Reklama

Kokosanka z oliwskiego ZOO pingwinem roku

Pingwin przylądkowy Kokosanka, jedyny albinos tego gatunku na świecie, zdobyła dziś tytuł pingwina roku w międzynarodowym konkursie March of the Penguin Madness.

Kokosanka z oliwskiego ZOO pingwinem roku
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Konkurs trwał ponad miesiąc. Po przegonieniu wielu pingwinów z całego świata Kokosanka z oliwksiego zoo dotarła do finału konkursu „March of the Penguin Madness” organizowanego przez Penguins International. Oliwksi pingwin albinos pokonał dwóch pozostałych rywali i zdobył 1 miejsce.

Nasza Kokosanka, jedyny albinotyczny pingwin na świecie została królową pingwinów, zbierając ponad 75 tysięcy głosów (na ponad 800 tys oddanych głosów – przyp. red.). Kokosanka jest reprezentantką najliczniejszego stada w naszym ogrodzie, bo pingwinów jest 86, a w zeszłym roku na świat przyszło aż 16 młodych. Nasza albinoska będzie promowała na cały świat ten gatunek. To bardzo ważne, bo w ciągu ostatnich 100 lat populacja pingwinów zmalała o 90% – mówi Emilia Salach dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Tort śledziowy na bankiecie u pingwinów

Ten sukces fetowano dziś przy ul. Karwieńskiej w Oliwie. Opiekunowie gdańskich pingwinów przygotowali dziś coś specjalnego – tort śledziowy.

Tort śledziowy fot. Grzegorz Mehring / gdansk pl

 – Sama Kokosanka chyba nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo stała się popularna. Wręczenie tortu przebiegło tak jak zwykle. Nasza celebrytka wolała zjeść śledzia prosto od opiekuna, a tortem zainteresowała się reszta stada – opisuje Paweł Ciesielski z oliwskiego ZOO.

Hodowla pingwinów w zoo pozwala zachować gatunek zagrożony, a biała Kokosanka pomaga swoim braciom w naturze poprzez nagłośnienie tego problemu.  Jeszcze w 2000 roku populacja pingwinów przylądkowych była szacowana na ok. 50 000 par, dzisiaj jest to ok. 20 000. Między innymi dlatego ogrody zoologiczne prowadzą hodowlę zachowawczą gatunku, ale także wspierają działania w naturalnym środowisku.

Pw

Zdjęcie tytułowe: mat. prasowe ZOO

Ostatnia edycja: 19 kwietnia, 2024 o 22:55