Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
Inauguracja prac nad studium pasma alei Grunwaldzkiej - Klub "Żak" 27 kwietnia 2022 Inauguracja prac nad studium pasma alei Grunwaldzkiej - Klub "Żak" 27 kwietnia 2022 fot. Tomasz Strug

Miasto chce opracować master plan dla alei Grunwaldzkiej

Kwi 27, 2022

Rozpoczął się proces konsultacji nad studium dla całego pasma alei Grunwaldzkiej od granicy z Sopotem do dzielnicy Aniołki. To nie jest dobra wiadomość dla deweloperów. Ich wnioski o zmiany planów na tym terenie zostają „zamrożone”.

W środę, 27 kwietnia, w Żaku odbyło się pierwsze spotkanie z interesariuszami alei Grunwaldzkiej

- Chcielibyśmy wspólnie z Biurem Rozwoju Gdańska i z biurem Architekta Miasta rozpocząć konsultacje, w ramach których ustalimy jedną, wspólną koncepcję dla całego pasma. Nie zależy nam na tym, aby zajmować się poszczególnymi wnioskami osobno, ale na tym by stworzyć wizję, która będzie skonsultowana z mieszkańcami Gdańska – powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Podstawą pracy przy studium ma być współpraca z mieszkańcami i z szerokim gronem interesariuszy aby wypracować spójną wizję. W pierwszym spotkaniu na temat pasma alei Grunwaldzkiej uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, radni miejscy, a także zarządy dzielnicy czy przedstawiciele inwestorów chcących budować przy lub w pobliżu głównej arterii Gdańska. Zabrakło niestety przedstawiciela Konserwatora Zabytków.

- Przewidujemy trzy główne wymiary prac i analiz: urbanistyka, architektura i komunikacja. Chcemy zdefiniować wizję architektoniczno – urbanistyczną oraz wypracować zalecenia dotyczących przyszłej zabudowy. Będziemy inspirować się przykładami z zagranicy, aby przyjęte rozwiązania były nowoczesne i innowacyjne. Pasmo alei Grunwaldzkiej ma szanse stać się nową twarzą Gdańska o prawdziwie śródmiejskim charakterze – tłumaczy Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska.

Co dla Oliwy?

- Plany uchwalane na podstawie dawnych studiów dosłownie przeorały krajobraz Oliwy. Są przykłady inwestycji, które do dziś budzą sprzeciw mieszkańców swoją skalą i dominacją nad zabytkową przestrzenią. Liczę, że nowe studium dla al. Grunwaldzkiej i jej okolic da szansę sensownie zagospodarować to co jeszcze nie zostało zaprzepaszczone – mówi Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa. -  Mam nadzieję także, że otworzy możliwość na rewizję uchwalonych już planów i ich zapisów. Bardzo ważne jest również całościowe spojrzenie w skali CPU (Centralne Pasmo Usługowe) na kwestię kierunków rozwoju komunikacji. Bo również na tym polu nasza dzielnica dostała rykoszetem. Zalała nas fala aut co wymusiło powstanie dotykającej również mieszkańców strefy płatnego parkowania. A jednocześnie w dziedzinie komunikacji publicznej, oprócz taboru, tkwimy nadal w rozwiązaniach z czasów głębokiego PRL.

Pasmo alei Grunwaldzkiej

W dokumentach studialnych Pasmo alei Grunwaldzkiej to część szerszego obszaru Centralnego Pasma Usług. Obszar obejmuje powierzchnię ok. 620 ha​ i pokryty jest planami miejscowymi w 71%. W trakcie sporządzania jest sześć planów miejscowych. Liczba osób zameldowanych w 2021 roku - 18 316.​

granice studium PAG

W obszarze występuje największa koncentracja usług w Gdańsku, rozciągająca się wzdłuż głównego ciągu transportowego. Podjęte prace mają stać się podstawą do podejmowania dalszych decyzji, w tym związanych ze zmianami planistycznymi oraz z projektowaniem i kształtowaniem infrastruktury w rejonie alei Grunwaldzkiej. Z tego też powodu miasto nie rozpatruje obecnie wniosków o przystąpienia lub zmiany planów zagospodarowania na terenie Pasma alei Grunwaldzkiej.

Według zapowiedzi Architekta Gdańska, dokument studium ma być gotowy do końca 2023 roku. Na kolejne spotkania i konsultacje będą zapraszani do udziału mieszkańcy i wszyscy interesariusze.

Pw

Ostatnio zmieniany środa, 27 kwiecień 2022 23:18

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2748 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5701 Historia

Ostatnio dodane

Jak piękne są wspomnienia… Stara Oliwa na fotografiach przedwojennych i współczesnych

Jak piękne są wspomnienia… Stara Oli…

Wszystkich zainteresowanych Oliwą zapraszamy 27.09 (wtorek) o godzinie 18:00 do Biblioteki Oliwskiej na projekcję montaży fotograficzno-muzycznych, których tematem będzie Stara Oliwa. Spotkanie poprowadzi Marcin Stanisław Wilga – „Borsuk”.

26-09-2022 515 Rozrywka

Fangor. Poza obraz

Fangor. Poza obraz

Mogłoby się wydawać, że po stu latach od urodzin artysty i około siedmiu dekadach jego intensywnej pracy, twórczość Wojciecha Fangora została już dobrze rozpoznana. Tym bardziej, że w ciągu ostatnich...

17-09-2022 170 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Wrzesień 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
</