Sklep "Tośka" w dniu zamknięcia - 31 XII 2022 Sklep "Tośka" w dniu zamknięcia - 31 XII 2022

Kryzys w handlu – zamknął się kolejny sklep w Oliwie

Sty 05, 2023

Sylwester 2022 był ostatnim dniem pracy sklepu spożywczo – monopolowego „Tośka”. Rosnące ceny energii wykańczają sklepy i gastronomię.

Kryzys spowodowany rosnącymi cenami mediów dokonuje czystki w gastronomii i handlu.

31 grudnia zamknięto sklep spożywczo – monopolowy „Tośka” przy ul. Derdowskiego 10b. Sklep od lat był prowadzony przez oliwską rodzinę.

Przygotowując sie do zamknięcia, w grudniu ze sklepu wywieziono wszystkie lodówki. I to one były przysłowiowym gwoździem do trumny.

- Sklep się zamyka, bo PiS mnie wykończył. Załatwili mnie prądem – mówi właścicielka sklepu. Pani Anna nie chciała nam podać ostatniej kwoty za rachunek za prąd, ale była to trzykrotność dotychczasowych opłat. Przy podobnych działalnościach rachunki za prąd opiewają na sumy od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trzeba tu przypomnieć, że rządowa tarcza energetyczna  i mrożenie cen energii jest skierowane głównie do gospodarstw domowych. Sklepów nie obejmuje.

Pani Anna wraz z mężem prowadziła przez lata dwa sklepy - jeden przy ul. Czyżewskiego i drugi przy ul. Derdowskiego. Kilka lat temu mąż Pani Anny zmarł, zamknięto wówczas sklep przy ul. Czyżewskiego. Teraz przyszedł czas na drugi i ostatni. Powierzchnia sklepu jest do wynajęcia.

Sama właścicielka „Tośka” nie wie jeszcze jak będzie wyglądała jej przyszłość. – Jestem wykończona. Mnie się kolana ugięły (po otrzymaniu rachunku za prąd – przy. red.), z każdej strony coś. Pięć lat mój mąż nie żyje, ja to chciałam … pięć lat mi się udawało, prowadzić wszystkie formalności. Prowadzić dzisiaj działalność gospodarczą to jest … zawiesza głos Pani Anna. - Zostaną tylko „Żabki” – puentuje naszą rozmowę.

Sklep przy ul. Derdowskiego 10b działa od ponad 90 lat. Przed wojną był to sklep kolonialny z produktami mlecznymi. Po 1945 roku działał tu sklep spożywczy. Ostatnie kikladziesiąt lat to sklep z piwem a następnie spożywczo - monopolowy.

Walec kryzysu przetacza się przez Oliwę

Kryzys związany z gigantycznymi opłatami oraz odpływem klientów zmienia krajobraz handlu i gastronomii w Oliwie.

 

  • Od prawie miesiąca nieczynna jest pizzeria "Margherita" działająca od 29 lat przy ul. Cystersów. Cały czas liczymy jednak na powrót.
  • Kawiarnia "Coffee Perk" przy ul. Opata Rybińskiego czynna będzie tylko w weekendy.
  • W 2022 roku zamknięto punkt sprzedaży pieczywa i wyrobów cukierniczych „Tradycyjna” przy Starym Rynku Oliwskim 2. Ale w tym samym miejscu otworzył się sklep spożywczo – monopolowego działający w siedzi „ABC”.
  • Zamnięto piekarnię i lodziarnię "Eskimos" przy al. Grunwaldzkiej. Tu jednak wciąż jest szansa na reaktywację.
  • Zlikwidowano warzywniak w pawilonach przy ul. Czyżewskiego.
  • Ubiegły rok przyniósł również zamknięcie bistro cafe „4 Planet” przy Wita Stwosza 48a oraz lodziarni „Miś” przy Starym Rynku Oliwskim 19. Co ciekawe lokal ten otworzył się na sezon zimowy i zakończył działalność przed ostatnimi wakacjami.
  • Zamknięto apteki przy ul. Kaprów oraz Grottgera.

Niestety można założyć, że to nie koniec smutnych zmian.

Pp

Ostatnio zmieniany czwartek, 05 styczeń 2023 13:19

Newsletter

Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Bić kla…

Po odwilży październikowej i po objęciu 21 października 1956 roku funkcji I sekretarza Komitu Centralnego PZPR w Warszawie przez Władysława Gomułkę, wielu obywateli PRL musiało pożegnać się z "szacownymi" instytucjami...

06-01-2023 625 Historia

Opowieści lasku oliwskiego – Marchewk…

Będąc latem 2005 w Oliwie odwiedziłem Stefana Dargacza, mieszkańca Starej Oliwy, w domu usytuowanym obok Domu Zrazy. Był to mȯj rodzinny obowiązek, ponieważ Stefan był przyjacielem naszej rodziny i wiele...

02-12-2022 1175 Historia

Ostatnio dodane

Drzwi otwarte AWFiS

Drzwi otwarte AWFiS

We wtorek 14 lutego w godz. 9.00-14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędą się Drzwi Otwarte Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) dla maturzystów, jak również uczniów klas trzecich.

25-01-2023 156 Rozrywka

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Dom Sąsiedzki w Domu Zarazy

Od 14 listopada w Domu Zarazy działa Dom Sąsiedzki.  Niezwykle aktywna i kreatywna grupa wolontariuszy postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Oliwy (i nie tylko Oliwy). Zapraszamy codziennie, od poniedziałku...

23-11-2022 1259 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Luty 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28