dr Barbara Tiałowska-Zyskowska oraz Izabela Ołdakowska za kontuarem apteki przy ul. Zacisze 11 dr Barbara Tiałowska-Zyskowska oraz Izabela Ołdakowska za kontuarem apteki przy ul. Zacisze 11 fot. Tomasz Strug

Zamyka się kameralna apteka oliwska

Gru 22, 2022

Po prawie 30 latach działalności zamyka się apteka przy ul. Zacisze w Oliwie. Niestety nieubłagalne były reguły obecnego rynku farmaceutycznego oraz dominacja aptek sieciowych.

Piątek 23 grudnia to ostatni dzień pracy apteki im. Artura Grottgera przy ul. Zacisze 11 w Oliwie.

- Nie dam rady dalej. Księgowa mi powiedziała, że nie mogę dopłacać. Bo dość długo ciągnęłam tak na styk - mówi dr Barbara Tiałowska-Zyskowska, która prowadzi tę aptekę od 1995 roku. - Te sieciowe apteki są taką konkurencją, jakby się człowiek z koniem kopał. Rozumiem te osoby, które jeżdżą i szukają gdzie mogą coś troszeczkę taniej dostać. A ja nie jestem w stanie obniżyć cen. Były takie przypadki, że ceny detaliczne w niektórych aptekach były cenami niższymi niż moje z hurtowni – podyktowane jako ceny netto.

Pierwszy odpływ klientów był zauważalny, gdy uruchomiono aptekę w przychodni. - Dużo starszych osób po prostu odeszło,  a młodzi często kupują przez internet. Dużo leków się teraz w sklepach sprzedaje. Aspiryny, apapy -  są całe działy w sklepach. Tak więc w ciągu tych lat również cała duża pula leków podręcznych odeszła z aptek – opowiada pani Barbara.

Od pracy naukowej do własnej działalności

Apteka im. Artura Grottgera powstała w 1995 roku. – Wykorzystałam swoje wykształcenie – śmieje się dr Barbara Tiałowska-Zyskowska. – Wcześniej pracowałam w Akademii Medycznej na biochemii, miałam zajęcia ze studentami, doktorat zrobiłam po drodze. Ale potem był czas na założenie rodziny i priorytety się zmieniły. Tak zrodził się pomysł na aptekę. Oliwska placówka była jedną z niewielu w Gdańsku, gdzie można było zamówić leki lub maści wyrabiane na miejscu.

Ogłoszenie o likwidacji apteki wisi na jej ogrodzeniu od kilku dni. Dzięki niemu najwierniejsi klienci przychodzą podziękować pani Barbarze za jej pracę i wyjątkową atmosferę tego miejsca.

Życzenia dla oliwian

Lokal po aptece będzie wystawiony do wynajęcia. Ale właścicielka pozostaje w Oliwie i ma życzenia dla jej mieszkańców.

- Jako aptekarz mogę życzyć wszystkim zdrowia. Trzeba wiedzieć, że każdy lek, jak każdy kij, ma dwa końce – nas coś pomaga, na coś szkodzi – śmieje się pani Barbara. - Życzę, żeby byli bardzo ostrożni, żeby rozsądnie podchodzili do wszystkiego. I żeby nasza dzielnica była coraz ładniejsza. I jeszcze bym chciała, żeby ktoś się zaopiekował naszymi Lasami Oliwskimi.

Pani Barbaro. Dziękujemy!

Tomasz Strug

Ostatnio zmieniany piątek, 23 grudzień 2022 09:07

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 625 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1175 Historia

Ostatnio dodane

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 156 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 1259 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Luty 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28