Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Pamiętaj mnie

Zarejestruj się

Pola oznaczone (*) są wymagane.
Nazwa użytkownika *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
poniedziałek, 27 styczeń 2014 - StaraOliwa.pl - Oliwa i jej mieszkańcy
poniedziałek, 27 styczeń 2014 16:43

Oliwska stacja meteo

Temperatura, ciśnienie, wilgotność i wiele innych, najświeższych i bardzo dokładnych danych meteo z Oliwy możemy teraz śledzić on-line na stronie Uniwersytetu Gdańskiego.

UG_stacja_meteo_ekran

Ekran z wynikami pomiarów w budynku Instytutu Geografii UG w Oliwie

Stało się tak dzięki rozbudowie monitoringu klimatu Pojezierza Kaszubskiego, prowadzonego przez Katedrę Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Gdańskiego. Kierownikiem projektu rozbudowy monitoringu był Dr Andrzej Wyszkowski.

Dane o warunkach atmosferycznych,  które są dostępne na stronie uczelni, pochodzą ze stacji pomiarowych na terenie Kampusu UG w Gdańsku Oliwie oraz ze Stacji Limnologicznej Uniwersytetu Gdańskiego w Borucinie. W tej ostatniej poszerzono zakres pomiarów i obserwacji meteorologicznych o automatyczne pomiary promieniowania UV-A i UV-B. Nowością jest również udostępnianie danych z obu stacji w internecie.

Nas najbardziej interesują pomiary z ogródka meteorologicznego znajdującego się tuż obok budynku Instytutu Geografii w Oliwie. Na stronie internetowej oraz na monitorze w budynku instytutu wyświetlane są wyniki pomiarów temperatury i wilgotności względnej powietrza, temperatury odczuwalnej, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia atmosferycznego, opadów atmosferycznych. Z czujników znajdujących się na dachu budynku mierzone jest natężenie promieniowania słonecznego oraz prędkości i kierunku wiatru.

UG_stacja_meteo

Ogródek meteorologiczny Instytutu Geografii UG w Oliwie

Prace nad projektem były współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i Uniwersytet Gdański. Wyniki pomiarów można śledzić na stronie: www.klimat.ug.edu.pl/?page_id=3261 oraz w centralnej części budynku Instytutu Geografii i Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego 4.

Pp

Dział: Aktualności

Newsletter

Historia

Duchy Pradawnej Oliwy [Film]

Film "Duchy Pradawnej Oliwy" to opowieść o pradziejach i legendach, jakie spowijają dwa szczególne dla gdańskie Oliwy miejsca: Diabelski Kamień oraz Wzgórze Pachołek. Film powstał z inspiracji wycieczką "Szlakiem gdańskich...

09-03-2021 1899 Historia

Oliwski kurort - spotkanie z Janem Danil…

Czym żyła dawna Oliwa? O sporcie, rekreacji i rozrywce (do 1945 r.) opowiada dr Jan Daniluk.

27-09-2020 1746 Historia

Ostatnio dodane

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Ratujemy oliwską gastronomię!!

Szczęście nie trwało długo. Po pierwszym lockdownie, gastronomia mogła zacząć w miarę normalnie działać od 18 maja. Dziś ogłoszono,  że po pięciu miesiącach -  24 października następuje zawieszenie stacjonarnej działalności...

23-10-2020 2359 Rozrywka

Krystyna Łubieńska zaprasza…  Nie tylko teatr

Krystyna Łubieńska zaprasza… Nie ty…

„Krystyna Łubieńska zaprasza…” do Pałacu Opatów w Oliwie, gdzie w Galerii Teatralnej można oglądać Jej wystawę. Piękne fotografie ze spektakli Teatru Wybrzeże, rysunki Mariana Kołodzieja i kolekcje aktorki.

29-09-2020 642 Rozrywka

  1. Najnowsze
  2. Oceniane
  3. Komentarze

Kalendarium tekstów

« Styczeń 2014 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31