Praca na przejściu przy przystanku "Tetmajera" Praca na przejściu przy przystanku "Tetmajera" fot. Tomasz Strug

Przystanek "Tetmajera" bardziej przyjazny

Lip 19, 2022

Znika kolejna bariera architektoniczna. Dobiegają końca prace poprawiające wygodę korzystania z przejścia przez ulicę Wita Stwosza i torowisko tramwajowe przy przestanku „Tetmajera”.

Dzięki głosowaniu mieszkańców w Budżecie Obywatelskim, wygodniejsze będzie przejście pieszych przez ul. Wita Stwosza na wysokości przystanku tramwajowego „Tetmajera”. To dobra wiadomość szczególnie dla matek z wózkami czy inwalidów.

Sam przystanek i przejście pamiętają jeszcze czasy głębokiego PRL. Jednak w ostatnich latach popularność tego miejsca znacznie wzrosła z powodu sąsiedztwa biurowców OBC.

Projekt zgłoszony z empatii

Prace realizowane są z wykorzystaniem starego budulca w ramach niewielkiego projektu „Tetmajera - uczyńmy przyjaznym najpopularniejszy przystanek tramwajowy okolicy”. Projekt ten zdobył przychylność oliwian w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego a przez autora został wyceniony na zaledwie 15 tys. złotych.

- To mój najbliższy przystanek tramwajowy – opowiada Jakub Raciborski, autor zwycięskiego projektu i radny oliwski. - Motywacją do zgłoszenia do BO był trud przekraczania tego przejścia dla pieszych rowerem. Tak, właśnie rowerem było to bardziej irytujące niż pieszo. Idąc pieszo przyzwyczaiłem się do bylejakości przestrzeni w tym miejscu (4 ostre krawężniki). Nie chodzi o to, że sprawia mi to trud - bo ja sobie poradzę. Myślę jednak wtedy o tych, którzy mają większe problemy z poruszaniem się oraz o osobach z wózkami lub na wózkach.

Mały projekt też ma szansę

- Wiedziałem, że będzie trudno "porwać tłumy" by głosowały na ten projekt – wspomina Jakub Raciborski. - Dlatego liczyłem na to, że projekt załapie się do realizacji z puli pozostałej po projektach, które wygrały. Za pierwszym razem się nie udało, ale za drugim razem stało się właśnie tak jak chciałem. Projekt jest bardzo skromny - nie ma tu budowy przejazdu dla rowerów, nie ma remontu przystanków tramwajowych, ale właśnie dzięki temu, że kosztuje kilkanaście tysięcy złotych załapał się do puli zwycięskich projektów.

Czas na składanie wniosków do tegorocznej edycji BO już minął. Obecnie trwa ich weryfikacja. Ale już teraz zachęcamy do głosowania, które trwać będzie od 26 września do 10 października 2022 na stronie internetowej miasta.

Niestety na sam remont przestanku "Tetmajera" musimy poczekać do czasu wymiany całego oliwskiego odcinka linii tramwajowej, który od lat wraz z pętlą przy al. Grunwaldzkiej wymaga pilnych prac. Ich termin nie jest jednak znany.

Ts

Ostatnio zmieniany wtorek, 19 lipiec 2022 21:35

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bronić …

Zawsze po zakończeniu lekcji w szkole podstawowej SP23 tzw. „czerwonej“ w Oliwie szliśmy ze szkolnymi kumplami do domu. I zawsze przechodziliśmy koło pijalni piwa znajdującą się ȯwcześnie po prawej stronie...

19-11-2022 1356 Historia

Opowieści lasku oliwskiego - Azjaci w O…

Można byłoby sobie pomyśleć, że Oliwa to mała mieścina, o ktȯrej w kraju mało kto wie. A w zachodniej Europie? Chyba tylko dawni gdańszczanie - tzw. "Danzigerzy". A Azjaci? A taaaak...

10-11-2022 1108 Historia

Ostatnio dodane

Szopka z piasku oraz Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska

Szopka z piasku oraz Międzywyznaniowa W…

Spotkanie przy wspólnym stole i międzywyznaniowa modlitwa, polsko-ukraiński spektakl muzyczny, świąteczny kiermasz, warsztaty dla dzieci i oczywiście piaskowa szopka – coroczna Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska odbędzie się w sobotę, 17 grudnia...

30-11-2022 25 Rozrywka

O Bitwie pod Oliwa w Oliwską Niedzielę w Domu Zarazy

O Bitwie pod Oliwa w Oliwską Niedzielę…

W Oliwską Niedzielę 27 XI, w przeddzień rocznicy Bitwy pod Oliwą opowie o niej historyk Marcin Purkiewicz.

25-11-2022 285 Rozrywka