Nasadzenia drzew na wysokości Gospódki Nasadzenia drzew na wysokości Gospódki fot. Jan Faściszewski

Aleja Grunwaldzka będzie ponownie zieloną aleją - setki nowych drzew w Oliwie

Lis 28, 2022

112 nowych drzew zostanie posadzonych przy al. Grunwaldzkiej w Oliwie. Dzięki pieniądzom z Rady Oliwy oraz Budżetowi Obywatelskiemu zazieleni się również wiele innych ulic.

635 drzew posadzonych zostanie wkrótce w kilkudziesięciu lokalizacjach w całym Gdańsku. Duża część z nich będzie rosnąć w Oliwie i okolicach.

Rada Oliwy od lat finansuje program nasadzeń nowych drzew. Działania te mają odtworzyć niszczejący drzewostan i zapobiegać zmianom klimatycznym. Bardzo pomocnym narzędziem w zdobywaniu kolejnych pieniędzy na ten cel okazał się Budżet Obywatelski.

I właśnie z wygranego projektu autorstwa oliwskiego radnego Jana Faściszewskiego rozpoczęły się nasadzenia przy al. Grunwaldzkiej. Ta głowna arteria Gdańska,  jak przed dziesiątkami lat – ma szansę stać się ponownie zieloną aleją.

Pierwsze tej jesieni nasadzenia prowadzane są w ciągu al. Grunwaldzkiej od Sopotu aż do granicy Oliwy z dzielnicą Strzyża. W ramach projektu BO pod nazwą „Zielona Oliwa – Kompleksowy projekt przywrócenia zadrzewień  przy Al. Grunwaldzkiej” posadzonych zostanie 112 szt. lipy drobnolistnej ‘Greenspire’.

Poniżej kolejne lokalizacje nasadzeń w naszej okolicy.

Na terenie dzielnicy Oliwa dzięki realizacji zadań „Zielona Oliwa – Kompleksowy projekt przywrócenia zadrzewień przy Al. Grunwaldzkiej” oraz „Zielona Oliwa – Kompleksowy projekt przywrócenia zadrzewień przydrożnych w dzielnicy – Etap II”:

 • wzdłuż ulic Podhalańskiej, Słonecznej, Wąsowicza, Witkiewicza i Zacisze – 41 szt. lipy holenderskiej ‘Pallida’.
 • wzdłuż ulic Leśnej i Liczmańskiego – 12 szt. lipy holenderskiej ‘Pallida’.

Zarówno odmiana ‘Pallida’ jak i ‘Greenspire’ doskonale radzą sobie w warunkach miejskich. Są polecane do obsadzania ulic, alei, parków i placów. Maja się doskonale wpasywać się w klimat i przestrzeń Oliwy. 

Ponadto:

 • przy ul. Abrahama, dzięki projektowi BO „Nasadzenia drzew” – 18 szt. lipy drobnolistnej ‘Greenspire’, które dopełnią rosnący w tym miejscu drzewostan.
 • pojedyncze nasadzenia przewidziano również przy ul. Piastowskiej.

Na terenie dzielnic Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia oraz Przymorze Wielkie:

 • wzdłuż ul. Pomorskiej, nieopodal skrzyżowania z  ul. Gospody – 43 szt. kasztanowca białego ‘Baumannii’ w ramach projektu „Aleja drzew wzdłuż ścieżki rowerowej na ul. Pomorskiej”. Według mapy akustycznej Gdańska na ul. Pomorskiej występuje silne natężenie hałasu. Nasadzenia alejowe drzew wzdłuż ulicy mają być skuteczną barierą dźwiękową oraz stworzyć przyjazny mikroklimat dla mieszkańców i wielu rowerzystów poruszających się po tutejszej ścieżce rowerowej.
 • wzdłuż ul. Kołobrzeskiej – 47 szt. lipy drobnolistnej ‘Greenspire’ dzięki realizacji „Kwitnąca ulica Kołobrzeska na Przymorzu Wielkim”. Urokliwe, przystrojone w kwiaty lipy wpłyną pozytywnie na estetykę ulicy. Miododajne drzewa zapewnią także pokarm owadom.
 • wzdłuż ścieżki rowerowej przy ul. Obrońców Wybrzeża – 39 szt. jesiona amerykańskiego ‘Skyline’ w ramach nasadzeń z projektu „Obrońców Wybrzeża – zielona aleja Przymorza”. Celem tej realizacji jest zacienienie ciągu pieszego i rowerowego po stronie północnej. Dzięki temu latem piesi i rowerzyści będą mogli w komfortowych warunkach przemierzać główny trakt Przymorza.

Drzewa pod opieką

- Wykonawca oprócz zrealizowania zaplanowanych nasadzeń, jest zobligowany do regularnego podlewania drzew lub zastosowania specjalistycznych worków nawadniających, które ułatwią roślinom aklimatyzację - informuje Magdalena Kiljan, rzecznik GZDiZ.  - Jego zadaniem jest także bieżące monitorowanie i raportowanie o stanie roślin.

Oprócz tego, po stronie Wykonawcy jest:

 • wykonywanie cięć sanitarnych, polegających na usuwaniu obumarłych gałęzi, odrostów korzeniowych i pniowych, by zachować formę i pokrój drzew,
 • odchwaszczanie, nawożenie i spulchnianie ziemi wokół drzew, uzupełnianie podłoża odpowiednią ściółką,
 • dbanie o porządek i konserwacja elementów stabilizujących drzewa,
 • zabezpieczenie drzew przed zgryzaniem oraz ochrona w okresie zimowym,
 • wymiana roślin uszkodzonych, chorych lub przemarzniętych w okresie objętym gwarancją.

Pw

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 625 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1175 Historia

Ostatnio dodane

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 156 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 1259 Rozrywka

 1. Najnowsze
 2. Oceniane
 3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Luty 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28