Dwa pasy na ul. Opata Rybińskiego w kierunku Sopotu zostają na stałe

Wrz 06, 2022

Zmiany te wprowadzono w maju aby rozładować olbrzymie korki na Opata Rybińskiego z powodu zamknięcia ul. Opackiej. Dobry pomysł się sprawdził i zostaje na stałe.

Przypomnijmy,  pod koniec maja, w związku z remontem nawierzchni fragmentu ul. Opackiej, zostały wprowadzone tymczasowe zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i ul. Opata Jacka Rybińskiego. Miało to rozładować drogowy paraliż dzielnicy i gigantyczne korki blokujące nawet całą ul. Spacerową.

Nowa organizacja ruchu umożliwiła kierowcom, jadącym ul. Opata Jacka Rybińskiego na skręt w lewo w al. Grunwaldzką w kierunku Sopotu z dwóch pasów. - Potrzebne do tego było wykonanie niewielkiej przebudowy zmieniającej geometrię skrzyżowania, oznakowanie poziome i pionowe, a przede wszystkim modyfikacja algorytmów sterujących sygnalizacją świetlną jedno skrzyżowanie dalej - na al. Grunwaldzkiej z ul. Pomorską – przypomina Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Dwa pasy do skrętu z Opata Rybińskiego w stronę Sopotu, to koncepcja zaproponowana GZDiZ wiele lat temu przez Radę Oliwy. Jej pomysłodawcą była Ewa Stelmasiewicz-Wegnerowska. Dopiero ekstremalna sytuacja związana z remontem ul. Opackiej oraz oburzenie kierowców doprowadziła do błyskawicznego wdrożenia ciekawej koncepcji organizacji ruchu.

50 km/h dla płynności ruchu

- Na podstawie analizy danych z systemu Tristar można stwierdzić, że korekta sygnalizacji wpłynęła pozytywnie na płynność ruchu całego potoku pojazdów. Przełożyło się to na mniejsze kolejki aut oczekujących na zielone światło – mówi Magdalena Kiljan z GZDiZ. - Na zmianach najbardziej skorzystają kierowcy jadący zgodnie z przepisami, ponieważ algorytmy sterowania sygnalizacją dostosowane są do prędkości pojazdów nie większej niż 50 km/h.

Na wprowadzonych w maju zmianach mieli nie stracić ani piesi, ani rowerzyści. Dla tych drugich, przecinających al. Grunwaldzką, dodatkowo wydłużono czas zielonego światła na skrzyżowaniu z ul. Pomorską. Powinno to pozwolić na pokonanie całego skrzyżowania jednoetapowo.

Pw

Ostatnio zmieniany wtorek, 06 wrzesień 2022 20:05

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 551 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1128 Historia

Ostatnio dodane

Wielki finał WOŚP w Kuźni Wodnej

Wielki finał WOŚP w Kuźni Wodnej

Będziemy kuli serduszka, a w zamian za datki do puszki będzie można otrzymać wykute w ogniu serce - symbol orkiestry. 29 stycznia w godzinach 12.00-15.00.

27-01-2023 273 Rozrywka

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 79 Rozrywka