Książkomat dla oliwskich czytelników [Video]

Gru 22, 2022

Przy budynku  Biblioteki Oliwskiej stanął książkomat. To urządzenie podobne do paczkomatu, które ma ułatwić czytelnikom odbiór książek zamówionych w bibliotece. 

Książkomat uruchomiono 21 grudnia. Znajduje się przy dawnym skrzyżowaniu ul. Opata Jacka Rybińskiego i ul. Flisackiej – z boku budynku Biblioteki Oliwskiej. W Gdańsku działa już 5 takich urządzeń, ale to oliwskie jest wyborem osób głosujących na projekty Budżetu Obywatelskiego. 

- Książkomaty to jedne z wielu udogodnień, które sprawiają, że Gdańsk staje się coraz bardziej dostępnym i przyjaznym miastem. Dzięki temu rozwiązaniu ułatwiamy dostęp do książek, tym, którzy z różnych powodów nie mogą lub nie chcą korzystać z zasobów bibliotecznych w tradycyjnej formie – mówił Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych.

- Dziękuję mieszkańcom i pracownikom Biblioteki Oliwskiej, którzy bardzo zabiegali o powstanie tego książkomatu. Wiem, że ta inicjatywa jest ważna także dla mieszkańców Osowej, którzy również cieszą się z nowego książkomatu i będą chętnie z niego korzystać – mówiła Małgorzata Chmiel, posłanka na Sejm RP.

- Mieszkańcy Oliwy są wyjątkowo wrażliwi na piękno. Myślę, że to duża zasługa tego, że mamy tutaj Bibliotekę Oliwską, której zasoby stale się zmieniają odpowiadając na zapotrzebowanie mieszkańców. Mam nadzieję, że książkomat podtrzyma tą więź z biblioteką i ułatwi jeszcze bardziej dostęp do jej zasobów – mówił Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa.

Jak to działa?

Książkomat to dostępne całodobowo, samoobsługowe i intuicyjne urządzenie działające podobnie jak popularny paczkomat. Pozwala na odbiór zamówionych w bibliotece egzemplarzy. Wystarczy złożyć zamówienie na książkę lub audiobook i w dowolnym, wygodnym dla siebie czasie, odebrać książkę ze skrytki. Za pomocą książkomatu można też książkę zwrócić. Książkomat automatycznie po użyciu Metropolitalnej Karty do Kultury otwiera schowek z zamówioną książką, wcześniej włożoną tam przez bibliotekarza. Książkomat w Oliwie ma 42 skrytki. Na pierwszych czytelników czekały  niespodzianki - egzemplarza niedawno wydanej przez WiMBP w Gdańsku powieści „Nie barwy, które niesie wiatr”, autorstwa Aleksandra Możdżana. Książka została uznana za najlepszą w Gdańskim Konkursie Literackim im. Bolesława Faca.

Wygrana w Budżecie Obywatelskim

Książkomat jest efektem projektu wybranego w Budżecie Obywatelskim 2022, którego autorkami były dwie bibliotekarki oliwskiej filii WiMPB. Projekt zdobył w głosowaniu 805 punktów, a swoje głosy oddało na niego 400 osób. Najmłodsza z nich nie ukończyła nawet roku. Najstarszy głosujący miał 98 lat.

Książkomaty w Gdańsku można znaleźć przy ulicach:

  • Azaliowej 18 (Biblioteka Kokoszki),
  • Dragana 26 (Biblioteka Chełm),
  • Gospody 3b (Biblioteka Żabianka),
  • Wyrobka 5a (Biblioteka Morenowa).
  • Opata Rybińskiego 9 (Biblioteka Oliwska)

Pp

Ostatnio zmieniany czwartek, 22 grudzień 2022 21:40

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 624 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1175 Historia

Ostatnio dodane

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 156 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 1259 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Luty 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28