Pochodzący z lat 50 XX wieku napis na hali fabrycznej przy ul. Droszyńskiego Pochodzący z lat 50 XX wieku napis na hali fabrycznej przy ul. Droszyńskiego fot. Tomasz Strug

Teren fabryki czekolady „Bałtyk” został sprzedany

Sie 20, 2022

Firma deweloperska „Torus” kupiła tereny Zakładu Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk” przy ul. Droszyńskiego. Właściciel zakładów przenosi produkcję gdańskich słodkości do Włocławka, jednak w Gdańsku ma pozostać administracja oraz sklep firmowy.

O planowanej sprzedaży terenów przy ul. Droszyńskiego 8/11 mówiło się od blisko dwóch lat. Teraz wyprowadzka zakładów staje się faktem. „Bałtyk” planuje zakończyć produkcję w Gdańsku wiosną 2023 roku. Proces przenoszenia działalności do Włocławka rozpocznie się jeszcze w tym roku i będzie prowadzony tak, by zachować ciągłość produkcji.

- Chcąc dalej rozwijać markę „Bałtyk” jako polskiego, rodzimego producenta słodyczy, musimy optymalizować procesy i projektować rozwój w perspektywie długoterminowej. W dotychczasowym miejscu nie mamy już szans na rozbudowę czy modernizację linii produkcyjnych – tłumaczy Konrad Mickiewicz, prezes Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk”. - Ponadto, w dzielnicy, w której się znajdujemy powstaje nowa zabudowa mieszkaniowa i usługowa. Zdajemy sobie sprawę, że sąsiedztwo dużej fabryki może być uciążliwe, zwłaszcza, że pracujemy dzień i noc, a transporty tirów muszą wjeżdżać w wąskie uliczki Oliwy i Przymorza. Rozbudowa zakładu w tym miejscu byłaby niezwykle trudna i kosztochłonna, do tego stopnia, że mogłaby zachwiać jego rentownością, nie wspominając o utrudnieniach dla mieszkańców czy problemach logistycznych. W obecnej sytuacji, przy gwałtownie rosnących cenach surowców, energii i logistyki nie możemy sobie na to pozwolić.

We Włocławku wybudowano już nową halę, w której zamontowane zostaną linie do produkcji czekolady. Wraz z uruchamianiem kolejnych linii we Włocławku stopniowo wygaszana będzie działalność przy Droszyńskiego na Przymorzu Małym.

- Chcemy wprowadzić „Bałtyk” w nowe stulecie istnienia w jak najlepszej kondycji i stworzyć perspektywy na dalszy rozwój, dla kolejnych pokoleń. Dlatego przenosimy produkcję do nowych zakładów we Włocławku, gdzie mamy niemalże nieograniczone możliwości zwiększania jej skali. W Gdańsku, gdzie są nasze korzenie, pozostanie administracja. Czynimy też starania, aby w dotychczasowym miejscu pozostał nasz sklep firmowy – mówi prezes Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk”.

Biurowiec Format z lewej strony w tle budynku fabryka ZPC Baltyk 02 mat. Torus Sredni

Na pierwszym planie biurowiec "Format" a nad nim po lewej ZPC "Bałtyk" - mat. prasowe

Zespół wielofunkcyjny

Nowym właścicielem nieruchomości jest firma deweloperska „Torus”, która po sąsiedzku wybudowała niedawno biurowiec „Format” a szerzej znana jest z realizacji kompleksu biurowego „Alchemia” w Oliwie.

- Ta okolica jest nam dobrze znana. W tym roku oddaliśmy do użytku Format, wiele lat wcześniej, nieopodal wybudowaliśmy Arkońska Business Park i Hotel Arkon Park. Gdy tylko usłyszeliśmy o planach przeniesienia produkcji i możliwości zakupu gruntu od „Bałtyku”, zaczęła się rodzić wizja wykorzystania potencjału tego miejsca, stworzenia tam czegoś wyjątkowego, odpowiadającego założeniom nowoczesnego miasta -  mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus. - Wiemy już, że będzie to zespół wielofunkcyjny. Obecnie wnikliwie badamy oraz analizujemy potrzeby i funkcje, które będą dobrze współgrać z charakterem dzielnicy i okolicznej zabudowy. Chcemy też wykorzystać sąsiedztwo Formatu i planowej budowy kładki skracającej drogę na peron SKM/PKP Gdańsk Oliwa tworząc nowy pieszy ciąg komunikacyjny – mówi prezes spółki Torus.

a11 

Zbiory Piotra Leżyńskiego

100 lat historii czekolady w Oliwie

Zakłady cukiernicze "Anglas" wybudowane zostały przy ulicy Zimmerstrasse dzisiejszej ul. Leona Droszyńskiego (długoletniego działacza polonii w II Wolnym Mieście Gdańsk mieszkającego przy tej ulicy wraz z żona i córkami Stasią i Heleną) i zarejestrowane w Wolnym Mieście Gdańsk w dniu 2 maja 1923 roku. Jak czytamy na stronei DawnaOliwa.pl, była to wówczas filia Londyńskiej spółki The Anglo-Asiatic Company Ltd. W latach 1924-1925 wybudowano we Wrzeszczu jeszcze dwa zakłady: "Baltic" i "Kosma" znajdujące się po obu stronach ul. Kościuszki przy al. Grunwaldzkiej, które po wojnie zostały połączone w jedną firmę "Bałtyk". Wszystkie te zakłady produkowały słodycze.

W 1951 roku, te trzy przedwojenne fabryki połączono i utworzono Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk”. Stały się one jednym z najbardziej znanych polskich przedsiębiorstw produkujących słodycze. Na początku lat 90. przejął je skandynawski koncern „Fazer”, który odszedł od tradycyjnej nazwy i receptur. W 2005 roku zagraniczny inwestor wycofał się jednak z Gdańska. Likwidacji uległy wówczas zakłady produkcyjne we Wrzeszczu, a ostatnim zachowanym obiektem pozostał Zakład nr 1 przy ulicy Droszyńskiego w Gdańsku. W 2005 roku został on odkupiony przez polską firmę „Bomilla” z Włocławka, którzy przywróciła historyczną nazwę „Bałtyk”, powróciła do tradycyjnych receptur i wyrobów oraz rozpoczęła produkcję nowych słodyczy. Nowi właściciele, w oparciu o całkowicie polski kapitał rozpoczęli odbudowę marki. Rozwinęli firmę integrując zakład w Gdańsku z nowoczesnymi zakładami produkcyjnymi we Włocławku, zainwestowali w nowe technologie, zwiększyli eksport oraz zaangażowanie w wiele wydarzeń i aktywności prospołecznych. Dzięki ich decyzjom firma wzmocniła swój potencjał i skutecznie konkuruje z największymi, zagranicznymi korporacjami.

Pr

Ostatnio zmieniany sobota, 20 sierpień 2022 11:50

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 553 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1129 Historia

Ostatnio dodane

Wielki finał WOŚP w Kuźni Wodnej

Wielki finał WOŚP w Kuźni Wodnej

Będziemy kuli serduszka, a w zamian za datki do puszki będzie można otrzymać wykute w ogniu serce - symbol orkiestry. 29 stycznia w godzinach 12.00-15.00.

27-01-2023 277 Rozrywka

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 80 Rozrywka