Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Dzień Ukrainy w Muzeum Etnograficznym - warsztaty: haftu, lepienia pierogów, malarstwa ...

Cze 20, 2022
Zapraszamy w niedzielę 26 czerwca na dzień poświęcony kulturze ukraińskiej. Czekają na Was wielokulturowe warsztaty ekologiczne dla dużych i małych, koncert Valeriyego Filipova oraz dedykowane stoiska na Letnim Jarmarku Etnograficznym w ogrodzie Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (wyroby nawiązujące do ich tradycyjnych pierwowzorów: biżuteria, tekstylia, ceramika, malarstwo oraz wyroby kulinarne), a także prezentacje tradycji związanych z ludowym haftem, malarstwem (petrykiwka), sztuką układania kwiatów, lepieniem pierogów.
?? Warsztaty:
1️⃣ TRADYCYJNY HAFT UKRAIŃSKI
Podczas warsztatów poznamy podstawy techniki haftu ukraińskiego.
Haft jest jednym z najbardziej charakterystycznych przejawów sztuki ludowej na ziemiach ukraińskich. Jego korzenie sięgają czasów starożytnych, występuje na ubraniach, narzutach, ręcznikach. Szczególna symbolika związana jest z haftowanymi koszulami, które stały się specyficznym elementem narodowej dumy.
? Prowadzenie warsztatów: Natalia Kovalyshyna - dyplomowana mistrzyni sztuki ludowej z Ukrainy.
? Warsztaty dla dzieci, dorosłych i rodzin (dzieci koniecznie wraz z rodzicem/opiekunem).
? Warsztaty są otwarte, bez zapisów.
? Czas trwania warsztatów: od 10:00 do 16:00.
? Pokaz warsztatowy na Letnim Jarmarku Etnograficznym w ogrodzie Oddziału Etnografii
??
2️⃣ LEPIMY UKRAIŃSKIE PIEROGI
Warsztaty lepienia pierogów dla dzieci młodszych i starszych, podczas których wspólnie przygotujemy tradycyjne ukraińskie pierogi z farszem ziemniaczanym.
? Prowadzenie warsztatów: Liudmila Nuzhnenko - specjalistka kuchni ukraińskiej, przygotowuje Pyszne Jedzenie.
? Warsztaty dla dzieci, dorosłych i rodzin (dzieci koniecznie wraz z rodzicem/opiekunem).
? Niezbędne są wcześniejsze zapisy pod nr. 58 552 12 71 wew. 105 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
? Czas trwania warsztatów: od 11:00 do 12:30.
? Warsztaty w Oddziale Etnografii na parterze.
??
3️⃣ UKRAIŃSKIE MALOWANIE - PETRYKIWKA
Warsztaty tradycyjnego malarstwa ludowego - Petrykiwka.
Malarstwo Petrykiwskie jest naprawdę magiczne, otwiera mnóstwo kolorów, barw. Uczy cierpliwości do sztuki, skupienia nad każdym detalem. Zachwyca swoją różnorodnością i możliwością tworzenia niesamowitych obrazów.
Za pomocą prostych narzędzi uczestnicy nauczą się tworzyć kompozycje z kwiatów, liści oraz zwierząt.
Będzie to ciekawa i czarująca podróż w świat ludowego malarstwa. Więcej o prowadzącej na https://www.youtube.com/channel/UCwsyytKOdaBUmFjGsVO3_7A.
?? Ласкаво просимо на майстер-клас ПЕТРИКІВСЬКОГО РОСПИСУ "МАГІЯ МАЛЮВАННЯ" яку проведе майстриня Марта Зварич. За допомогою простих інструментів учасники навчаться створювати дивовижні магічні композиції з квітів, листя та тварин. Усі учасники майстер-класу матимуть можливість освоїти техніку малювання пальцем, пензлем з кота, яку самостійно підготує майстриня . Це давня техніка виготовлення пензлів з кота, яку майстри Петриківки використовують донині. Це буде цікава та чарівна пригода у світі народного живопису. Ми щиро запрошуємо молодь та дорослих.
? Prowadzenie warsztatów: Marta Zwarycz - artystka, zajmuje się malarstwem od 15 lat. Dodatkowo projektuje wnętrza, prowadzi warsztaty integracyjne, realizuje projekty kulturalne, jest tatuażystką preferującą styk folkart.
? Warsztaty dla młodzieży i dorosłych (16+).
? Niezbędne są wcześniejsze zapisy pod nr. 58 552 12 71 wew. 105 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
? Czas trwania warsztatów: od 14:30 do 16:30.
? Warsztaty w Oddziale Etnografii na I piętrze.
? Zajęcia są bezpłatne.
? Efekty swojej pracy podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zabrać do domu.
??
4️⃣ POTAŃCÓWKA WIELOKULTUROWA - ODSŁONA UKRAIŃSKA
g. 13.00
Koncert z nastrojowymi dumkami i ludowymi melodiami w wykonaniu Valeriyego Filipova.
Valeriy Filipov – ukończył Kijowskie Konserwatorium im. P. Czajkowskiego uzyskując dyplom w trzech specjalnościach – wykonawca koncertowy, dyrygent, nauczyciel gry na gitarze klasycznej. Gra nie tylko na gitarze, jest multiinstrumentalistą proponującym interesujący i urozmaicony program obejmujący utwory wykonywane także na harmonijce ustnej i fletni Pana. Jest jednym z nielicznych artystów na świecie grających na pile śpiewającej (musical saw). Jest autorem licznych oryginalnych gitarowych opracowań z różnych dziedzin muzyki począwszy od Mozarta, Bethovena poprzez muzykę folkloru różnych krajów w tym kolędy polskie i niemieckie na standardach jazzowych i utworach „The Beatles” kończąc. Prócz tego komponuje również własne utwory. Oprócz gry na instrumentach wspaniale śpiewa ballady i romanse, ukraińskie dumki, polskie melodie, szanty, a w języku angielskim znane i lubiane standardy muzyki rozrywkowej i bluesowej.
??
5️⃣ Po koncercie zapraszamy na kilkuminutowe nagranie autorstwa TANYI YERMAK dotyczące bieżących wydarzeń na Ukrainie.
To poruszający obraz obnażający absurd wojny, inspirowany tragicznym losem uwięzionych w obleganym przez najeźdźcę kompleksie Azowstalu, ostatnim bastionie obrony Mariupola.
 
? Warsztaty ekologiczne oraz potańcówka wielokulturowa odbywają się w ramach projektu „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo”, który jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”.
 
? Promujemy ideę zero waste oraz postawy ekologiczne. Pielęgnujemy tradycje. Poznajemy z kulturą regionu oraz kulturą ludową innych krajów. Chcemy edukować przez sztukę i rękodzieło. Łączymy dzieci, młodzież i dorosłych z artyst(k)ami, twórczyniami i twórcami ludowymi oraz muzealni(cz)kami.
 
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 lipiec 2022 20:46

Newsletter

Historia

Urny twarzowe w Oliwie

Publikujemy kolejne informacje historyczne zebrane przez pochodzącego z Oliwy Bogdana Gołuńskiego. Tym razem dotyczą one wykopalisk w rejonie ulicy Spacerowej i Kościerskiej.

03-10-2022 287 Historia

Zdobycie Oliwy w 1945 roku - "Oliws…

Poniżej  publikujemy wspomnienia dawnej Oliwianki zawarte w korespondencji prowadzonej z Bogdanem Gołuńskim, który podjął się również tłumaczenia. Dziękujemy za udostępnienie tych wspomnień wszystkim zainteresowanym historią Oliwy.

09-02-2022 2805 Historia

Ostatnio dodane

Pchli Targ "Ogrzej rączki!"

Pchli Targ "Ogrzej rączki!"

Czy przypadkiem nie brakuje Ci do szczęścia ciepłych skarpet albo puszystej czapy? A może masz za dużo szalików, swetrów, rękawiczek?Spotkajmy się na jesiennym pchlim targu w Oliwskim Ratuszu Kultury, gdzie...

07-10-2022 28 Rozrywka

Spacer oliwskimi śladami Franciszka Mamuszki

Spacer oliwskimi śladami Franciszka Mam…

Zapraszamy na subiektywny spacer poświęcony Franciszkowi Mamuszce. Idąc oliwskimi uliczkami, posłuchamy narracji Mariana Marka Chomickiego, która prowadzona będzie z indywidualnej perspektywy. Usłyszymy bowiem historie z życia codziennego Franciszka Mamuszki, wkroczymy na...

07-10-2022 25 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Październik 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31