Reklama

Kameralne spotkanie prezydenta w dużej dzielnicy

Tylko kilkadziesiąt osób przybyło na spotkanie Prezydenta Pawła Adamowicza z mieszkańcami dzielnicy ?Żabianka, Wejhera, Jelitkowa i Tysiąclecia?. Pytania były jednak reprezentatywne dla tej części miasta.

Spotkanie z mieszkańcami odbyło się 23 października w Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących im. Janusza Kusocińskiego przy ul. Subisława 22. W ankiecie z propozycjami tematów spotkania, przeprowadzonej na miejskiej stronie internetowej, wzięło udział zaledwie 29 osób. Ich zdaniem, najważniejszymi problemami dzielnicy są:

– Stan dróg i chodników

– Plany zagospodarowania przestrzennego

– sprawy bezpieczeństwa

Przed spotkaniem z mieszkańcami, prezydent Paweł Adamowicz rozmawiał z Radą Osiedla ?Żabianka ? Wejhera ? Jelitkowo –  Tysiąclecia?. Wśród oczekiwań i postulatów radnych była budowa toalety przy stacji SKM. Miasto będzie rozmawiać z PKP w tej sprawie. Niewykluczone jest tu miejskie dofinansowanie. Rozmawiano o segregacji śmieci, ruchu drogowym.

Spotkania z mieszkańcami przebiegają według powielanego scenariusza. Na początku przemawia prezydent Adamowicz, który opowiada o olbrzymich inwestycjach poczynionych przez miasto w ostatnich latach oraz o tym, że Unia Europejska nie dotuje remontów małych ulic a tylko duże projekty. Podkreślł, że unijna perspektywa finansowa 2014-2020 będzie ostatnia korzystną dla Polski i musimy z niej skorzystać a tym samym mieć pieniądze na wkład własny do dużych projektów.

Paweł Adamowicz podkreślił, że miasto w latach 2007- 2013 na inwestycje wydało ponad 5 miliardów złotych, które znacznie wpłynęły na jakość życia Gdańszczan.

W rejonie Żabianki, Wejhera, Jelitkowa i Tysiąclecia najważniejsze inwestycje to:

– rozbudowa układu komunikacji Trójmiasta z układem komunikacyjnym Wielofunkcyjnej Hali Sportowo-Widowiskowej (projekt partnerski z Sopotem) o wartości 114 513 620,09 zł.,

– przebudowa torowiska w ul. Pomorskiej i na Pętli Jelitkowo na odcinku od. ul. Chłopskiej do Pętli Jelitkowo warta 18 mln 758 697 zł.,

– zagospodarowanie terenu Pasa Nadmorskiego etap II o wartości 2 mln zł., oraz zagospodarowanie i uporządkowanie terenu między ulicami Piastowską i Pomorską warte ok. 200 tys. zł.,

– budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Chłopskiej od ul . Kołobrzeskiej do ul. Pomorskiej oraz budowa pasa skrętu w prawo z ul. Chłopskiej w ul. Pomorską warta 1 mln 700 tys zł.,

– przebudowa i modernizacja ulic: Gospody, Rybackiej, Subisława, Bałtyckiej, Piastowskiej, Rybackiej, Orłowskiej, Jantarowej i Błękitnej warte ponad 4 mln 700 tys zł.,

– budowa placów zabaw przy Szkole Podstawowej Nr 60 oraz małego placu zabaw przy Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 7 wraz z zagospodarowaniem terenu o łącznej wartości prawie 300 tys. zł.

– budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Piastowskiej i Jantarowej oraz budowa 4 zdrojów w pasie nadmorskim za ponad 300 tys zł.,

– budowa rowerowego węzła integracyjnego z parkingami dla rowerów warte ponad 72 tys zł.

Po wyliczeniu miejskich inwestycji, prezydent nagrodził mieszkanki, które najaktywniej działają na rzecz dzielnicy. Są to Anna Gorczyńska, Joanna Cwojdzińska oraz Krystynę Wojdat.

 

Jelitkowo

Pytania od mieszkańców rozpoczęły się i skończyły tematem Jelitkowa. Gdzie są remonty tego co już istnieje ? pytała Beata Esden ? Tempska ze stowarzyszenia ?Nasze Jelitkowo?. Walczymy od lat o remont Jelitkowa. Czynsze są zbójeckie, gdybyśmy to my mieli te pieniądze do swojej dyspozycji, to te domy dawno byłyby już wyremontowane. Czy Panu nie wstyd, że ma Pan 7 mieszkań a ci ludzie nie mogą wykupić mieszkań w których mieszkają od urodzenia albo od czasów powojennych (dot. Ul. Bałtyckiej)? Te budynki są wpisane do rejestru zabytków i od lat niszczeją ? podkreślała Esden ? Tempska.

W odpowiedzi, prezydent zaczął opowiadać o sposobach odpracowania długi za mieszkania komunalne oraz o tym, że nikt tego nie robi. Nikt Pani nie każe wynajmować mieszkania od miasta ? mówił Adamowicz. Jeśli chodzi o ul. Bałtycką, odpowiedź jest taka sama jaka usłyszała Pani dwa lata temu. (?) Chcielibyśmy aby ten kwartał w Jelitkowie pełnij funkcje całoroczne o charakterze turystyczno ? gastronomicznym a nie ściśle mieszkaniowym. Każdy mieszkaniec, który wynajmuje mieszkanie od miasta będzie miał dane mieszkanie, tylko w innym miejscu. O metrażu podobnym, jaki zajmuje i standardzie prawdopodobnie wyższym.

Ruch na ul. Szyprów

Kolejne pytanie dotyczyło ul. Szyprów. Mieszkanka wyraziła zaskoczenie zamknięciem ul. Rybackiej i zmianą ruchu kołowego. Maleńka ul. Szyprów stała się praktycznie autostradą ? mówiła mieszkanka tej ulicy.

Jest rozważana ewentualność wprowadzenia na ul. Rybackiej ruchu dwukierunkowego – zapowiedział Mieczysław Kotłowski, dyrektor ZDiZ. Ale wtedy Rybacka stanie się ulica tranzytową i efekt może być inny niż przez Państwa zamierzony. W trakcie spotkania, Mieszkaniec ul. Szyprów zadeklarował, że się cieszy ze zmian w organizacji ruchu i prosił by nikt się nie wypowiadał w jego imieniu.

Powiększyć Park Oliwski

Następne pytanie dotyczyło zagospodarowania ul. Opackiej w Oliwie. Czy można miejsce gdzie był magazyn ziemi oraz warsztat samochodowy uczynić parkiem ? pytał mieszkaniec Żabianki. Dodał, że miasto jest niezorganizowane, ponieważ w zimie tereny spółdzielni są posprzątane a miejskie już nie.

Miasto na zimę wydało około 20 milionów złotych. Te pieniądze spłynęły do kanalizacji deszczowej ? odpowiadał Adamowicz. Proszę mieć świadomość, ile pieniędzy wyrzucamy w błoto. Co Parku Oliwskiego, jeśli dobrze wszystko pójdzie, to w przyszłym roku rozszerzymy park o grunty, które pozyskaliśmy od prywatnego właściciela.

Adamowicz_abianka_Wejhera_Jelitkowo_Tysiclecia_2013102300006

Ktoś pali śmieci

Po zmierzchu nie da się na Żabiance otworzyć okna ? skarżyła się mieszkanka ul. Subisława. Wydaje mi się, że wielu mieskańcow domków jednorodzinnych utylizuje w niedozwolony sposób śmieci.

Wszelkie takie przypuszczenia prosimy zgłaszać do Wydziału Środowiska bądź Straży Miejskiej ? odpowiadał Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego.

Osiedle Tysiąclecia jest osiedlem zapomnianym przez wszystkich ? skarżyła się starsza pani. Chodniki robiono przy domkach a przy osiedlu już nie.

Za dużo sklepów z alkoholem

Nazywam się Hani Hraish, jestem mieszkańcem ulicy Wejhera, pracuję na ul. Wejhera, róg Gospody,? rozpoczął imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku Hani Hraishim. Mieszkam tu od ponad 30 lat, często się przedstawiam jako Arab z Żabianki. Zjawiskiem niebiezpiecznym dla nas mieszkańców osiedla Wejhera i Żabianki jest to, że coraz więcej widzimy na rogu Wejhera i Gospody bezdomnych i pijanych ludzi. Jest coraz więcej sklepów z alkoholem prze 24 godziny na dobę a nie ma apteki dyżurnej ? skarżył się Hraish. Warto pomyśleć o estetyce osiedle, może nowy bruk na deptaku?

Warto przeanalizować wszystkie koncesje na alkohol wydane w dzielnicy ? radził Prezydent. Być może trochę się to wymknęło spod kontroli.

Monitoring

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego gdańskiego magistratu poinformował, że w grudniu zakończy się budowa monitoringu. W tym rejonie będzie 7 nowych kamer.

Kamery zostaną zamontowane:

– skrzyżowanie ul. Gospody z ul. Pomorską

– skrzyżowanie ul. Gospody z ul. Husytów

– skrzyżowanie ul. Gospody z ul. Rybacką

– w rejonie stacji SKM

– wzdłuż deptaku, przy poczcie

– pętla tramwajowe w Jelitkowie

– w parku, w pobliżu pomnika Reagana

Adamowicz_abianka_Wejhera_Jelitkowo_Tysiclecia_2013102300003

Deptak niszczeje

Kiedy będzie remont deptaka? Od 40 lat nic nie remontowano ? mówił wiekowy mieszkaniec osiedla. Władna postawić ławki albo wyremontować deptak jest tylko spółdzielnia, która w zarządzie ma ten teren ? odpowiadała Małgorzata Chmiel, radna miejska.

Zamknięte osiedle

Jak można było podjąć taką decyzję?  Jak można było zamknąć 10 ? tysięczne osiedle – pytał mieszkaniec. Inicjatywa należy do Was ? odpowiadał Adamowicz. Miasto nie jest tu regulatorem, wszystko jest własnością spółdzielni. Zakazy wjazdu, zakazy ruchu są z żądania Spółdzielni ?Żabianka? ? dodał wiceprezydent Andrzej Bojanowski. Pierwotnie spółdzielnia chciała wprowadzić szlabany, co udało się miastu wyperswadować. Jest to pewien kompromis oczekiwań spółdzielni Żabianka jako ograniczenia ruchu na terenie wewnętrznym spółdzielni. To nie jest nasz pomysł, ale wykonujemy nasze ustalenia, które zostały przez Państwa zgłoszone.

Łaskawe oko

Ostatnia wypowiedź była od mieszkanki Jelitkowa. Pani Esden ? Tempska zostawiła we mnie niesmak. Nie chciałabym aby Pan prezydent odniósł wrażenie, że Jelitkowo to rozrabiaki na niskim poziomie i awanturnicy. Jest prawdą, że jest ono zaniedbane ale mam nadzieję, że spojrzy Pan łaskawym okiem na tą zabytkowa dzielnice i że to się w następnych latach zmieni.

Więcej w zapisie video.

Tomasz Strug


Tylko kilkadziesiąt osób przybyło na spotkanie Prezydenta Pawła Adamowicza z mieszkańcami dzielnicy ?Żabianka, Wejhera, Jelitkowa i Tysiąclecia?. Pytania były jednak reprezentatywne dla tej części miasta.

Spotkanie z mieszkańcami odbyło się 23 października w Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących im. Janusza Kusocińskiego przy ul. Subisława 22. W ankiecie z propozycjami tematów spotkania, przeprowadzonej na miejskiej stronie internetowej, wzięło udział zaledwie 29 osób. Ich zdaniem, najważniejszymi problemami dzielnicy są:

- Stan dróg i chodników

- Plany zagospodarowania przestrzennego

- sprawy bezpieczeństwa

Przed spotkaniem z mieszkańcami, prezydent Paweł Adamowicz rozmawiał z Radą Osiedla ?Żabianka ? Wejhera ? Jelitkowo -  Tysiąclecia?. Wśród oczekiwań i postulatów radnych była budowa toalety przy stacji SKM. Miasto będzie rozmawiać z PKP w tej sprawie. Niewykluczone jest tu miejskie dofinansowanie. Rozmawiano o segregacji śmieci, ruchu drogowym.

Spotkania z mieszkańcami przebiegają według powielanego scenariusza. Na początku przemawia prezydent Adamowicz, który opowiada o olbrzymich inwestycjach poczynionych przez miasto w ostatnich latach oraz o tym, że Unia Europejska nie dotuje remontów małych ulic a tylko duże projekty. Podkreślł, że unijna perspektywa finansowa 2014-2020 będzie ostatnia korzystną dla Polski i musimy z niej skorzystać a tym samym mieć pieniądze na wkład własny do dużych projektów.

Paweł Adamowicz podkreślił, że miasto w latach 2007- 2013 na inwestycje wydało ponad 5 miliardów złotych, które znacznie wpłynęły na jakość życia Gdańszczan.

W rejonie Żabianki, Wejhera, Jelitkowa i Tysiąclecia najważniejsze inwestycje to:

- rozbudowa układu komunikacji Trójmiasta z układem komunikacyjnym Wielofunkcyjnej Hali Sportowo-Widowiskowej (projekt partnerski z Sopotem) o wartości 114 513 620,09 zł.,

- przebudowa torowiska w ul. Pomorskiej i na Pętli Jelitkowo na odcinku od. ul. Chłopskiej do Pętli Jelitkowo warta 18 mln 758 697 zł.,

- zagospodarowanie terenu Pasa Nadmorskiego etap II o wartości 2 mln zł., oraz zagospodarowanie i uporządkowanie terenu między ulicami Piastowską i Pomorską warte ok. 200 tys. zł.,

- budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Chłopskiej od ul . Kołobrzeskiej do ul. Pomorskiej oraz budowa pasa skrętu w prawo z ul. Chłopskiej w ul. Pomorską warta 1 mln 700 tys zł.,

- przebudowa i modernizacja ulic: Gospody, Rybackiej, Subisława, Bałtyckiej, Piastowskiej, Rybackiej, Orłowskiej, Jantarowej i Błękitnej warte ponad 4 mln 700 tys zł.,

- budowa placów zabaw przy Szkole Podstawowej Nr 60 oraz małego placu zabaw przy Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 7 wraz z zagospodarowaniem terenu o łącznej wartości prawie 300 tys. zł.

- budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Piastowskiej i Jantarowej oraz budowa 4 zdrojów w pasie nadmorskim za ponad 300 tys zł.,

- budowa rowerowego węzła integracyjnego z parkingami dla rowerów warte ponad 72 tys zł.

Po wyliczeniu miejskich inwestycji, prezydent nagrodził mieszkanki, które najaktywniej działają na rzecz dzielnicy. Są to Anna Gorczyńska, Joanna Cwojdzińska oraz Krystynę Wojdat.

 

Jelitkowo

Pytania od mieszkańców rozpoczęły się i skończyły tematem Jelitkowa. Gdzie są remonty tego co już istnieje ? pytała Beata Esden ? Tempska ze stowarzyszenia ?Nasze Jelitkowo?. Walczymy od lat o remont Jelitkowa. Czynsze są zbójeckie, gdybyśmy to my mieli te pieniądze do swojej dyspozycji, to te domy dawno byłyby już wyremontowane. Czy Panu nie wstyd, że ma Pan 7 mieszkań a ci ludzie nie mogą wykupić mieszkań w których mieszkają od urodzenia albo od czasów powojennych (dot. Ul. Bałtyckiej)? Te budynki są wpisane do rejestru zabytków i od lat niszczeją ? podkreślała Esden ? Tempska.

W odpowiedzi, prezydent zaczął opowiadać o sposobach odpracowania długi za mieszkania komunalne oraz o tym, że nikt tego nie robi. Nikt Pani nie każe wynajmować mieszkania od miasta ? mówił Adamowicz. Jeśli chodzi o ul. Bałtycką, odpowiedź jest taka sama jaka usłyszała Pani dwa lata temu. (?) Chcielibyśmy aby ten kwartał w Jelitkowie pełnij funkcje całoroczne o charakterze turystyczno ? gastronomicznym a nie ściśle mieszkaniowym. Każdy mieszkaniec, który wynajmuje mieszkanie od miasta będzie miał dane mieszkanie, tylko w innym miejscu. O metrażu podobnym, jaki zajmuje i standardzie prawdopodobnie wyższym.

Ruch na ul. Szyprów

Kolejne pytanie dotyczyło ul. Szyprów. Mieszkanka wyraziła zaskoczenie zamknięciem ul. Rybackiej i zmianą ruchu kołowego. Maleńka ul. Szyprów stała się praktycznie autostradą ? mówiła mieszkanka tej ulicy.

Jest rozważana ewentualność wprowadzenia na ul. Rybackiej ruchu dwukierunkowego - zapowiedział Mieczysław Kotłowski, dyrektor ZDiZ. Ale wtedy Rybacka stanie się ulica tranzytową i efekt może być inny niż przez Państwa zamierzony. W trakcie spotkania, Mieszkaniec ul. Szyprów zadeklarował, że się cieszy ze zmian w organizacji ruchu i prosił by nikt się nie wypowiadał w jego imieniu.

Powiększyć Park Oliwski

Następne pytanie dotyczyło zagospodarowania ul. Opackiej w Oliwie. Czy można miejsce gdzie był magazyn ziemi oraz warsztat samochodowy uczynić parkiem ? pytał mieszkaniec Żabianki. Dodał, że miasto jest niezorganizowane, ponieważ w zimie tereny spółdzielni są posprzątane a miejskie już nie.

Miasto na zimę wydało około 20 milionów złotych. Te pieniądze spłynęły do kanalizacji deszczowej ? odpowiadał Adamowicz. Proszę mieć świadomość, ile pieniędzy wyrzucamy w błoto. Co Parku Oliwskiego, jeśli dobrze wszystko pójdzie, to w przyszłym roku rozszerzymy park o grunty, które pozyskaliśmy od prywatnego właściciela.

Adamowicz_abianka_Wejhera_Jelitkowo_Tysiclecia_2013102300006

Ktoś pali śmieci

Po zmierzchu nie da się na Żabiance otworzyć okna ? skarżyła się mieszkanka ul. Subisława. Wydaje mi się, że wielu mieskańcow domków jednorodzinnych utylizuje w niedozwolony sposób śmieci.

Wszelkie takie przypuszczenia prosimy zgłaszać do Wydziału Środowiska bądź Straży Miejskiej ? odpowiadał Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego.

Osiedle Tysiąclecia jest osiedlem zapomnianym przez wszystkich ? skarżyła się starsza pani. Chodniki robiono przy domkach a przy osiedlu już nie.

Za dużo sklepów z alkoholem

Nazywam się Hani Hraish, jestem mieszkańcem ulicy Wejhera, pracuję na ul. Wejhera, róg Gospody,? rozpoczął imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku Hani Hraishim. Mieszkam tu od ponad 30 lat, często się przedstawiam jako Arab z Żabianki. Zjawiskiem niebiezpiecznym dla nas mieszkańców osiedla Wejhera i Żabianki jest to, że coraz więcej widzimy na rogu Wejhera i Gospody bezdomnych i pijanych ludzi. Jest coraz więcej sklepów z alkoholem prze 24 godziny na dobę a nie ma apteki dyżurnej ? skarżył się Hraish. Warto pomyśleć o estetyce osiedle, może nowy bruk na deptaku?

Warto przeanalizować wszystkie koncesje na alkohol wydane w dzielnicy ? radził Prezydent. Być może trochę się to wymknęło spod kontroli.

Monitoring

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego gdańskiego magistratu poinformował, że w grudniu zakończy się budowa monitoringu. W tym rejonie będzie 7 nowych kamer.

Kamery zostaną zamontowane:

- skrzyżowanie ul. Gospody z ul. Pomorską

- skrzyżowanie ul. Gospody z ul. Husytów

- skrzyżowanie ul. Gospody z ul. Rybacką

- w rejonie stacji SKM

- wzdłuż deptaku, przy poczcie

- pętla tramwajowe w Jelitkowie

- w parku, w pobliżu pomnika Reagana

Adamowicz_abianka_Wejhera_Jelitkowo_Tysiclecia_2013102300003

Deptak niszczeje

Kiedy będzie remont deptaka? Od 40 lat nic nie remontowano ? mówił wiekowy mieszkaniec osiedla. Władna postawić ławki albo wyremontować deptak jest tylko spółdzielnia, która w zarządzie ma ten teren ? odpowiadała Małgorzata Chmiel, radna miejska.

Zamknięte osiedle

Jak można było podjąć taką decyzję?  Jak można było zamknąć 10 ? tysięczne osiedle - pytał mieszkaniec. Inicjatywa należy do Was ? odpowiadał Adamowicz. Miasto nie jest tu regulatorem, wszystko jest własnością spółdzielni. Zakazy wjazdu, zakazy ruchu są z żądania Spółdzielni ?Żabianka? ? dodał wiceprezydent Andrzej Bojanowski. Pierwotnie spółdzielnia chciała wprowadzić szlabany, co udało się miastu wyperswadować. Jest to pewien kompromis oczekiwań spółdzielni Żabianka jako ograniczenia ruchu na terenie wewnętrznym spółdzielni. To nie jest nasz pomysł, ale wykonujemy nasze ustalenia, które zostały przez Państwa zgłoszone.

Łaskawe oko

Ostatnia wypowiedź była od mieszkanki Jelitkowa. Pani Esden ? Tempska zostawiła we mnie niesmak. Nie chciałabym aby Pan prezydent odniósł wrażenie, że Jelitkowo to rozrabiaki na niskim poziomie i awanturnicy. Jest prawdą, że jest ono zaniedbane ale mam nadzieję, że spojrzy Pan łaskawym okiem na tą zabytkowa dzielnice i że to się w następnych latach zmieni.

Więcej w zapisie video.

Tomasz Strug


|

Tylko kilkadziesiąt osób przybyło na spotkanie Prezydenta Pawła Adamowicza z mieszkańcami dzielnicy ?Żabianka, Wejhera, Jelitkowa i Tysiąclecia?. Pytania były jednak reprezentatywne dla tej części miasta.

Spotkanie z mieszkańcami odbyło się 23 października w Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących im. Janusza Kusocińskiego przy ul. Subisława 22. W ankiecie z propozycjami tematów spotkania, przeprowadzonej na miejskiej stronie internetowej, wzięło udział zaledwie 29 osób. Ich zdaniem, najważniejszymi problemami dzielnicy są:

- Stan dróg i chodników

- Plany zagospodarowania przestrzennego

- sprawy bezpieczeństwa

Przed spotkaniem z mieszkańcami, prezydent Paweł Adamowicz rozmawiał z Radą Osiedla ?Żabianka ? Wejhera ? Jelitkowo -  Tysiąclecia?. Wśród oczekiwań i postulatów radnych była budowa toalety przy stacji SKM. Miasto będzie rozmawiać z PKP w tej sprawie. Niewykluczone jest tu miejskie dofinansowanie. Rozmawiano o segregacji śmieci, ruchu drogowym.

Spotkania z mieszkańcami przebiegają według powielanego scenariusza. Na początku przemawia prezydent Adamowicz, który opowiada o olbrzymich inwestycjach poczynionych przez miasto w ostatnich latach oraz o tym, że Unia Europejska nie dotuje remontów małych ulic a tylko duże projekty. Podkreślł, że unijna perspektywa finansowa 2014-2020 będzie ostatnia korzystną dla Polski i musimy z niej skorzystać a tym samym mieć pieniądze na wkład własny do dużych projektów.

Paweł Adamowicz podkreślił, że miasto w latach 2007- 2013 na inwestycje wydało ponad 5 miliardów złotych, które znacznie wpłynęły na jakość życia Gdańszczan.

W rejonie Żabianki, Wejhera, Jelitkowa i Tysiąclecia najważniejsze inwestycje to:

- rozbudowa układu komunikacji Trójmiasta z układem komunikacyjnym Wielofunkcyjnej Hali Sportowo-Widowiskowej (projekt partnerski z Sopotem) o wartości 114 513 620,09 zł.,

- przebudowa torowiska w ul. Pomorskiej i na Pętli Jelitkowo na odcinku od. ul. Chłopskiej do Pętli Jelitkowo warta 18 mln 758 697 zł.,

- zagospodarowanie terenu Pasa Nadmorskiego etap II o wartości 2 mln zł., oraz zagospodarowanie i uporządkowanie terenu między ulicami Piastowską i Pomorską warte ok. 200 tys. zł.,

- budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Chłopskiej od ul . Kołobrzeskiej do ul. Pomorskiej oraz budowa pasa skrętu w prawo z ul. Chłopskiej w ul. Pomorską warta 1 mln 700 tys zł.,

- przebudowa i modernizacja ulic: Gospody, Rybackiej, Subisława, Bałtyckiej, Piastowskiej, Rybackiej, Orłowskiej, Jantarowej i Błękitnej warte ponad 4 mln 700 tys zł.,

- budowa placów zabaw przy Szkole Podstawowej Nr 60 oraz małego placu zabaw przy Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 7 wraz z zagospodarowaniem terenu o łącznej wartości prawie 300 tys. zł.

- budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Piastowskiej i Jantarowej oraz budowa 4 zdrojów w pasie nadmorskim za ponad 300 tys zł.,

- budowa rowerowego węzła integracyjnego z parkingami dla rowerów warte ponad 72 tys zł.

Po wyliczeniu miejskich inwestycji, prezydent nagrodził mieszkanki, które najaktywniej działają na rzecz dzielnicy. Są to Anna Gorczyńska, Joanna Cwojdzińska oraz Krystynę Wojdat.

 

Jelitkowo

Pytania od mieszkańców rozpoczęły się i skończyły tematem Jelitkowa. Gdzie są remonty tego co już istnieje ? pytała Beata Esden ? Tempska ze stowarzyszenia ?Nasze Jelitkowo?. Walczymy od lat o remont Jelitkowa. Czynsze są zbójeckie, gdybyśmy to my mieli te pieniądze do swojej dyspozycji, to te domy dawno byłyby już wyremontowane. Czy Panu nie wstyd, że ma Pan 7 mieszkań a ci ludzie nie mogą wykupić mieszkań w których mieszkają od urodzenia albo od czasów powojennych (dot. Ul. Bałtyckiej)? Te budynki są wpisane do rejestru zabytków i od lat niszczeją ? podkreślała Esden ? Tempska.

W odpowiedzi, prezydent zaczął opowiadać o sposobach odpracowania długi za mieszkania komunalne oraz o tym, że nikt tego nie robi. Nikt Pani nie każe wynajmować mieszkania od miasta ? mówił Adamowicz. Jeśli chodzi o ul. Bałtycką, odpowiedź jest taka sama jaka usłyszała Pani dwa lata temu. (?) Chcielibyśmy aby ten kwartał w Jelitkowie pełnij funkcje całoroczne o charakterze turystyczno ? gastronomicznym a nie ściśle mieszkaniowym. Każdy mieszkaniec, który wynajmuje mieszkanie od miasta będzie miał dane mieszkanie, tylko w innym miejscu. O metrażu podobnym, jaki zajmuje i standardzie prawdopodobnie wyższym.

Ruch na ul. Szyprów

Kolejne pytanie dotyczyło ul. Szyprów. Mieszkanka wyraziła zaskoczenie zamknięciem ul. Rybackiej i zmianą ruchu kołowego. Maleńka ul. Szyprów stała się praktycznie autostradą ? mówiła mieszkanka tej ulicy.

Jest rozważana ewentualność wprowadzenia na ul. Rybackiej ruchu dwukierunkowego - zapowiedział Mieczysław Kotłowski, dyrektor ZDiZ. Ale wtedy Rybacka stanie się ulica tranzytową i efekt może być inny niż przez Państwa zamierzony. W trakcie spotkania, Mieszkaniec ul. Szyprów zadeklarował, że się cieszy ze zmian w organizacji ruchu i prosił by nikt się nie wypowiadał w jego imieniu.

Powiększyć Park Oliwski

Następne pytanie dotyczyło zagospodarowania ul. Opackiej w Oliwie. Czy można miejsce gdzie był magazyn ziemi oraz warsztat samochodowy uczynić parkiem ? pytał mieszkaniec Żabianki. Dodał, że miasto jest niezorganizowane, ponieważ w zimie tereny spółdzielni są posprzątane a miejskie już nie.

Miasto na zimę wydało około 20 milionów złotych. Te pieniądze spłynęły do kanalizacji deszczowej ? odpowiadał Adamowicz. Proszę mieć świadomość, ile pieniędzy wyrzucamy w błoto. Co Parku Oliwskiego, jeśli dobrze wszystko pójdzie, to w przyszłym roku rozszerzymy park o grunty, które pozyskaliśmy od prywatnego właściciela.

Adamowicz_abianka_Wejhera_Jelitkowo_Tysiclecia_2013102300006

Ktoś pali śmieci

Po zmierzchu nie da się na Żabiance otworzyć okna ? skarżyła się mieszkanka ul. Subisława. Wydaje mi się, że wielu mieskańcow domków jednorodzinnych utylizuje w niedozwolony sposób śmieci.

Wszelkie takie przypuszczenia prosimy zgłaszać do Wydziału Środowiska bądź Straży Miejskiej ? odpowiadał Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego.

Osiedle Tysiąclecia jest osiedlem zapomnianym przez wszystkich ? skarżyła się starsza pani. Chodniki robiono przy domkach a przy osiedlu już nie.

Za dużo sklepów z alkoholem

Nazywam się Hani Hraish, jestem mieszkańcem ulicy Wejhera, pracuję na ul. Wejhera, róg Gospody,? rozpoczął imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku Hani Hraishim. Mieszkam tu od ponad 30 lat, często się przedstawiam jako Arab z Żabianki. Zjawiskiem niebiezpiecznym dla nas mieszkańców osiedla Wejhera i Żabianki jest to, że coraz więcej widzimy na rogu Wejhera i Gospody bezdomnych i pijanych ludzi. Jest coraz więcej sklepów z alkoholem prze 24 godziny na dobę a nie ma apteki dyżurnej ? skarżył się Hraish. Warto pomyśleć o estetyce osiedle, może nowy bruk na deptaku?

Warto przeanalizować wszystkie koncesje na alkohol wydane w dzielnicy ? radził Prezydent. Być może trochę się to wymknęło spod kontroli.

Monitoring

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego gdańskiego magistratu poinformował, że w grudniu zakończy się budowa monitoringu. W tym rejonie będzie 7 nowych kamer.

Kamery zostaną zamontowane:

- skrzyżowanie ul. Gospody z ul. Pomorską

- skrzyżowanie ul. Gospody z ul. Husytów

- skrzyżowanie ul. Gospody z ul. Rybacką

- w rejonie stacji SKM

- wzdłuż deptaku, przy poczcie

- pętla tramwajowe w Jelitkowie

- w parku, w pobliżu pomnika Reagana

Adamowicz_abianka_Wejhera_Jelitkowo_Tysiclecia_2013102300003

Deptak niszczeje

Kiedy będzie remont deptaka? Od 40 lat nic nie remontowano ? mówił wiekowy mieszkaniec osiedla. Władna postawić ławki albo wyremontować deptak jest tylko spółdzielnia, która w zarządzie ma ten teren ? odpowiadała Małgorzata Chmiel, radna miejska.

Zamknięte osiedle

Jak można było podjąć taką decyzję?  Jak można było zamknąć 10 ? tysięczne osiedle - pytał mieszkaniec. Inicjatywa należy do Was ? odpowiadał Adamowicz. Miasto nie jest tu regulatorem, wszystko jest własnością spółdzielni. Zakazy wjazdu, zakazy ruchu są z żądania Spółdzielni ?Żabianka? ? dodał wiceprezydent Andrzej Bojanowski. Pierwotnie spółdzielnia chciała wprowadzić szlabany, co udało się miastu wyperswadować. Jest to pewien kompromis oczekiwań spółdzielni Żabianka jako ograniczenia ruchu na terenie wewnętrznym spółdzielni. To nie jest nasz pomysł, ale wykonujemy nasze ustalenia, które zostały przez Państwa zgłoszone.

Łaskawe oko

Ostatnia wypowiedź była od mieszkanki Jelitkowa. Pani Esden ? Tempska zostawiła we mnie niesmak. Nie chciałabym aby Pan prezydent odniósł wrażenie, że Jelitkowo to rozrabiaki na niskim poziomie i awanturnicy. Jest prawdą, że jest ono zaniedbane ale mam nadzieję, że spojrzy Pan łaskawym okiem na tą zabytkowa dzielnice i że to się w następnych latach zmieni.

Więcej w zapisie video.

Tomasz Strug


Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Tylko kilkadziesiąt osób przybyło na spotkanie Prezydenta Pawła Adamowicza z mieszkańcami dzielnicy ?Żabianka, Wejhera, Jelitkowa i Tysiąclecia?. Pytania były jednak reprezentatywne dla tej części miasta.

Spotkanie z mieszkańcami odbyło się 23 października w Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących im. Janusza Kusocińskiego przy ul. Subisława 22. W ankiecie z propozycjami tematów spotkania, przeprowadzonej na miejskiej stronie internetowej, wzięło udział zaledwie 29 osób. Ich zdaniem, najważniejszymi problemami dzielnicy są:

– Stan dróg i chodników

– Plany zagospodarowania przestrzennego

– sprawy bezpieczeństwa

Przed spotkaniem z mieszkańcami, prezydent Paweł Adamowicz rozmawiał z Radą Osiedla ?Żabianka ? Wejhera ? Jelitkowo –  Tysiąclecia?. Wśród oczekiwań i postulatów radnych była budowa toalety przy stacji SKM. Miasto będzie rozmawiać z PKP w tej sprawie. Niewykluczone jest tu miejskie dofinansowanie. Rozmawiano o segregacji śmieci, ruchu drogowym.

Spotkania z mieszkańcami przebiegają według powielanego scenariusza. Na początku przemawia prezydent Adamowicz, który opowiada o olbrzymich inwestycjach poczynionych przez miasto w ostatnich latach oraz o tym, że Unia Europejska nie dotuje remontów małych ulic a tylko duże projekty. Podkreślł, że unijna perspektywa finansowa 2014-2020 będzie ostatnia korzystną dla Polski i musimy z niej skorzystać a tym samym mieć pieniądze na wkład własny do dużych projektów.

Paweł Adamowicz podkreślił, że miasto w latach 2007- 2013 na inwestycje wydało ponad 5 miliardów złotych, które znacznie wpłynęły na jakość życia Gdańszczan.

W rejonie Żabianki, Wejhera, Jelitkowa i Tysiąclecia najważniejsze inwestycje to:

– rozbudowa układu komunikacji Trójmiasta z układem komunikacyjnym Wielofunkcyjnej Hali Sportowo-Widowiskowej (projekt partnerski z Sopotem) o wartości 114 513 620,09 zł.,

– przebudowa torowiska w ul. Pomorskiej i na Pętli Jelitkowo na odcinku od. ul. Chłopskiej do Pętli Jelitkowo warta 18 mln 758 697 zł.,

– zagospodarowanie terenu Pasa Nadmorskiego etap II o wartości 2 mln zł., oraz zagospodarowanie i uporządkowanie terenu między ulicami Piastowską i Pomorską warte ok. 200 tys. zł.,

– budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Chłopskiej od ul . Kołobrzeskiej do ul. Pomorskiej oraz budowa pasa skrętu w prawo z ul. Chłopskiej w ul. Pomorską warta 1 mln 700 tys zł.,

– przebudowa i modernizacja ulic: Gospody, Rybackiej, Subisława, Bałtyckiej, Piastowskiej, Rybackiej, Orłowskiej, Jantarowej i Błękitnej warte ponad 4 mln 700 tys zł.,

– budowa placów zabaw przy Szkole Podstawowej Nr 60 oraz małego placu zabaw przy Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 7 wraz z zagospodarowaniem terenu o łącznej wartości prawie 300 tys. zł.

– budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Piastowskiej i Jantarowej oraz budowa 4 zdrojów w pasie nadmorskim za ponad 300 tys zł.,

– budowa rowerowego węzła integracyjnego z parkingami dla rowerów warte ponad 72 tys zł.

Po wyliczeniu miejskich inwestycji, prezydent nagrodził mieszkanki, które najaktywniej działają na rzecz dzielnicy. Są to Anna Gorczyńska, Joanna Cwojdzińska oraz Krystynę Wojdat.

 

Jelitkowo

Pytania od mieszkańców rozpoczęły się i skończyły tematem Jelitkowa. Gdzie są remonty tego co już istnieje ? pytała Beata Esden ? Tempska ze stowarzyszenia ?Nasze Jelitkowo?. Walczymy od lat o remont Jelitkowa. Czynsze są zbójeckie, gdybyśmy to my mieli te pieniądze do swojej dyspozycji, to te domy dawno byłyby już wyremontowane. Czy Panu nie wstyd, że ma Pan 7 mieszkań a ci ludzie nie mogą wykupić mieszkań w których mieszkają od urodzenia albo od czasów powojennych (dot. Ul. Bałtyckiej)? Te budynki są wpisane do rejestru zabytków i od lat niszczeją ? podkreślała Esden ? Tempska.

W odpowiedzi, prezydent zaczął opowiadać o sposobach odpracowania długi za mieszkania komunalne oraz o tym, że nikt tego nie robi. Nikt Pani nie każe wynajmować mieszkania od miasta ? mówił Adamowicz. Jeśli chodzi o ul. Bałtycką, odpowiedź jest taka sama jaka usłyszała Pani dwa lata temu. (?) Chcielibyśmy aby ten kwartał w Jelitkowie pełnij funkcje całoroczne o charakterze turystyczno ? gastronomicznym a nie ściśle mieszkaniowym. Każdy mieszkaniec, który wynajmuje mieszkanie od miasta będzie miał dane mieszkanie, tylko w innym miejscu. O metrażu podobnym, jaki zajmuje i standardzie prawdopodobnie wyższym.

Ruch na ul. Szyprów

Kolejne pytanie dotyczyło ul. Szyprów. Mieszkanka wyraziła zaskoczenie zamknięciem ul. Rybackiej i zmianą ruchu kołowego. Maleńka ul. Szyprów stała się praktycznie autostradą ? mówiła mieszkanka tej ulicy.

Jest rozważana ewentualność wprowadzenia na ul. Rybackiej ruchu dwukierunkowego – zapowiedział Mieczysław Kotłowski, dyrektor ZDiZ. Ale wtedy Rybacka stanie się ulica tranzytową i efekt może być inny niż przez Państwa zamierzony. W trakcie spotkania, Mieszkaniec ul. Szyprów zadeklarował, że się cieszy ze zmian w organizacji ruchu i prosił by nikt się nie wypowiadał w jego imieniu.

Powiększyć Park Oliwski

Następne pytanie dotyczyło zagospodarowania ul. Opackiej w Oliwie. Czy można miejsce gdzie był magazyn ziemi oraz warsztat samochodowy uczynić parkiem ? pytał mieszkaniec Żabianki. Dodał, że miasto jest niezorganizowane, ponieważ w zimie tereny spółdzielni są posprzątane a miejskie już nie.

Miasto na zimę wydało około 20 milionów złotych. Te pieniądze spłynęły do kanalizacji deszczowej ? odpowiadał Adamowicz. Proszę mieć świadomość, ile pieniędzy wyrzucamy w błoto. Co Parku Oliwskiego, jeśli dobrze wszystko pójdzie, to w przyszłym roku rozszerzymy park o grunty, które pozyskaliśmy od prywatnego właściciela.

Adamowicz_abianka_Wejhera_Jelitkowo_Tysiclecia_2013102300006

Ktoś pali śmieci

Po zmierzchu nie da się na Żabiance otworzyć okna ? skarżyła się mieszkanka ul. Subisława. Wydaje mi się, że wielu mieskańcow domków jednorodzinnych utylizuje w niedozwolony sposób śmieci.

Wszelkie takie przypuszczenia prosimy zgłaszać do Wydziału Środowiska bądź Straży Miejskiej ? odpowiadał Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego.

Osiedle Tysiąclecia jest osiedlem zapomnianym przez wszystkich ? skarżyła się starsza pani. Chodniki robiono przy domkach a przy osiedlu już nie.

Za dużo sklepów z alkoholem

Nazywam się Hani Hraish, jestem mieszkańcem ulicy Wejhera, pracuję na ul. Wejhera, róg Gospody,? rozpoczął imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku Hani Hraishim. Mieszkam tu od ponad 30 lat, często się przedstawiam jako Arab z Żabianki. Zjawiskiem niebiezpiecznym dla nas mieszkańców osiedla Wejhera i Żabianki jest to, że coraz więcej widzimy na rogu Wejhera i Gospody bezdomnych i pijanych ludzi. Jest coraz więcej sklepów z alkoholem prze 24 godziny na dobę a nie ma apteki dyżurnej ? skarżył się Hraish. Warto pomyśleć o estetyce osiedle, może nowy bruk na deptaku?

Warto przeanalizować wszystkie koncesje na alkohol wydane w dzielnicy ? radził Prezydent. Być może trochę się to wymknęło spod kontroli.

Monitoring

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego gdańskiego magistratu poinformował, że w grudniu zakończy się budowa monitoringu. W tym rejonie będzie 7 nowych kamer.

Kamery zostaną zamontowane:

– skrzyżowanie ul. Gospody z ul. Pomorską

– skrzyżowanie ul. Gospody z ul. Husytów

– skrzyżowanie ul. Gospody z ul. Rybacką

– w rejonie stacji SKM

– wzdłuż deptaku, przy poczcie

– pętla tramwajowe w Jelitkowie

– w parku, w pobliżu pomnika Reagana

Adamowicz_abianka_Wejhera_Jelitkowo_Tysiclecia_2013102300003

Deptak niszczeje

Kiedy będzie remont deptaka? Od 40 lat nic nie remontowano ? mówił wiekowy mieszkaniec osiedla. Władna postawić ławki albo wyremontować deptak jest tylko spółdzielnia, która w zarządzie ma ten teren ? odpowiadała Małgorzata Chmiel, radna miejska.

Zamknięte osiedle

Jak można było podjąć taką decyzję?  Jak można było zamknąć 10 ? tysięczne osiedle – pytał mieszkaniec. Inicjatywa należy do Was ? odpowiadał Adamowicz. Miasto nie jest tu regulatorem, wszystko jest własnością spółdzielni. Zakazy wjazdu, zakazy ruchu są z żądania Spółdzielni ?Żabianka? ? dodał wiceprezydent Andrzej Bojanowski. Pierwotnie spółdzielnia chciała wprowadzić szlabany, co udało się miastu wyperswadować. Jest to pewien kompromis oczekiwań spółdzielni Żabianka jako ograniczenia ruchu na terenie wewnętrznym spółdzielni. To nie jest nasz pomysł, ale wykonujemy nasze ustalenia, które zostały przez Państwa zgłoszone.

Łaskawe oko

Ostatnia wypowiedź była od mieszkanki Jelitkowa. Pani Esden ? Tempska zostawiła we mnie niesmak. Nie chciałabym aby Pan prezydent odniósł wrażenie, że Jelitkowo to rozrabiaki na niskim poziomie i awanturnicy. Jest prawdą, że jest ono zaniedbane ale mam nadzieję, że spojrzy Pan łaskawym okiem na tą zabytkowa dzielnice i że to się w następnych latach zmieni.

Więcej w zapisie video.

Tomasz Strug