Historyczny kierunkowskaz nie powróci już na swoje miejsce Historyczny kierunkowskaz nie powróci już na swoje miejsce fot. Tomasz Strug

Słynny kierunkowskaz do ZOO nie powróci na swoje miejsce

Wrz 20, 2022

Charakterystyczny kierunkowskaz ze słoniami niosącymi napis ZOO nie będzie już stał przy ul. Spacerowej. I nie jest temu winna uchwała krajobrazowa.

Na brak kierunkowskazu, który od lat stał przy zjeździe z ul. Spacerowej w ulicę Karwieńską, uwagę zwrócili członkowie naszej grupy na FB. Słonie z literami ZOO dla części z nich to nie tylko zwykła reklama ogrodu zoologicznego ale sympatyczny symbol Oliwy i piękne wspomnienia z dzieciństwa.

Pierwszym „podejrzanym” w sprawie była gdańska uchwała krajobrazowa, która mocno ograniczyła formy zewnętrznej reklamy na terenie miasta.

-  Nie, nie zmiotła go uchwała krajobrazowa- ona nawet zalegalizowała napis (bo był historyczny), ale zmiotła go ekonomia – odpowiada Emilia Salach, zastępca dyrektora oliwskiego ZOO. - Dokładniej mieszkańcy pobliskich kamienic i wspólnota, która w mieniu mieszkańców żądała od ZOO zapłaty za dzierżawę powierzchni, na której stał znak.

Miasto sprzedało grunt mieszkańcom, a Ci mieli oczekiwać stałej zapłaty za znak stojący już na ich gruncie. A na to nie ma szans.

- ZOO musi oszczędzać i głównie gwarantować odpowiedni byt zwierzętom i sfinansować ich obsługę. Nie mamy więc dodatkowych środków na taki cel jak stały najem powierzchni reklamowej. W związku z tym napis musiał zniknąć – wyjaśnia z żalem Emilia Salach.

ts

Ostatnio zmieniany wtorek, 20 wrzesień 2022 15:56

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 552 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1129 Historia

Ostatnio dodane

Wielki finał WOŚP w Kuźni Wodnej

Wielki finał WOŚP w Kuźni Wodnej

Będziemy kuli serduszka, a w zamian za datki do puszki będzie można otrzymać wykute w ogniu serce - symbol orkiestry. 29 stycznia w godzinach 12.00-15.00.

27-01-2023 274 Rozrywka

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 79 Rozrywka