Spór o zabytkowość tunelu dworca w Oliwie fot. Tomasz Strug

Spór o zabytkowość tunelu dworca w Oliwie

Sie 30, 2022

Wracamy do bulwersującej sprawy skucia zabytkowych płytek naściennych w tunelu dworca w Oliwie. Między służbami konserwatorskimi a PKP pojawił sie spór, czy tunelu pod torami jest zabytkowy? Do czasu wyjaśnienia sprawy Pomorski Konserwator Zabytków wstrzymał prowadzone w tunelu prace.

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu w tynelu dworca w Oliwie ekipa skuła charakterystyczne płytki ściennych datowane na rok 1905 oraz lata 50. W piątek Zarząd Dzielnicy Oliwa wezwał Pomorskiego Konserwatora Zabytków o natychmiastowe powstrzymanie niszczenia substancji zabytkowej dworca. Prace wstrzymano w poniedziałek 29 września.

- W związku ze zgłoszeniem Rady Dzielnicy Oliwa podjęto działania wyjaśniające, czy doszło do aktu zniszczenia fliz historycznych. Wyjaśnieniu podlega stan prawny, czy roboty budowlane są prowadzone niezgodnie z wydaną decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na chwilę obecną prace budowlane, obejmujące skucie płytek ceramicznych, zostały wstrzymane na mocy spisanego protokołu z osobą reprezentującą Inwestora oraz osoby, reprezentujące wykonawcę  - informuje Tomasz Kozyra, inspektor ds. zabytków nieruchomych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku. 

- Spotkanie odbyło się w siedzibie wykonawcy, zaraz po skonfrontowaniu stanu prac na miejscu. Na spotkaniu pracownik PKP PLK SA Zakłady Kolejowe w Gdyni wskazał, że Inwestor z całą świadomością dąży do tego, by płytki ceramiczne usunąć. Podkreśla on, że nie uznaje przejścia podziemnego jako zabytku. To, że tunel leży na obszarze zabytkowym układu urbanistycznego Starej Oliwy, nie świadczy o tym, że przejście pod torami należy traktować jako zabytek – relacjonuje przedstawiciel WUOZ.

Dworzec w Oliwie skute płytki w tynelu20220826 143210

- Organ konserwatorski wniósł, że do czasu wyjaśnienia sprawy dalsze skucie płytek zostaje wstrzymane. Organ konserwatorski podjął również decyzję, że pozostałości fliz po skuciu i składowanych w kontenerze należy zabezpieczyć na wypadek utylizacji materiału historycznego. W związku z czym dokonano zgłoszenia na policję na fakt zniszczenia mienia. Około godziny 16:00, przedstawiciele PWKZ wraz z policją zabezpieczyli materiał dowodowy w prowadzonej sprawie w postaci kontenera z ułomkami płytek ceramicznych. Funkcjonariusze policji wezwali technika w celu zabezpieczenia dowodów i określenia wielkości utraconych okładzin ceramicznych tunelu. Organ konserwatorski na chwilę obecną prowadzi analizę dokumentacji w posiadaniu Inwestora i jej spójności z dokumentacją, stanowiącą akta sprawy w tut. Urzędzie – informuje Tomasz Kozyra.

Zadziwia takie podejście PKP do sprawy "zabytkowości" tunelu. Zwłaszcza, że wystąpując o pozwolenie na prace w tunelu, konieczne było uzyskanie zgody służb konserwatorskich. I PKP to potwierdza.

Portal Zawsze Pomorze uzyskał odpowiedź od inwestora: "PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują prace związane z poprawą estetyki w przejściu podziemnym na przystanku Gdańsk Oliwa. Prace odbywają się w ramach pozwolenia na budowę wydanego przez Urząd Wojewódzki w Gdańsku w lipcu br., w oparciu o decyzję konserwatorską wydaną przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w marcu br.  W zakres prac wchodzi wymiana wysłużonych okładzin w przejściu. Nowe okładziny będą jednolite kolorystycznie i dopasowane pod tym względem do pierwotnych. Dla zachowania historycznego charakteru na części ściany przejścia zachowany zostanie fragment oryginalnej okładziny".

Przypomijmy, oliwski dworzec z 1870 roku jest jedynie w ewidencji zabytków, ale leży na obszarze w całosci wpisanym do rejestru zabytków pod nazwą "Układ urbanistyczny Starej Oliwy wraz z zespołem Potoku Oliwskiego". Jakiekolwiek prace budowlane na tym terenie wymagają zgody Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.

Pw

Ostatnio zmieniany wtorek, 30 sierpień 2022 23:10

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 552 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1129 Historia

Ostatnio dodane

Wielki finał WOŚP w Kuźni Wodnej

Wielki finał WOŚP w Kuźni Wodnej

Będziemy kuli serduszka, a w zamian za datki do puszki będzie można otrzymać wykute w ogniu serce - symbol orkiestry. 29 stycznia w godzinach 12.00-15.00.

27-01-2023 274 Rozrywka

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 79 Rozrywka