Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Detal architektoniczny w Oliwie - wykłady i warsztaty dla mieszkanców

Maj 10, 2022

13 maja rusza cykl wydarzeń edukacyjnych poświęconych architekturze oliwskich willi i kamienic z przełomu XIX/XX wieku. Podczas wykładów, warsztatów, spacerów uczestnicy poznają życiorysy architektoniczne wybranych obiektów, ze szczególnym uwzględnieniem ich detalu architektonicznego: zabytkowych okien, drzwi i wielu innych elementów elewacji.

Organizatorem projektu “Detal architektoniczny w Oliwie” jest Fundacja Polanki realizująca działania włączające społeczność lokalną w ochronę i opiekę nad zabytkami.

Zaangażowanie mieszkańców Oliwy w odkrywanie wartości otaczającego ich dziedzictwa jest głównym celem zbliżających się wydarzeń. Drewniane okna, rzeźbione drzwi, kute balustrady czy oryginalnie zachowana dachówka to elementy, które współodpowiadają za spójność stylistyczną elewacji budynków, tworząc tym samym słynny, oliwski genius loci. By historyczne detale mogły cieszyć oko jak najdłużej, należy je rozpoznać, docenić i odpowiednio o nie dbać. Konieczność remontów wiekowych budynków jest oczywista, natomiast warto namawiać mieszkańców by działania te odbywały się z poszanowaniem zabytkowych dekoracji i materiałów.

Cykl zainauguruje wykład poświęcony stylom oliwskiej architektury mieszkaniowej z przełomu wieków (piątek 13.05. godz. 18:00, siedziba Rady Dzielnicy Oliwa, ul. Opata Jacka Rybińskiego 10). Prelekcja będzie rodzajem merytorycznego wprowadzenia do “wyjścia w teren” czyli trzech spacerów szlakiem detalu architektonicznego prowadzonych przez historyków sztuki i architektury (I spacer, sobota 14.05., godz. 12:00).

W czerwcu Oliwianie będą mieli okazję poznać tajniki konserwacji zabytkowej stolarki okiennej i drzwiowej podczas warsztatów prowadzonych przez konserwatorkę Annę Nowakowską. Oferta wydarzeń obejmuje również warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym, uwrażliwiające najmłodszych na zabytki i przestrzeń wspólną. Przedsięwzięcie zwieńczy wykład podsumowujący planowany na II połowę czerwca.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Zapisy obowiązują w przypadku warsztatów dla dzieci i dorosłych. Szczegółowe informacje dotyczące kolejnych wydarzeń publikowane są na profilu Facebook Fundacji Polanki: https://www.facebook.com/FundacjaPolanki  

Realizacja projektu “Detal architektoniczny w Oliwie” możliwa jest dzięki dofinansowaniu z środków Budżetu Dzielnicy Oliwa.

             

Ostatnio zmieniany wtorek, 10 maj 2022 15:14

Newsletter

Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2731 Historia

II Wojnę Światową zaplanowano w Gdań…

Publikujemy opracowanie pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego (obecnie Hamburg). Opracowanie to nie zostało dotychczas zweryfikowane naukowo i jest jedynie próbą połączenia w całość wielu faktów i teorii.

09-02-2022 5690 Historia

Ostatnio dodane

Jak piękne są wspomnienia… Stara Oliwa na fotografiach przedwojennych i współczesnych

Jak piękne są wspomnienia… Stara Oli…

Wszystkich zainteresowanych Oliwą zapraszamy 27.09 (wtorek) o godzinie 18:00 do Biblioteki Oliwskiej na projekcję montaży fotograficzno-muzycznych, których tematem będzie Stara Oliwa. Spotkanie poprowadzi Marcin Stanisław Wilga – „Borsuk”.

26-09-2022 297 Rozrywka

Fangor. Poza obraz

Fangor. Poza obraz

Mogłoby się wydawać, że po stu latach od urodzin artysty i około siedmiu dekadach jego intensywnej pracy, twórczość Wojciecha Fangora została już dobrze rozpoznana. Tym bardziej, że w ciągu ostatnich...

17-09-2022 158 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Wrzesień 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30