wydziale Architektury jestem optymistą - inwestor prawdopodobnie nie będzie wnosił odwołania!

Pięć budynków mieszkalnych na działce przychodni

Sprawa planów budowy osiedla pięciu budynków na terenie obecnego ośrodka medycznego Synexus u zbiegu ul. Beniowskiego, Słowiańskiej i Świętopełka stała się głośna w lutym tego roku. Inwestor wystąpił do miasta o warunki zabudowy tej działki.

Mickun Spotkanie przychodnia276166533 10209022838805816 2072645246686974000 n

Spotkanie z mieszkańcami Przymorza Małego w dniu 2 marca 2022. Do zebranych mówi Przewodniczący Zarządu Dzielnicy  Marcin Mickun       fot. fb M.Mickun

Mocno przeciwni budowie nowych budynków są okoliczni mieszkańcy, którzy po licznych wpisach w mediach społecznościowych, spotkali się 2 marca na skwerze obok planowanej inwestycji. Wtedy podjęto m.in. decyzję o przygotowaniu wniosku do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o ochronę historycznej zabudowy okolic ul. Beniowskiego i Słowiańskiej przed nową zabudową przy Beniowskiego 23. Mieszkańcy ruszyli ze zbiórką podpisów. Jednocześnie zbierano podpisy pod wnioskiem do Prezydent Miasta Gdańska o pilne przystąpienie do sporządzenia planu zagospodarowania, który „zablokuje możliwość takiej zabudowy i ochroni istniejącą historyczną zabudowę, drzewa i układ drogowy”. Łącznie zebrano 420 podpisów.  Wniosek o przystąpienie do palnu w postaci uchwały przyjęła również Rada Dzielnicy.

Pw

Ostatnio zmieniany sobota, 23 kwiecień 2022 20:36