Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
czwartek, 16 styczeń 2014 - StaraOliwa.pl - Oliwa i jej mieszkańcy
czwartek, 16 styczeń 2014 21:02

Kary za złe odśnieżanie

Na sobotę zapowiadane są intensywne opady śniegu. Tymczasem posypią się kary finansowe za błędy w czasie poniedziałkowej akcji ?Zima?.

PRSP_Plugi

Opóźniony wyjazd z bazy, zbyt późne rozpoczęcie akcji, za mało pracującego sprzętu oraz wprowadzanie do akcji jednostek w czasie, gdy nie mogły już one polepszyć warunków drogowych ? takie są główne zarzuty ZDiZ wynikające z analizy raportu PRSP. Firma ta prowadziła akcję "Zima" w nocy z niedzieli na poniedziałek na trasach Podstawowego Układu Drogowego w Gdańsku ( drogi tranzytowe - krajowe, wojewódzkie i powiatowe oraz prowadzące komunikację autobusową).

Z danych przekazanych przez wykonawcę wynika, iż pierwsze piaskarki wyjechały na ulice Gdańska z blisko godzinnym opóźnieniem ? ok 21.00, zamiast o 20.00, jak powinno to mieć miejsce ? mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Zieleni. Zamiast 10 pojazdów, które jako pierwsze miały przystąpić do akcji, na drogach pracowało tylko 6 pojazdów.

Później było jeszcze gorzej. O  godzinie 22.00 na ulicach Podstawowego Układu Drogowego pracowało 12 pojazdów, zamiast 38, które miały być w tym czasie na trasach.  Dodatkowo, 7 pojazdów zostało włączonych do akcji w godzinach wczesnoporannych, a przy panujących tamtej nocy trudnych warunkach drogowych (deszcz przechodzący w śnieg) ? rozpoczęcie przez nie akcji o tej porze nie dawało żadnych szans na usunięcie do rana zalodzenia, które pojawiło się na ulicach miasta ? opowiada rzecznik ZDiZ. 

W związku ze stwierdzonymi błędami w prowadzeniu akcji, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku zdecydował o wyciągnięciu wobec wykonawcy konsekwencji finansowych.

Za zimowe utrzymanie dróg publicznych na terenie miasta Gdańska (z wyłączeniem Obwodowej Trójmiasta, za którą odpowiedzialna jest GDDKiA O/Gdańsk) odpowiada Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku. Obejmuje on też zimowym utrzymaniem część dróg wewnętrznych. Zarząd odpowiada za 1460 dróg publicznych o łącznej długości ok. 902 km. W imieniu ZDiZ wykonawcą utrzymania zimowego Podstawowego Układu Drogowego jest Przedsiębiorstwo Robót Sanitarno-Porządkowych S.A.

Odśnieżanie pasa rowerowego

Przy okazji powstania pasa rowerowego na ul. Wita Stwosza powstał problem z odśnieżaniem części przejść dla pieszych, do których nie dociera pług z powodu wybudowania separatorów drogowych. Usługę odśnieżania przy tej ulicy (w tym pasa wydzielonego dla rowerów) realizuje w ramach umowy na utrzymanie zimowe dróg w naszym rejonie również PRSP.

To pierwszy sezon zimowy funkcjonowania nowych rozwiązań komunikacyjnych na ul. Wita Stwosza. W związku z tym ZDiZ wypracowuje optymalne rozwiązanie, mające na celu uniknięcie problemów w przyszłości i skuteczne zabezpieczenie przejść dla pieszych. W miejsca niedostępne dla pługów wysyłane będą ekipy realizujące ręcznie usługę odśnieżania oraz uszarstniania nawierzchni. Miejsca gdzie nie uprzątnięto śniegu należy zgłaszać do Dyżurnego Inżyniera Miasta, który w trybie ciągłym, przyjmuje zgłoszenia od mieszkańców i w przypadku zaistnienia potrzeb uruchamia stosowne służby interwencyjne ZDiZ.

Dyżurny Inżynier Miasta przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.:
58 52 44 500 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pw

Dział: Aktualności
czwartek, 16 styczeń 2014 19:58

Bazar Bo Ze Wsi ma już rok

Oliwski ?Bazar Bo Ze Wsi?, pomysł studentów UG , ma już rok.

bo_ze_wsi_17.01.14

Projekt ma na celu promowanie niskoprzetworzonej żywności wśród mieszkańców Trójmiasta. Na cyklicznie odbywającym się w Oliwie bazarze (Dom Zarazy, ul. Stary Rynek Oliwski 15) co dwa tygodnie zbierają się mieszkańcy, którzy poszukują niskoprzetworzonej żywności.

Na organizowanym przez nas bazarze swoje produkty oferuje 12 wystawców, którzy dzięki naszemu projektowi poprawili swoje zarobki, ponieważ daliśmy im możliwość sprzedaży swoich produktów bez pośredników, którzy zazwyczaj narzucają dużą marżę za oferowane produkty - mówi Damian Olszewski, lider projektu Bo Ze Wsi, członek Koła Naukowego Strateg na UG. Już przed otwarciem bazaru ustawiają się kolejki zainteresowanych. Bardzo cieszy nas taki sukces Bazaru, dlatego myślimy nad otwarciem nowych bazarów w Sopocie oraz Gdyni ? zapowiada Olszewski.

Dzięki zróżnicowanej ofercie wystawców mieszkańcy mogą kupować m.in. warzywa, owoce, świeże zioła, wędliny, kozie sery czy miód. Już od roku przychodzę na Bazar Bo Ze Wsi, gdzie znam już wystawców, którzy oferują mi sprawdzone produkty - mówi pani Maria, mieszkanka Oliwy. Dzięki takiej inicjatywie mam dostęp do zdrowej, niskoprzetworzonej żywności, która jest dużo smaczniejsza od produktów oferowanych w supermarketach, do których przywykli już mieszkańcy miast

Projekt Bo Ze Wsi to również edukacja najmłodszego pokolenia. Dla dzieci z Gdańskich przedszkoli studenci zorganizowali warsztaty, gdzie pokazali przedszkolakom w jaki sposób mogą sami wyhodować warzywa.

Najbliższy Bazar Bo Ze Wsi odbędzie się 17 stycznia w godz. 15.00 ? 19.00 w Gdańsku Oliwie (Dom Zarazy, ul. Stary Rynek Oliwski 15).

Pw

Dział: Aktualności
czwartek, 16 styczeń 2014 14:01

Z pensjonatu do aresztu

Policjanci z Przymorza zatrzymali mężczyznę, który oszukał co najmniej siedmiu właścicieli luksusowych apartamentów. 35 ? latek wyłudzał usługi hotelowe przedstawiając podrobione przelewy bankowe.

gdansk-oszust2_przymorze012014

W ubiegły poniedziałek z policjantami z Przymorza skontaktowała się właścicielka apartamentów hotelowych w Gdańsku twierdząc, że ma wątpliwości co do pewnego klienta. Kobieta podejrzewała, że może być on oszustem. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że przelew bankowy, którym posłużył się mężczyzna jest podrobiony. Zdziwiony takim obrotem sprawy 35-latek, prosto z apartamentu trafił do policyjnego aresztu.

Pracując nad sprawą funkcjonariusze prześledzili ostatnie kilkanaście dni zatrzymanego mężczyzny. Okazało się, że podróżując po całej Polsce, oszukał w ten sam sposób co najmniej sześciu innych właścicieli luksusowych apartamentów. Schemat działania sprawcy w trakcie popełnianych przestępstw był podobny.  35-latek okazywał właścicielom apartamentów podrobione przelewy za wynajem. Po zakwaterowaniu i spędzeniu co najmniej jednej nocy, kradł sprzęt RTV, a głównie telewizory, które następnie sprzedawał w lombardach.

Niezauważony opuszczał apartament  i meldował się w kolejnym hotelu.

Policjanci przedstawili zatrzymanemu siedem zarzutów. Dotyczą one popełnionych oszustw, fałszowania dokumentów i kradzieży. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. W przeszłości był karany za przestępstwo podobne.

Wczoraj na podstawie zebranego przez funkcjonariuszy materiału dowodowego, sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy, śledczy sprawdzają, czy 35 - latek na swoim koncie jeszcze inne przestępstwa .

Mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

KWP Gdańsk

 

 

Dział: Aktualności

Newsletter

Historia

Duchy Pradawnej Oliwy [Film]

Film "Duchy Pradawnej Oliwy" to opowieść o pradziejach i legendach, jakie spowijają dwa szczególne dla gdańskie Oliwy miejsca: Diabelski Kamień oraz Wzgórze Pachołek. Film powstał z inspiracji wycieczką "Szlakiem gdańskich...

09-03-2021 1898 Historia

Oliwski kurort - spotkanie z Janem Danil…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowiada dr Jan Daniluk.

27-09-2020 1746 Historia

Ostatnio dodane

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Szczęście nie trwało długo. Po pierwszym lockdownie, gastronomia mogła zacząć w miarę normalnie działać od 18 maja. Dziś ogłoszono,  że po pięciu miesiącach -  24 października następuje zawieszenie stacjonarnej działalności...

23-10-2020 2359 Rozrywka

Krystyna Łubieńska zaprasza…  Nie tylko teatr

Krystyna Łubieńska zaprasza… Nie ty…

„Krystyna Łubieńska zaprasza…” do Pałacu Opatów w Oliwie, gdzie w Galerii Teatralnej można oglądać Jej wystawę. Piękne fotografie ze spektakli Teatru Wybrzeże, rysunki Mariana Kołodzieja i kolekcje aktorki.

29-09-2020 642 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Styczeń 2014 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31