Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
poniedziałek, 23 grudzień 2013 - StaraOliwa.pl - Oliwa i jej mieszkańcy
poniedziałek, 23 grudzień 2013 22:36

Oliwskie wigilie

Sobota była dniem dwóch spotkań wigilijnych dla Oliwian. Mieszkańców zapraszała do siebie Rada Oliwy oraz Galeria Warzywniak.

W siedzibie Rady Osiedla Oliwa zgromadziły się głownie osoby starsze i samotne. Wspólną modlitwę odmówiono z O. Albinem Chorążym, proboszczem parafii Cystersów. Zaproszeni byli wszyscy oliwscy proboszczowie, ale nie byli w stanie przybyć z powodu ogłoszenia przez papieża Franciszka nominacji Ks. Wiesława Szlachetki z Osowy na nowego Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Gdańskiej.

Po przełamaniu się opłatkiem i życzeniach było wspólne śpiewanie kolęd i poczęstunek. Na koniec oliwscy radni ruszyli roznieść świąteczne paczki żywnościowe dla kilkudziesięciu najuboższych osób i rodzin z terenu dzielnicy. Paczki ufundowano z  funduszy miejskich, którymi może dysponować Rada Oliwy.

Wigilie_Oliwskie_2013 2013122100029

O tej samej porze przed Galerią Warzywniak odbyło się przedświąteczne spotkanie mieszkańców Oliwy i okolic, połączone z kolędowaniem i degustacją potraw. W samej galerii odbywały się warsztaty tworzenia papierowych ozdób świątecznych a przed zasłoniętą witryną dawnej księgarni odsłonięto szopkę wyrzeźbiona z lodu. Figury Świętej Rodziny, Trzech Króli, aniołów i zwierząt wykreowali gdańscy rzeźbiarze: Maciej Krause i Mariusz Otta. Autorką projektu szopki była Ewa Topolan.

Szopka przetrwała tylko 2 dni, dodatnia temperatura szybko rozmyła rysy figur. Dziś wieczorem rzeźby zostały przez organizatorów porozbijane na mniejsze fragmenty aby szybciej się topiły. Kryształowa szopka z lodu została dofinansowana z miejskich pieniędzy.

Na ścianie obok galerii uczestnicy spotkania umieścili kilkaset życzeń dla Oliwy i jej mieszkańców.

Pw


Dział: Aktualności
poniedziałek, 23 grudzień 2013 20:28

Tablice na legalne ogłoszenia

Na 7 przystankach tramwajowych i autobusowych w Oliwie ustawiono tablice na bezpłatne ogłoszenia. Ma to pomóc w rozwiązaniu problemu nielegalnie naklejanych reklam na wiatach przystankowych i ogłoszeń przybijanych do drzew.

tablica_Abrahama

Tablica na prystanku "Abrahama"

Do tej pory mieszkańcy nie mieli gdzie legalnie wieszać swoje ogłoszenia w Oliwie. Wyjątkiem są 4 wiekowe słupy ogłoszeniowe rozsiane na terenie dzielnicy. Pomysł by tablice reklamowe pojawiły się na oliwskich przystankach wyszedł z Rady Osiedla. W ubiegłym roku w śródmieściu Gdańska i we Wrzeszczu pojawiło się 60 tablic informacyjnych, na których mieszkańcy mogą legalnie wieszać drobne ogłoszenia. Montowano je dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Tablice się sprawdziły, niestety w projekcie pominięto Oliwę.

W poprzednich latach oliwscy radni chcieli ustawienia na terenie dzielnicy tablic informujących o pracach Rady Osiedla Oliwa. Zarząd Osiedla uważał jednak, że tablice powinny być dostępne dla wszystkich mieszkańców. Ostatecznie, po pozytywnych efektach w Śródmieściu i we Wrzeszczu, Rada Oliwy zdecydowała o przeznaczeniu na montaż tablic 21 tys. złotych. Dzięki temu udało się je ustawić na  7. przystankach.


- Pętla tramwajowa - przystanek tramwajowy ?Oliwa? od strony al. Grunwaldzkiej

- Pętla tramwajowa - przystanek autobusowy ?Oliwa-  Pętla? od strony. ul. Obr. Westerplatte

- Przystanek autobusowy ?Tatrzańska?

- Przystanek autobusowy ?Cystersów? (Stary Rynek Oliwski) kierunek Osowa

- Przystanek tramwajowy ?Obrońców Westerplatte?

- Przystanek tramwajowy ?Derdowskiego

- Przystanek tramwajowy ?Abrahama?

Za okresowe czyszczenie tablic ze starych ogłoszeń i reklam odpowiadać będzie Zarząd Dróg i Zieleni.

Pw

 

Dział: Aktualności

Newsletter

Historia

Oliwski kurort - spotkanie z Janem Danil…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowiada dr Jan Daniluk.

27-09-2020 1487 Historia

Dom młodzieży Hitlera w Oliwie

W 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej publikujemy relację prasową z 1936 roku przybliżającą historię brunatnych czasów w Oliwie i Gdańsku. Sięgamy do tekstu z organu prasowego NSDAP w Gdańsku...

08-05-2020 4312 Historia

Ostatnio dodane

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Szczęście nie trwało długo. Po pierwszym lockdownie, gastronomia mogła zacząć w miarę normalnie działać od 18 maja. Dziś ogłoszono,  że po pięciu miesiącach -  24 października następuje zawieszenie stacjonarnej działalności...

23-10-2020 2072 Rozrywka

Krystyna Łubieńska zaprasza…  Nie tylko teatr

Krystyna Łubieńska zaprasza… Nie ty…

„Krystyna Łubieńska zaprasza…” do Pałacu Opatów w Oliwie, gdzie w Galerii Teatralnej można oglądać Jej wystawę. Piękne fotografie ze spektakli Teatru Wybrzeże, rysunki Mariana Kołodzieja i kolekcje aktorki.

29-09-2020 522 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Grudzień 2013 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31