Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
niedziela, 19 styczeń 2014 - StaraOliwa.pl - Oliwa i jej mieszkańcy

Dzień przed oficjalną premierą książki ?Śpiewaj ogrody?, we wtorek odbyło się w Sopocie spotkanie autorskie z Pawłem Huelle. Akcja książki toczy się głównie w Oliwie.

W powieści ?Śpiewaj ogrody? Paweł Huelle ujmuje opisy Kaszub, Gdańska, nade wszystko pewnych zakątków starej Oliwy. Z pewnością to nie przypadek, że akcja książki mieszkającego w Oliwie autora toczy się z tym miejscem w tle. Już sam tytuł - ?Śpiewaj ogrody?, który zaczerpnięto z ?Sonetów dla Orfeusza? Rainera Marii Rilke, nadaje ton całej powieści. A jak twierdzi Huelle,  Rilke był w Oliwie i przeżywał tu chwile szczęścia w miłości.

14 stycznia  w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbyło się spotkanie autorskie z Pawłem Huelle, które poprowadziła Barbara Marcinik z radiowej ?Trójki?. Paweł Huelle dość długa kazał czekać czytelnikom na swoja nową powieść. Ostatnia, ?Opowieści chłodnego morza? ukazała się w 2008 roku. Spotkanie rozpoczęło się od dźwięków "Idylli" Zygfryda Richarda Wagnera wykonanej przez kwartet smyczkowy. I oczywiście nie był to przypadek.

Jak czytamy w zaproszeniu od wydawcy, ?Śpiewaj ogrody? jest przepiękną, misternie skonstruowaną powieścią o nieistniejącym już wielokulturowym świecie, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. O Wolnym Mieście Gdańsku i tajemniczej operze Wagnera, która zmieniła życie pewnego kompozytora i jego żony. O fleciście z Hameln i przemarszu szczurów, które w posępnej ciszy wędrują ulicami Gdańska. O muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny i o niezwykłej przyjaźni małego chłopca ze starą Gretą.

Huelle_Sopot_01_2014

Tłum czytelników nie mieścił się w sali PGS i w kadrze aparatu

Skąd wziął się pomysł na tę powieść? Jak tłumaczył Paweł Huelle, inspiracją było dzieciństwo, które przypadało na lata 60. XX wieku. W tamtych czasach dzieci chodzące na religię, spotykały po mszy na Strzyży starsze gdańszczanki, które mówiły po niemiecku. Dzieci je przedrzeźniały. W ten sposób autor poznał kobietę, która stała się prototypem Niemki opisanej w "Śpiewaj ogrody".

Narracja powieści prowadzona jest w pierwszej osobie i łatwo odnaleźć tu wątki autobiograficzne. Takie jak spacery z ojcem po oliwskich górkach. U podnóża lasu, przy ul. Polanki 125 w Oliwie stał dom starejj Grety. Jestem pisarzem topograficznym i to nie jedynym. Siedzący tutaj w pierwszym rzędzie Stefan Chwin również lubi osadzać swoich bohaterów w dokładnych miejscach ? mówił Paweł Huelle. Jako czytelnik bardzo lubię powieści, gdzie topografia odkrywa ważną rolę. Może się wiąże to z dziecięcą tęsknotą za mapą? Myśmy nigdy nie mieli bardzo dobrej mapy Lasów Oliwskie, gdzie spędzaliśmy jako dzieci całe wakacje. Każdej wiosny przyrzekaliśmy sobie z kolegami z podwórka, że zrobimy taka mapę, że ?mucha nie siada?. Ale nie potrafiliśmy tego ująć ani narysować.

Całość spotkania do obejrzenia w zapisie video. Kliknij okładkę poniżej, aby przeczytać fragment powieści.

pk

Dział: Aktualności

Newsletter

Historia

Duchy Pradawnej Oliwy [Film]

Film "Duchy Pradawnej Oliwy" to opowieść o pradziejach i legendach, jakie spowijają dwa szczególne dla gdańskie Oliwy miejsca: Diabelski Kamień oraz Wzgórze Pachołek. Film powstał z inspiracji wycieczką "Szlakiem gdańskich...

09-03-2021 1900 Historia

Oliwski kurort - spotkanie z Janem Danil…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowiada dr Jan Daniluk.

27-09-2020 1746 Historia

Ostatnio dodane

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Szczęście nie trwało długo. Po pierwszym lockdownie, gastronomia mogła zacząć w miarę normalnie działać od 18 maja. Dziś ogłoszono,  że po pięciu miesiącach -  24 października następuje zawieszenie stacjonarnej działalności...

23-10-2020 2360 Rozrywka

Krystyna Łubieńska zaprasza…  Nie tylko teatr

Krystyna Łubieńska zaprasza… Nie ty…

„Krystyna Łubieńska zaprasza…” do Pałacu Opatów w Oliwie, gdzie w Galerii Teatralnej można oglądać Jej wystawę. Piękne fotografie ze spektakli Teatru Wybrzeże, rysunki Mariana Kołodzieja i kolekcje aktorki.

29-09-2020 642 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Styczeń 2014 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31