Po decyzjach rządu, tak będzie wyglądać 417 najlepszych stacji Lotos Po decyzjach rządu, tak będzie wyglądać 417 najlepszych stacji Lotos

Parcelacja Lotosu, czyli likwidacja po kawałku

Maj 06, 2022

28 kwietnia Senat przyjął zmianę ustawy o zarządzaniu mieniem państwowym, która zakazuje sprzedaży Lotosu. Posłanka Małgorzata Chmiel apeluje do premiera i posłów PiS o poparcie tej ustawy.

Ustawa zakłada, że przez 9 miesięcy od ataku Rosji na Ukrainę nie mogą być zbywane udziały, akcje lub prawa z akcji należące do Skarbu Państwa w spółkach, takich jak Grupa Lotos.  Za nowelizacją głosowało 53 senatorów, 45 było przeciw (wszyscy z PiS).

Teraz trafi do Sejmu……

Tego samego dnia, ale na posiedzeniu Sejmu, wnioskowaliśmy o wprowadzenie do porządku obrad informacji ws. zbycia  aktywów Grupy Lotos podmiotom zagranicznym….

Wniosek został odrzucony większością PiS-u. Boja się nawet informacji nam przedstawić!!! Co ukrywają?

Apeluję do posłów PiS, zwłaszcza tych z Pomorza, o poparcie tej ustawy, która blokuje sprzedaż Lotosu w ręce Węgrów, ściśle współpracujących z Rosjanami (np. w Kazachstanie).

W styczniu Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ujawnił, że 417 stacji paliw gdańskiego LOTOS-u (=80% wszystkich) zostaną sprzedane węgierskiemu koncernowi MOL, a segment hurtowy i udziały w gdańskiej rafinerii przejmie Saudi-Aramco.

Czyli część majątku Grupy Lotos ma zostać sprzedana prorosyjskim Węgrom.

 I to w momencie agresji Rosji na Ukrainę ! Sprzedaż majątku grupy Lotos to jej likwidacja …. może o to chodzi?

Na Pomorzu mamy świadomość ogromnej roli w gospodarce regionu grupy Lotos, budowanej przez ostatnie 50 lat. Obecny rząd chce to zniszczyć.

Stacje Lotos-u są jednymi z najlepszych w Polsce, wiec to strata nie tylko dla Pomorza, ale kraju..

To wbrew Polskiej racji stanu.

Smutna konstalacja: PiS robi interesy ...

Np. włożone w rozwój rafinerii w Gdańsku zostało ok. 10 mld zł, a Saudi-Aramco ma za 30% udziałów zapłacić ok. 1 mld zł. Czyli nakłady nie zostały zamortyzowane nawet w połowie. Zastanawiające.

Dla sprzedającego, czyli Lotosu, nie jest to dobra cena. Więc dlaczego?

 

Szanowni Państwo,

Nieprawdziwym jest przekaz PiS-u, że to Unia Europejska nakazała sprzedaż MOL-owi stacji !  UE nakazała sprzedaż części majątku( by uniknąć monopolizacji po fuzji Lotos-u z Orlenem), ale nie wskazała komu!!!

MOL wybrala  ta wladza, bo Orban to od dawna wielki przyjaciel tego rzadu…

Nawet po inwazji na Ukraine sam J. Kaczynski powiedział: ”W zadnym wypadku nie przekreślamy naszych relacji z Orbanem”… ,choc:

Putin Orban dwa bratanki….

Co za hipokryzja ze strony rządu!

Produkują za nasze miliony jeżdżące banery nawołujące do embarga na rosyjska ropę, a jednocześnie sprzedają Lotos prorosyjskiemu MOL-owi (który prawdopodobnie będzie na nich sprzedawał rosyjska ropę dla Polaków)…. Czyli wspieramy rosyjskie interesy w Europie.

Pomijając sprawę najważniejszą: to nie żadna fuzja, tylko zwykła parcelacja naszej świetnie prosperującej firmy!.

Orlen likwiduje Lotos, oddając zagranicznej konkurencji większość majątku…

Pracownicy gdańskiej rafinerii maja otrzymać zapewnienie pracy na 48 miesięcy, a co potem?

Jak Polska ma odejść od rosyjskiej ropy, skoro będą ją tu na wielką skalę przywozić węgierskie cysterny? Odpowiadają mi, ze to będzie ropa z Orlenu… ale gdzie to jest zapisane????

Zamiast tankować ropę z polskich rafinerii będziemy tankować, na stacjach MOL-u, rosyjską ropę!

MOL to spółka powiązana z rosyjskim biznesem naftowym. Kilka tygodni przed atakiem Rosji na Ukrainę Orban z Putinem podpisali kolejne długoletnie kontrakty na dostawy ropy i gazu na Węgry, w tym do firmy MOL.

Dla MOL to sukces, bo rozpocznie działalność w Polsce od razu jako 3-ci co do wielkości gracz na naszym rynku.

My za to mamy kupić tylko ok. 200 stacji na Węgrzech…, czyli 2x mniej.

 

Panie Premierze, jeszcze jest czas na powstrzymanie likwidacji Lotosu i przejęcia 80% stacji należących do Grupy. Powtarzam: to wbrew polskiej racji stanu!

                                                                                            

Małgorzata Chmiel,

poseł RP

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 553 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1129 Historia

Ostatnio dodane

Wielki finał WOŚP w Kuźni Wodnej

Wielki finał WOŚP w Kuźni Wodnej

Będziemy kuli serduszka, a w zamian za datki do puszki będzie można otrzymać wykute w ogniu serce - symbol orkiestry. 29 stycznia w godzinach 12.00-15.00.

27-01-2023 276 Rozrywka

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 80 Rozrywka