Na spacer do parku przy Opackiej – nowe niezwykłe miejsce w Starej Oliwie

Maj 05, 2022

Dobiegają końca prace estetyzujące okolice ulicy Opackiej w Starej Oliwie. Przez lata to miejsce, historycznie należące do Ogrodów Cystersów, popadało w coraz większe zapomnienie. Mocno zaniedbany zakątek Starej Oliwy dosłownie za chwilę będzie można podziwiać w nowym blasku. Prywatny inwestor – Invest Komfort zrewitalizował blisko 5000 m kw przestrzeni, tworząc park, który po ukończeniu przejdzie w ręce mieszkańców, jako nowe miejsce wypoczynku i rekreacji.

Ogrodnicza wiedza Cystersów

Cystersi, obecni na terenie Oliwy od XII wieku, od zawsze uprawiali ziemię. Na przestrzeni wieków podnieśli rzemiosło hortologiczne do rangi sztuki i zgodnie ze średniowiecznymi założeniami ich ogrody odzwierciedlały perfekcyjną harmonię i naturalny cykl zmian przyrody. Wraz z rozpoczęciem prac nad inwestycją przy Opackiej, dla inwestora – firmy Invest Komfort, naturalną ideą stało się więc stworzenie w tym mocno zaniedbanym miejscu, zielonego kompleksu, który inspirowany byłby wiedzą historyczną.

opacka szkic widok 1

Do takiej decyzji zobowiązywał nie tylko plan zagospodarowania terenu, zakładający odtworzenie tutaj miejsca w klimacie starych ogrodów, ale również tkanka całej dzielnicy, której centralnym punktem pozostaje jeden z najpiękniejszych parków w Polsce – Park Oliwski. Celem projektu, zrealizowanego przez architektkę krajobrazu Małgorzatę Sobótkę i jej pracownię Studio Krajobraz, było opracowanie założenia parkowego dostępnego dla wszystkich, nawiązującego do historii i wykorzystującego nowoczesne trendy sztuki ogrodniczej. Na podstawie studiów nad dokumentami i starymi rycinami, wyselekcjonowano rośliny, które przez cały rok tworzyć będą niezwykły klimat miejsca.

opacka szkic widok 2

- Przeglądając cysterskie dzieła sztuki – koncepcje zarówno Hortus Conclusus, jak i ogrodów zabaw, okazało się, że wiele roślin można dalej z powodzeniem uprawiać na tym terenie. Posadziliśmy blisko 50 gatunków, w tym: rośliny zimozielone, trawy ozdobne i byliny, kwitnące w różnych porach roku.
Do najciekawszych należą: miodunka, rodgersja, krwiściąg, sadziec. Gatunki szlachetne: hortensja, irys czy róża nawiązują do religijnej symboliki zakonników. Wielką ozdobą będą też rośliny cebulowe
w połaciach trawników. Łączna liczba nasadzeń w parku i na osiedlu przekracza 12 tysięcy sztuk. Florę wzbogacą także dorosłe kasztanowce, dęby i lipy –
komentuje Małgorzata Sobótka.

Ujarzmić wodę

Badania etymologiczne nazwy Cystersów zawsze wskazują na jej związek z terenami podmokłymi i wodą. Kultywując tradycję, inwestor wraz z architektami zieleni odtworzyli staw wodny wraz z roślinnością, w którego kierunku łagodnie opadają zielone tarasy. Obok powstaje także deszczowy staw roślinny.

Inwestycja Opacka wizualizacja widok na park

- Największym wyzwaniem rewitalizacji miejsca była niwelacja terenu oraz uregulowanie obiegu wody. Na terenie parku wykonaliśmy kompleksową makro i mikro niwelację terenu, celem zarówno wykonania stawów jak i uatrakcyjnienia rzeźby terenu. Zastosowaliśmy też nowoczesne technologie, zaakceptowane przez Wody Polskie, żeby móc uregulować Potok Oliwski – podkreśla Bolesław Rzepliński, Zastępca Dyrektora ds. Realizacji Inwestycji w Invest Komfort. Finalnie inwestor uregulował Potok Oliwski na całej długości inwestycji, zabezpieczając jego koryto przed wylewaniem. Skarpy parku zyskały antyerozyjne wzmocnienia, dzięki montażowi geokrat. Staw wodny pełni również ważną rolę w obiegu wody – zbierając wodę powierzchniową, dzięki przelewowi, oddaje jej nadmiar do potoku. To nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa powodziowego dzielnicy.  

Codzienny zielony relaks

- Realizując założenie parkowe, kierowaliśmy się potrzebami mieszkańców Oliwy. Park przy Opackiej będzie kontynuacją naturalnych tras spacerowych, jak i miejscem swobodnego wypoczynku – dodaje Rzepliński.

Ścieżki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby prowadzić pieszego po wygodnym spadku terenu, przy jednoczesnym zachowaniu widoku na panoramę miasta z dominantą w postaci Archikatedry Oliwskiej.  W cienistych alejkach ustawione będą ławki. Cała powierzchnia została również wykończona z uwzględnieniem aspektu historycznego. Warto zwrócić uwagę na detale, takie jak krawężniki z naturalnego kamienia czy ścieżki wykonane z biologicznie czynnego podłoża. Wieczorem magiczną grę światłocieni będzie można podziwiać dzięki nowoczesnemu i energooszczędnemu oświetleniu LED. Będzie to zatem idealna przestrzeń do spotkań mieszkańców, ale też do wyciszenia się w otoczeniu natury.                  


Nowe miejsce – nowe perspektywy

Uporządkowanie tak dużej, reprezentacyjnej działki i nadanie jej nowych funkcji bez wątpienia pozytywnie wpłynie na wizerunek Starej Oliwy. Powstały park doda blasku i podkreśli dostojny, spacerowy charakter dzielnicy, a rewitalizacja przestrzeni poprawi bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców. Dzięki kompleksowi mieszkaniowemu Opacka, który stanął w sąsiedztwie parku, w dzielnicy zajdą korzystane procesy gentryfikacyjne, co podniesie wartość nieruchomości w okolicy.  Z analizy historycznej zabudowy Starej Oliwy zaczerpnięto wiele inspiracji do nieoczywistych detali, architektonicznych tj. jak czarno-szara kolorystyka elewacji, szare dachy o niskim kącie nachylenia oraz charakterystyczne dla oliwskiej zabudowy lukarny. Nowe budynki mieszkalne w subtelny sposób nawiązują do otoczenia, wpisując swoją nowoczesną formę w istniejącą tkankę budowlaną. Opacka to zaledwie 51 apartamentów, a do każdego przypisane jest minimum jedno miejsce parkingowe w garażu podziemnym, zatem pojawienie się nowych mieszkańców nie wpłynie na drożność Opackiej oraz sąsiednich ulic chętnie odwiedzanej Oliwy.

Opacka balkon

- Jako odpowiedzialny deweloper doskonale zdajemy sobie sprawę, że każda inwestycja musi nieść za sobą wartość społeczną, co jest kluczowym elementem świadomego rozwoju metropolii. Jednym
z głównych światowych standardów w projektowaniu miast przyszłości jest prowadzenie polityki zielono-niebieskiej, czyli wpisywanie w kontekst mieszkaniowy ogólnodostępnych miejsc rekreacji
i wypoczynku, by przez lata służyły społeczności lokalnej –
tak ideę parku tłumaczy Michał Ciomek, członek zarządu Invest Komfort.  

Kiedy na spacer?

Wraz z zakończeniem prac Invest Komfort przekaże zarządzanie parkiem Gdańskiemu Zarządowi Dróg i Zieleni. Pierwsi spacerowicze będą mogli tu zawitać jeszcze w pierwszym półroczu i podziwiać park
w pełnym rozkwicie i eksplozji zieleni. Jednak koncepcja botaniczna została tak opracowana, by do zimozielonej bazy dobrać rośliny kwitnące w różnych porach. Dzięki temu zabiegowi park będzie zaskakiwał i zachwycał przez cały rok – zgodnie z cysterskim poczuciem harmonii oraz uwielbieniem natury i jej zmian.

Park przy Opackiej to nowe miejsce w starej Oliwie, które warto odwiedzić i na stałe wpisać na mapę codziennych spacerów i rodzinnego wypoczynku. Inwestor wierzy, że społeczność lokalna wykorzysta je również jako miejsce wydarzeń kulturalnych, pikników czy wystaw. Poczucie więzi buduje przecież nie tylko tożsamość dzielnicy i jej mieszkańców, ale również z upływem czasu w znaczący sposób wpływa na jej rozwój i wartość.

Publikacja sponsorowana

Ostatnio zmieniany piątek, 06 maj 2022 14:43

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 553 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1129 Historia

Ostatnio dodane

Wielki finał WOŚP w Kuźni Wodnej

Wielki finał WOŚP w Kuźni Wodnej

Będziemy kuli serduszka, a w zamian za datki do puszki będzie można otrzymać wykute w ogniu serce - symbol orkiestry. 29 stycznia w godzinach 12.00-15.00.

27-01-2023 276 Rozrywka

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 80 Rozrywka