Reklama

Kolejny mecz – zmiany w komunikacji miejskiej

Dodatkowe składy tramwajowe i autobusy, pełna gotowość ponad 800 kierowców i motorniczych, obsługa autobusowa płyty gdańskiego lotniska, specjalne komunikaty dla kibiców w języku polskim i angielskim oraz mobilne rozkłady jazdy ? tak miasto transportowo przygotowuje się na kolejny gdański mecz Euro 2012.

Bartłomiej Borowczak / www.gdansk.pl

Irlandczycy na dworcu w Gdańsku – fot.: Bartłomiej Borowczak / www.gdansk.pl


W Gdańsku kursować będą dziś wszystkie dostępne składy tramwajowe i autobusy. W porównaniu ze ?zwykłym dniem?, na trasach będzie o 68 autobusów i 54 składy tramwajowe więcej

W pełnej gotowości jest od rana ponad 800 kierowców i motorniczych. Zostali oni wyposażeni w specjalne ?ściągi? językowe (zbiór najpotrzebniejszych zwrotów w językach niemieckim i angielskim), które pomagają im w kontaktach z pasażerami-kibicami.

W tramwajach podawane są komunikaty w językach polskim i angielskim informujące kibiców, na jakim przystanku mają wysiąść, by jak najszybciej dotrzeć na stadion.

Turniejowe rozkłady jazdy tramwajów i autobusów obowiązywać będą do wczesnych godzin porannych (np. tramwaje linii 2, 3, 6 do ok. 3.00 rano).Pierwszy tramwaj na normalne trasy wyjeżdża już przed godziną 4.00, dlatego tzw. zaplecze techniczne w ciągu godziny będzie musiało wykonać wszystkie podstawowe przeglądy codzienne oraz dokładne wyczyścić pojazdy.

Warto też dodać, że to właśnie kierowcy miejskich autobusów jako pierwsi ;witają? kibiców już na lotnisku, samą płytę lotniska obsługują bowiem również miejskie autobusy. W tym celu ? kilkunastu kierowców ZKM przeszło specjalne przeszkolenie.

Pracuje wyszukiwarka połączeń www.info.zkm.pl (działa po polsku i po angielsku) oraz mobilne rozkłady jazdy na www.mobile.zkm.pl (po polsku, angielsku i niemiecku). Pierwsza pozwala zaplanować trasy i zobaczyć dokładnie na mapie, gdzie znajdują się pojazdy ? w czasie rzeczywistym, natomiastwww.mobile.zkm.pl pokazuje rozkłady z konkretnych przystanków ? również w czasie rzeczywistym.

Gdańska komunikacja obsługuje również linię ekspresową ContiBus (C1). Linia dziś będzie funkcjonować ze zwiększoną częstotliwością co około 8 minut. Na trasie jeżdżą specjalnie oznakowane pojazdy przegubowe wyposażone w wifi.

W czwartek, 14.06.2012, w związku z meczem piłki nożnej odbywającym się o godz. 20:45 na stadionie w Letnicy, już od samego rana tego dnia nastąpią zmiany w organizacji komunikacji miejskiej ZTM Gdańsk.

Ogólne zmiany w ruchu

Zmiany na ul. Słowackiego

Od godz. 12:00 do godz. zakończenia akcji odwozowej kibiców meczu, prawa jezdnia ul. ?nowej? Słowackiego (patrząc w kierunku portu lotniczego) od ul. Obywatelskiej aż do ul. Cytrowej w Złotej Karczmie zostanie przeznaczona całkowicie dla ruchu (w obu kierunkach) autobusów komunikacji miejskiej i pojazdów UEFA. Oznacza to, że wszystkie autobusy jadące od strony Złotej Karczmy w kierunku Potokowej i Galerii Bałtyciej, za przystankiem ?Złota Karczma? wjadą na przeciwległą jezdnię ul. Słowackiego i tak dojadą aż do ul. Obywatelskiej (przy dawnych Koszarach). Na tym odcinku, tymczasowe przystanki w kierunku Wrzeszcza zostaną zlokalizowane w pasie rozdziału ul. Słowackiego.

Zmiany tras linii 174, 200, 205, 207, 232 i 256


Z uwagi na bezpieczeństwo i potrzeby organizatorów Strefy Kibica, zostanie zamknięta dla ruchu ul. Kolejowa. Stąd, od około godz. 10:00 do końca dnia, trasy linii autobusowych 174, 200, 205, 207, 232 i 256 zostaną skrócone do przystanku Gdańsk-Dworzec Główny. 

Zamknięcie dla ruchu ul. Jana z Kolna, Węzła Kliniczna i ul. Marynarki Polskiej

Od około godz. 16:30 do godz. zakończenia akcji odwozowej kibiców meczu cała ul. Jana z Kolna i ul. Marynarki Polskiej oraz Węzeł Kliniczna zostaną zamknięte dla ruchu ogólnego. Zmiany te będą miały wpływ na kursowanie tramwajów w tym rejonie. Wszystkie linie autobusowe bez zakłóceń dojadą do pętli ?Jana z Kolna?.

W tym czasie:

? Tramwaje linii 8 zostaną skierowane – w obu kierunkach – na trasę objazdową: Jelitkowo – Zaspa – Opera – Zwycięstwa – Dworzec Główny – Stogi Plaża.

? Tramwaje linii 7 i 14 kursują wyłącznie do około godz. 16:30.

? Do godz. 16:30 linia tramwajowa 10 funkcjonuje na stałej trasie. Od godz. 16:30 tramwaje tej linii pojadą na trasie zmienionej:

Siedlce – Dworzec Główny – Zwycięstwa – Opera – Hallera – Brzeźno – Nowy Port Oliwska i będą kursowały co 20 minut do końca dnia.

? Od godz 16:30 tramwaje linii 4 w obu kierunkach zostaną wycofane z ul. Klinicznej i Marynarki Polskiej i pojadą trasą zmienioną: Zaspa – Mickiewicza –Brzeźno – Nowy Port (Oliwska).

Tramwaje linii 9 kursują wyłącznie do godz. 16:00.

Tymczasowa linia tramwajowa 94 dla mieszkańców Letnicy


Z uwagi na zamknięcie dla zwykłego ruchu tramwajowego ul. Marynarki Polskiej, od około godziny 16:40 do końca dnia zostanie uruchomiona tymczasowa linia 94 na trasie z Nowego Portu (pl. Wolności) do Letnicy (skrzyż. Marynarki Polskiej / Uczniowska). Linia będzie funkcjonowała co 20 minut i będzie obsługiwana ?wahadłowo? tramwajem dwukierunkowym po jednym torze (tor w kierunku Nowego Portu). Przystanek początkowo-końcowy w Nowym Porcie dla tej linii zostanie zlokalizowany na Placu Wolności, tuż przed skrzyżowaniem ul. Wolności/ Marynarki Polskiej. Na trasie przejazdu tramwaje tej linii będą się zatrzymywały na przystankach ?Wyzwolenia?, i ?Śnieżna?. 
Mieszkańcy Letnicy mogą również skorzystać bezpłatnie z linii SKM na trasie Gdańsk Główny – Gdańsk Stadion Expo.

Warto wiedzieć, że już od dnia 07.06.2012 przez cały okres do nocy 01./02.07.2012 włącznie godziny funkcjonowania linii 2, 3 i 6 zostały wydłużone do około godz. 02:30 w nocy. Kursy są realizowane z częstotliwością co 20 minut.

Dojazdy na stadion

SKM
Od godz. 16:00 do rozpoczęcia meczu, oraz po zakończeniu meczu do godz. 02:00 w nocy będą kursowały co 12 minut pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej na trasie z Gdańska Głównego do przystanku Gdańsk Stadion Expo. Odjazdy na dworcu Gdańsk Główny będą się odbywać z peronu 3. Na trasie przejazdu, pociągi SKM nie będą się zatrzymywać na żadnym dodatkowym przystanku. Przejazdy tymi pociągi będą dla wszystkich (również dla pasażerów nie posiadających biletu wstępu na stadion) bezpłatne.

Specjalna linia tramwajowa 60


Od godz. 16:30 do godz. zakończenia akcji odwozowej kibiców ze stadionu, zostanie uruchomiona dedykowana linia tramwajowa na trasie: Centrum – Brama Wyżynna – Dworzec Główny – Jana z Kolna – Stadion (pętla Kliniczna). Od pętli Kliniczna do stadionu kibice dojdą na pieszo.

Tramwaje tej linii będą kursowały co 3 minuty. Z uwagi na bezpieczeństwo ruchu, przystanki na trasie przejazdu tej linii w ciągu ul. Jana z Kolna/Marynarki Polskiej: ?Stocznia SKM? (w obu kierunkach), ?Stocznia Północna? (w obu kierunkach), ?Twarda? (w obu kierunkach) nie będą obsługiwane!

Linie ekspresowe C1, C2 i P+R


W dniu 14.06.2012 bezpłatna autobusowa linia ekspresowa C1 (Lotnisko/Airport – Dworzec Główny/City Centre) będzie funkcjonować ze zwiększona częstotliwością co około 8 minut. Dodatkowo, na trasie przejazdu zostanie uruchomiony przystanek ?P+R Auchan? – zlokalizowany w zatoce przystankowej na parkingu CH Auchan.
Od godz. 17:00 do godz. rozpoczęcia meczu oraz w okresie po zakończeniu meczu zostanie uruchomiona bezpłatna linia ekspresowa C2 z portu lotniczego bezpośrednio do stadionu. Przystankiem początkowo-końcowym w rejonie stadionu jest nowa pętla autobusowa przy ul. Kochanowskiego (w rejonie czerwonego wiaduktu w ciągu ul. Uczniowskiej).

Celem usprawnienia dojazdu na stadion i (powrotu z niego) zostaną uruchomione w obu kierunkach dodatkowe przystanki dla linii C2: 

? Galeria Bałtycka (jak 124 do Zaspy i 110 do Portu Lotniczego) 

? Legionów (jak 124 do Zaspy i w zatoce przystankowej dokładnie naprzeciw, w kier. lotniska) 

? Kościuszki (na ul. Kościuszki w rejonie skrzyżowania z ul. Kochanowskiego) 


Po zakończeniu meczu, wg potrzeb będą uruchamiane autobusy specjalnej linii ?P+R?, którą będzie można dojechać bezpośrednio (czyli bez żadnych dodatkowych przystanków po trasie przejazdu) ze stadionu do parkingów zlokalizowanych w ciągu al. Armii Krajowej (?P+R Łostowicka/Armii Krajowej?) oraz na parkingu CH Auchan (?P+R Auchan?).

O godz. 23:05, 23:15 i 23:25 z przystanku „Al. Hallera” (w ciągu ul. Czarny Dwór) odjadą dodatkowe autobusy linii 148 do Żabianki SKM.

Trasa linii nocnej N6


W nocy 14/15.06.2012, linia nocna N6 będzie funkcjonować na stałej trasie przez ul. Marynarki Polskiej. W przypadku wydłużenia godzin akcji rozprowadzania kibiców w ciągu ul. Marynarki Polskiej (czyli później niż godz. 23:30), autobusy linii N6 będą kierowane na trasę zastępczą przez al. Zwycięstwa – Hallera – Brzeźno (z zajazdem do Nowego Portu).

Strefa Kibica na Placu Zebrań Ludowych


Również w dniu 14.06.2012, w związku z imprezą masową w Strefie Kibica na Placu Zebrań Ludowych, komunikacja miejska organizowana przez ZTM Gdańsk zostanie zasilona dopdatkowymi kursami:

Linie tramwajowe


Godziny funkcjonowania linii 2, 3 i 6 zostaną wydłużone do około godz. 02:30 w nocy. Kursy będą realizowane z częstotliwością co 20 minut. Po zakończeniu imprezy zostaną uruchomione z przystanku ?Brama Oliwska? specjalne kursy na liniach:

2 do Łostowic Świętokrzyskiej

2 do Oliwy przez Zaspę

3 do Brzeźna

3 do Stogów przez Przeróbkę

6 do Jelitkowa przez Wrzeszcz-Oliwę

Linie nocne


Ze zwiększoną częstotliwością będą funkcjonować linie nocne:

? N3 w obu kierunkach z Wrzeszcza PKP do Dworca Głównego przez Port Lotniczy (przez całą noc wzrost częstotliwości do co około 40 minut)

? N5 w obu kierunkach z Dworca Głównego do Pruszcza Gdańskiego przez Orunię (do godz. 02:45 wzrost częstotliwości do co około 40 minut). O godz. 00:25 z Dworca Głównego do Pruszcza zostanie wykonany dodatkowy kurs.

? N6 w obu kierunkach z Niedźwiednika do Żabianki SKM przez Piecki-Migowo, Letnicę, Nowy Port, Brzeźno, Przymorze (przez całą noc wzrost częstotliwości nawet do co 20 minut)

Na linii N9 (do Przegaliny przez Rudniki-Sobieszewo) zostanie uruchomiony dodatkowy kurs o godz. 01:25 z Dworca Głównego.

Mieszkańcy Oruni Górnej, Łostowic i innych osiedli południowych powinni skorzystać z linii tramwajowych 2 i 6 do pętli ?Łostowice Świętokrzyska?, gdzie na pasażerów będą czekały dodatkowe autobusy linii nocnych:

? N1 do Oruni Górnej

? N4 do Jaworzniaków przez Zakoniczyn

? N13 do Olimpijskiej.

Dodatkowe składy tramwajowe i autobusy, pełna gotowość ponad 800 kierowców i motorniczych, obsługa autobusowa płyty gdańskiego lotniska, specjalne komunikaty dla kibiców w języku polskim i angielskim oraz mobilne rozkłady jazdy ? tak miasto transportowo przygotowuje się na kolejny gdański mecz Euro 2012.

Bartłomiej Borowczak / www.gdansk.pl

Irlandczycy na dworcu w Gdańsku - fot.: Bartłomiej Borowczak / www.gdansk.pl


W Gdańsku kursować będą dziś wszystkie dostępne składy tramwajowe i autobusy. W porównaniu ze ?zwykłym dniem?, na trasach będzie o 68 autobusów i 54 składy tramwajowe więcej

W pełnej gotowości jest od rana ponad 800 kierowców i motorniczych. Zostali oni wyposażeni w specjalne ?ściągi? językowe (zbiór najpotrzebniejszych zwrotów w językach niemieckim i angielskim), które pomagają im w kontaktach z pasażerami-kibicami.

W tramwajach podawane są komunikaty w językach polskim i angielskim informujące kibiców, na jakim przystanku mają wysiąść, by jak najszybciej dotrzeć na stadion.

Turniejowe rozkłady jazdy tramwajów i autobusów obowiązywać będą do wczesnych godzin porannych (np. tramwaje linii 2, 3, 6 do ok. 3.00 rano).Pierwszy tramwaj na normalne trasy wyjeżdża już przed godziną 4.00, dlatego tzw. zaplecze techniczne w ciągu godziny będzie musiało wykonać wszystkie podstawowe przeglądy codzienne oraz dokładne wyczyścić pojazdy.

Warto też dodać, że to właśnie kierowcy miejskich autobusów jako pierwsi ;witają? kibiców już na lotnisku, samą płytę lotniska obsługują bowiem również miejskie autobusy. W tym celu ? kilkunastu kierowców ZKM przeszło specjalne przeszkolenie.

Pracuje wyszukiwarka połączeń www.info.zkm.pl (działa po polsku i po angielsku) oraz mobilne rozkłady jazdy na www.mobile.zkm.pl (po polsku, angielsku i niemiecku). Pierwsza pozwala zaplanować trasy i zobaczyć dokładnie na mapie, gdzie znajdują się pojazdy ? w czasie rzeczywistym, natomiastwww.mobile.zkm.pl pokazuje rozkłady z konkretnych przystanków ? również w czasie rzeczywistym.

Gdańska komunikacja obsługuje również linię ekspresową ContiBus (C1). Linia dziś będzie funkcjonować ze zwiększoną częstotliwością co około 8 minut. Na trasie jeżdżą specjalnie oznakowane pojazdy przegubowe wyposażone w wifi.

W czwartek, 14.06.2012, w związku z meczem piłki nożnej odbywającym się o godz. 20:45 na stadionie w Letnicy, już od samego rana tego dnia nastąpią zmiany w organizacji komunikacji miejskiej ZTM Gdańsk.

Ogólne zmiany w ruchu

Zmiany na ul. Słowackiego

Od godz. 12:00 do godz. zakończenia akcji odwozowej kibiców meczu, prawa jezdnia ul. ?nowej? Słowackiego (patrząc w kierunku portu lotniczego) od ul. Obywatelskiej aż do ul. Cytrowej w Złotej Karczmie zostanie przeznaczona całkowicie dla ruchu (w obu kierunkach) autobusów komunikacji miejskiej i pojazdów UEFA. Oznacza to, że wszystkie autobusy jadące od strony Złotej Karczmy w kierunku Potokowej i Galerii Bałtyciej, za przystankiem ?Złota Karczma? wjadą na przeciwległą jezdnię ul. Słowackiego i tak dojadą aż do ul. Obywatelskiej (przy dawnych Koszarach). Na tym odcinku, tymczasowe przystanki w kierunku Wrzeszcza zostaną zlokalizowane w pasie rozdziału ul. Słowackiego.

Zmiany tras linii 174, 200, 205, 207, 232 i 256


Z uwagi na bezpieczeństwo i potrzeby organizatorów Strefy Kibica, zostanie zamknięta dla ruchu ul. Kolejowa. Stąd, od około godz. 10:00 do końca dnia, trasy linii autobusowych 174, 200, 205, 207, 232 i 256 zostaną skrócone do przystanku Gdańsk-Dworzec Główny. 

Zamknięcie dla ruchu ul. Jana z Kolna, Węzła Kliniczna i ul. Marynarki Polskiej

Od około godz. 16:30 do godz. zakończenia akcji odwozowej kibiców meczu cała ul. Jana z Kolna i ul. Marynarki Polskiej oraz Węzeł Kliniczna zostaną zamknięte dla ruchu ogólnego. Zmiany te będą miały wpływ na kursowanie tramwajów w tym rejonie. Wszystkie linie autobusowe bez zakłóceń dojadą do pętli ?Jana z Kolna?.

W tym czasie:

? Tramwaje linii 8 zostaną skierowane - w obu kierunkach - na trasę objazdową: Jelitkowo - Zaspa - Opera - Zwycięstwa - Dworzec Główny - Stogi Plaża.

? Tramwaje linii 7 i 14 kursują wyłącznie do około godz. 16:30.

? Do godz. 16:30 linia tramwajowa 10 funkcjonuje na stałej trasie. Od godz. 16:30 tramwaje tej linii pojadą na trasie zmienionej:

Siedlce - Dworzec Główny - Zwycięstwa - Opera - Hallera - Brzeźno - Nowy Port Oliwska i będą kursowały co 20 minut do końca dnia.

? Od godz 16:30 tramwaje linii 4 w obu kierunkach zostaną wycofane z ul. Klinicznej i Marynarki Polskiej i pojadą trasą zmienioną: Zaspa - Mickiewicza -Brzeźno Nowy Port (Oliwska).

Tramwaje linii 9 kursują wyłącznie do godz. 16:00.

Tymczasowa linia tramwajowa 94 dla mieszkańców Letnicy


Z uwagi na zamknięcie dla zwykłego ruchu tramwajowego ul. Marynarki Polskiej, od około godziny 16:40 do końca dnia zostanie uruchomiona tymczasowa linia 94 na trasie z Nowego Portu (pl. Wolności) do Letnicy (skrzyż. Marynarki Polskiej / Uczniowska). Linia będzie funkcjonowała co 20 minut i będzie obsługiwana ?wahadłowo? tramwajem dwukierunkowym po jednym torze (tor w kierunku Nowego Portu). Przystanek początkowo-końcowy w Nowym Porcie dla tej linii zostanie zlokalizowany na Placu Wolności, tuż przed skrzyżowaniem ul. Wolności/ Marynarki Polskiej. Na trasie przejazdu tramwaje tej linii będą się zatrzymywały na przystankach ?Wyzwolenia?, i ?Śnieżna?. 
Mieszkańcy Letnicy mogą również skorzystać bezpłatnie z linii SKM na trasie Gdańsk Główny - Gdańsk Stadion Expo.

Warto wiedzieć, że już od dnia 07.06.2012 przez cały okres do nocy 01./02.07.2012 włącznie godziny funkcjonowania linii 2, 3 i 6 zostały wydłużone do około godz. 02:30 w nocy. Kursy są realizowane z częstotliwością co 20 minut.

Dojazdy na stadion

SKM
Od godz. 16:00 do rozpoczęcia meczu, oraz po zakończeniu meczu do godz. 02:00 w nocy będą kursowały co 12 minut pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej na trasie z Gdańska Głównego do przystanku Gdańsk Stadion Expo. Odjazdy na dworcu Gdańsk Główny będą się odbywać z peronu 3. Na trasie przejazdu, pociągi SKM nie będą się zatrzymywać na żadnym dodatkowym przystanku. Przejazdy tymi pociągi będą dla wszystkich (również dla pasażerów nie posiadających biletu wstępu na stadion) bezpłatne.

Specjalna linia tramwajowa 60


Od godz. 16:30 do godz. zakończenia akcji odwozowej kibiców ze stadionu, zostanie uruchomiona dedykowana linia tramwajowa na trasie: Centrum - Brama Wyżynna - Dworzec Główny - Jana z Kolna - Stadion (pętla Kliniczna). Od pętli Kliniczna do stadionu kibice dojdą na pieszo.


Tramwaje tej linii będą kursowały co 3 minuty. Z uwagi na bezpieczeństwo ruchu, przystanki na trasie przejazdu tej linii w ciągu ul. Jana z Kolna/Marynarki Polskiej: ?Stocznia SKM? (w obu kierunkach), ?Stocznia Północna? (w obu kierunkach), ?Twarda? (w obu kierunkach) nie będą obsługiwane!

Linie ekspresowe C1, C2 i P+R


W dniu 14.06.2012 bezpłatna autobusowa linia ekspresowa C1 (Lotnisko/Airport - Dworzec Główny/City Centre) będzie funkcjonować ze zwiększona częstotliwością co około 8 minut. Dodatkowo, na trasie przejazdu zostanie uruchomiony przystanek ?P+R Auchan? - zlokalizowany w zatoce przystankowej na parkingu CH Auchan.
Od godz. 17:00 do godz. rozpoczęcia meczu oraz w okresie po zakończeniu meczu zostanie uruchomiona bezpłatna linia ekspresowa C2 z portu lotniczego bezpośrednio do stadionu. Przystankiem początkowo-końcowym w rejonie stadionu jest nowa pętla autobusowa przy ul. Kochanowskiego (w rejonie czerwonego wiaduktu w ciągu ul. Uczniowskiej).

Celem usprawnienia dojazdu na stadion i (powrotu z niego) zostaną uruchomione w obu kierunkach dodatkowe przystanki dla linii C2: 

? Galeria Bałtycka (jak 124 do Zaspy i 110 do Portu Lotniczego) 

? Legionów (jak 124 do Zaspy i w zatoce przystankowej dokładnie naprzeciw, w kier. lotniska) 

? Kościuszki (na ul. Kościuszki w rejonie skrzyżowania z ul. Kochanowskiego) 


Po zakończeniu meczu, wg potrzeb będą uruchamiane autobusy specjalnej linii ?P+R?, którą będzie można dojechać bezpośrednio (czyli bez żadnych dodatkowych przystanków po trasie przejazdu) ze stadionu do parkingów zlokalizowanych w ciągu al. Armii Krajowej (?P+R Łostowicka/Armii Krajowej?) oraz na parkingu CH Auchan (?P+R Auchan?).

O godz. 23:05, 23:15 i 23:25 z przystanku "Al. Hallera" (w ciągu ul. Czarny Dwór) odjadą dodatkowe autobusy linii 148 do Żabianki SKM.

Trasa linii nocnej N6


W nocy 14/15.06.2012, linia nocna N6 będzie funkcjonować na stałej trasie przez ul. Marynarki Polskiej. W przypadku wydłużenia godzin akcji rozprowadzania kibiców w ciągu ul. Marynarki Polskiej (czyli później niż godz. 23:30), autobusy linii N6 będą kierowane na trasę zastępczą przez al. Zwycięstwa - Hallera - Brzeźno (z zajazdem do Nowego Portu).

Strefa Kibica na Placu Zebrań Ludowych


Również w dniu 14.06.2012, w związku z imprezą masową w Strefie Kibica na Placu Zebrań Ludowych, komunikacja miejska organizowana przez ZTM Gdańsk zostanie zasilona dopdatkowymi kursami:

Linie tramwajowe


Godziny funkcjonowania linii 2, 3 i 6 zostaną wydłużone do około godz. 02:30 w nocy. Kursy będą realizowane z częstotliwością co 20 minut. Po zakończeniu imprezy zostaną uruchomione z przystanku ?Brama Oliwska? specjalne kursy na liniach:


2 do Łostowic Świętokrzyskiej


2 do Oliwy przez Zaspę


3 do Brzeźna


3 do Stogów przez Przeróbkę


6 do Jelitkowa przez Wrzeszcz-Oliwę

Linie nocne


Ze zwiększoną częstotliwością będą funkcjonować linie nocne:

? N3 w obu kierunkach z Wrzeszcza PKP do Dworca Głównego przez Port Lotniczy (przez całą noc wzrost częstotliwości do co około 40 minut)

? N5 w obu kierunkach z Dworca Głównego do Pruszcza Gdańskiego przez Orunię (do godz. 02:45 wzrost częstotliwości do co około 40 minut). O godz. 00:25 z Dworca Głównego do Pruszcza zostanie wykonany dodatkowy kurs.

? N6 w obu kierunkach z Niedźwiednika do Żabianki SKM przez Piecki-Migowo, Letnicę, Nowy Port, Brzeźno, Przymorze (przez całą noc wzrost częstotliwości nawet do co 20 minut)

Na linii N9 (do Przegaliny przez Rudniki-Sobieszewo) zostanie uruchomiony dodatkowy kurs o godz. 01:25 z Dworca Głównego.

Mieszkańcy Oruni Górnej, Łostowic i innych osiedli południowych powinni skorzystać z linii tramwajowych 2 i 6 do pętli ?Łostowice Świętokrzyska?, gdzie na pasażerów będą czekały dodatkowe autobusy linii nocnych:

? N1 do Oruni Górnej

? N4 do Jaworzniaków przez Zakoniczyn

? N13 do Olimpijskiej.

|

Dodatkowe składy tramwajowe i autobusy, pełna gotowość ponad 800 kierowców i motorniczych, obsługa autobusowa płyty gdańskiego lotniska, specjalne komunikaty dla kibiców w języku polskim i angielskim oraz mobilne rozkłady jazdy ? tak miasto transportowo przygotowuje się na kolejny gdański mecz Euro 2012.

Bartłomiej Borowczak / www.gdansk.pl

Irlandczycy na dworcu w Gdańsku - fot.: Bartłomiej Borowczak / www.gdansk.pl


W Gdańsku kursować będą dziś wszystkie dostępne składy tramwajowe i autobusy. W porównaniu ze ?zwykłym dniem?, na trasach będzie o 68 autobusów i 54 składy tramwajowe więcej

W pełnej gotowości jest od rana ponad 800 kierowców i motorniczych. Zostali oni wyposażeni w specjalne ?ściągi? językowe (zbiór najpotrzebniejszych zwrotów w językach niemieckim i angielskim), które pomagają im w kontaktach z pasażerami-kibicami.

W tramwajach podawane są komunikaty w językach polskim i angielskim informujące kibiców, na jakim przystanku mają wysiąść, by jak najszybciej dotrzeć na stadion.

Turniejowe rozkłady jazdy tramwajów i autobusów obowiązywać będą do wczesnych godzin porannych (np. tramwaje linii 2, 3, 6 do ok. 3.00 rano).Pierwszy tramwaj na normalne trasy wyjeżdża już przed godziną 4.00, dlatego tzw. zaplecze techniczne w ciągu godziny będzie musiało wykonać wszystkie podstawowe przeglądy codzienne oraz dokładne wyczyścić pojazdy.

Warto też dodać, że to właśnie kierowcy miejskich autobusów jako pierwsi ;witają? kibiców już na lotnisku, samą płytę lotniska obsługują bowiem również miejskie autobusy. W tym celu ? kilkunastu kierowców ZKM przeszło specjalne przeszkolenie.

Pracuje wyszukiwarka połączeń www.info.zkm.pl (działa po polsku i po angielsku) oraz mobilne rozkłady jazdy na www.mobile.zkm.pl (po polsku, angielsku i niemiecku). Pierwsza pozwala zaplanować trasy i zobaczyć dokładnie na mapie, gdzie znajdują się pojazdy ? w czasie rzeczywistym, natomiastwww.mobile.zkm.pl pokazuje rozkłady z konkretnych przystanków ? również w czasie rzeczywistym.

Gdańska komunikacja obsługuje również linię ekspresową ContiBus (C1). Linia dziś będzie funkcjonować ze zwiększoną częstotliwością co około 8 minut. Na trasie jeżdżą specjalnie oznakowane pojazdy przegubowe wyposażone w wifi.

W czwartek, 14.06.2012, w związku z meczem piłki nożnej odbywającym się o godz. 20:45 na stadionie w Letnicy, już od samego rana tego dnia nastąpią zmiany w organizacji komunikacji miejskiej ZTM Gdańsk.

Ogólne zmiany w ruchu

Zmiany na ul. Słowackiego

Od godz. 12:00 do godz. zakończenia akcji odwozowej kibiców meczu, prawa jezdnia ul. ?nowej? Słowackiego (patrząc w kierunku portu lotniczego) od ul. Obywatelskiej aż do ul. Cytrowej w Złotej Karczmie zostanie przeznaczona całkowicie dla ruchu (w obu kierunkach) autobusów komunikacji miejskiej i pojazdów UEFA. Oznacza to, że wszystkie autobusy jadące od strony Złotej Karczmy w kierunku Potokowej i Galerii Bałtyciej, za przystankiem ?Złota Karczma? wjadą na przeciwległą jezdnię ul. Słowackiego i tak dojadą aż do ul. Obywatelskiej (przy dawnych Koszarach). Na tym odcinku, tymczasowe przystanki w kierunku Wrzeszcza zostaną zlokalizowane w pasie rozdziału ul. Słowackiego.

Zmiany tras linii 174, 200, 205, 207, 232 i 256


Z uwagi na bezpieczeństwo i potrzeby organizatorów Strefy Kibica, zostanie zamknięta dla ruchu ul. Kolejowa. Stąd, od około godz. 10:00 do końca dnia, trasy linii autobusowych 174, 200, 205, 207, 232 i 256 zostaną skrócone do przystanku Gdańsk-Dworzec Główny. 

Zamknięcie dla ruchu ul. Jana z Kolna, Węzła Kliniczna i ul. Marynarki Polskiej

Od około godz. 16:30 do godz. zakończenia akcji odwozowej kibiców meczu cała ul. Jana z Kolna i ul. Marynarki Polskiej oraz Węzeł Kliniczna zostaną zamknięte dla ruchu ogólnego. Zmiany te będą miały wpływ na kursowanie tramwajów w tym rejonie. Wszystkie linie autobusowe bez zakłóceń dojadą do pętli ?Jana z Kolna?.

W tym czasie:

? Tramwaje linii 8 zostaną skierowane - w obu kierunkach - na trasę objazdową: Jelitkowo - Zaspa - Opera - Zwycięstwa - Dworzec Główny - Stogi Plaża.

? Tramwaje linii 7 i 14 kursują wyłącznie do około godz. 16:30.

? Do godz. 16:30 linia tramwajowa 10 funkcjonuje na stałej trasie. Od godz. 16:30 tramwaje tej linii pojadą na trasie zmienionej:

Siedlce - Dworzec Główny - Zwycięstwa - Opera - Hallera - Brzeźno - Nowy Port Oliwska i będą kursowały co 20 minut do końca dnia.

? Od godz 16:30 tramwaje linii 4 w obu kierunkach zostaną wycofane z ul. Klinicznej i Marynarki Polskiej i pojadą trasą zmienioną: Zaspa - Mickiewicza -Brzeźno Nowy Port (Oliwska).

Tramwaje linii 9 kursują wyłącznie do godz. 16:00.

Tymczasowa linia tramwajowa 94 dla mieszkańców Letnicy


Z uwagi na zamknięcie dla zwykłego ruchu tramwajowego ul. Marynarki Polskiej, od około godziny 16:40 do końca dnia zostanie uruchomiona tymczasowa linia 94 na trasie z Nowego Portu (pl. Wolności) do Letnicy (skrzyż. Marynarki Polskiej / Uczniowska). Linia będzie funkcjonowała co 20 minut i będzie obsługiwana ?wahadłowo? tramwajem dwukierunkowym po jednym torze (tor w kierunku Nowego Portu). Przystanek początkowo-końcowy w Nowym Porcie dla tej linii zostanie zlokalizowany na Placu Wolności, tuż przed skrzyżowaniem ul. Wolności/ Marynarki Polskiej. Na trasie przejazdu tramwaje tej linii będą się zatrzymywały na przystankach ?Wyzwolenia?, i ?Śnieżna?. 
Mieszkańcy Letnicy mogą również skorzystać bezpłatnie z linii SKM na trasie Gdańsk Główny - Gdańsk Stadion Expo.

Warto wiedzieć, że już od dnia 07.06.2012 przez cały okres do nocy 01./02.07.2012 włącznie godziny funkcjonowania linii 2, 3 i 6 zostały wydłużone do około godz. 02:30 w nocy. Kursy są realizowane z częstotliwością co 20 minut.

Dojazdy na stadion

SKM
Od godz. 16:00 do rozpoczęcia meczu, oraz po zakończeniu meczu do godz. 02:00 w nocy będą kursowały co 12 minut pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej na trasie z Gdańska Głównego do przystanku Gdańsk Stadion Expo. Odjazdy na dworcu Gdańsk Główny będą się odbywać z peronu 3. Na trasie przejazdu, pociągi SKM nie będą się zatrzymywać na żadnym dodatkowym przystanku. Przejazdy tymi pociągi będą dla wszystkich (również dla pasażerów nie posiadających biletu wstępu na stadion) bezpłatne.

Specjalna linia tramwajowa 60


Od godz. 16:30 do godz. zakończenia akcji odwozowej kibiców ze stadionu, zostanie uruchomiona dedykowana linia tramwajowa na trasie: Centrum - Brama Wyżynna - Dworzec Główny - Jana z Kolna - Stadion (pętla Kliniczna). Od pętli Kliniczna do stadionu kibice dojdą na pieszo.


Tramwaje tej linii będą kursowały co 3 minuty. Z uwagi na bezpieczeństwo ruchu, przystanki na trasie przejazdu tej linii w ciągu ul. Jana z Kolna/Marynarki Polskiej: ?Stocznia SKM? (w obu kierunkach), ?Stocznia Północna? (w obu kierunkach), ?Twarda? (w obu kierunkach) nie będą obsługiwane!

Linie ekspresowe C1, C2 i P+R


W dniu 14.06.2012 bezpłatna autobusowa linia ekspresowa C1 (Lotnisko/Airport - Dworzec Główny/City Centre) będzie funkcjonować ze zwiększona częstotliwością co około 8 minut. Dodatkowo, na trasie przejazdu zostanie uruchomiony przystanek ?P+R Auchan? - zlokalizowany w zatoce przystankowej na parkingu CH Auchan.
Od godz. 17:00 do godz. rozpoczęcia meczu oraz w okresie po zakończeniu meczu zostanie uruchomiona bezpłatna linia ekspresowa C2 z portu lotniczego bezpośrednio do stadionu. Przystankiem początkowo-końcowym w rejonie stadionu jest nowa pętla autobusowa przy ul. Kochanowskiego (w rejonie czerwonego wiaduktu w ciągu ul. Uczniowskiej).

Celem usprawnienia dojazdu na stadion i (powrotu z niego) zostaną uruchomione w obu kierunkach dodatkowe przystanki dla linii C2: 

? Galeria Bałtycka (jak 124 do Zaspy i 110 do Portu Lotniczego) 

? Legionów (jak 124 do Zaspy i w zatoce przystankowej dokładnie naprzeciw, w kier. lotniska) 

? Kościuszki (na ul. Kościuszki w rejonie skrzyżowania z ul. Kochanowskiego) 


Po zakończeniu meczu, wg potrzeb będą uruchamiane autobusy specjalnej linii ?P+R?, którą będzie można dojechać bezpośrednio (czyli bez żadnych dodatkowych przystanków po trasie przejazdu) ze stadionu do parkingów zlokalizowanych w ciągu al. Armii Krajowej (?P+R Łostowicka/Armii Krajowej?) oraz na parkingu CH Auchan (?P+R Auchan?).

O godz. 23:05, 23:15 i 23:25 z przystanku "Al. Hallera" (w ciągu ul. Czarny Dwór) odjadą dodatkowe autobusy linii 148 do Żabianki SKM.

Trasa linii nocnej N6


W nocy 14/15.06.2012, linia nocna N6 będzie funkcjonować na stałej trasie przez ul. Marynarki Polskiej. W przypadku wydłużenia godzin akcji rozprowadzania kibiców w ciągu ul. Marynarki Polskiej (czyli później niż godz. 23:30), autobusy linii N6 będą kierowane na trasę zastępczą przez al. Zwycięstwa - Hallera - Brzeźno (z zajazdem do Nowego Portu).

Strefa Kibica na Placu Zebrań Ludowych


Również w dniu 14.06.2012, w związku z imprezą masową w Strefie Kibica na Placu Zebrań Ludowych, komunikacja miejska organizowana przez ZTM Gdańsk zostanie zasilona dopdatkowymi kursami:

Linie tramwajowe


Godziny funkcjonowania linii 2, 3 i 6 zostaną wydłużone do około godz. 02:30 w nocy. Kursy będą realizowane z częstotliwością co 20 minut. Po zakończeniu imprezy zostaną uruchomione z przystanku ?Brama Oliwska? specjalne kursy na liniach:


2 do Łostowic Świętokrzyskiej


2 do Oliwy przez Zaspę


3 do Brzeźna


3 do Stogów przez Przeróbkę


6 do Jelitkowa przez Wrzeszcz-Oliwę

Linie nocne


Ze zwiększoną częstotliwością będą funkcjonować linie nocne:

? N3 w obu kierunkach z Wrzeszcza PKP do Dworca Głównego przez Port Lotniczy (przez całą noc wzrost częstotliwości do co około 40 minut)

? N5 w obu kierunkach z Dworca Głównego do Pruszcza Gdańskiego przez Orunię (do godz. 02:45 wzrost częstotliwości do co około 40 minut). O godz. 00:25 z Dworca Głównego do Pruszcza zostanie wykonany dodatkowy kurs.

? N6 w obu kierunkach z Niedźwiednika do Żabianki SKM przez Piecki-Migowo, Letnicę, Nowy Port, Brzeźno, Przymorze (przez całą noc wzrost częstotliwości nawet do co 20 minut)

Na linii N9 (do Przegaliny przez Rudniki-Sobieszewo) zostanie uruchomiony dodatkowy kurs o godz. 01:25 z Dworca Głównego.

Mieszkańcy Oruni Górnej, Łostowic i innych osiedli południowych powinni skorzystać z linii tramwajowych 2 i 6 do pętli ?Łostowice Świętokrzyska?, gdzie na pasażerów będą czekały dodatkowe autobusy linii nocnych:

? N1 do Oruni Górnej

? N4 do Jaworzniaków przez Zakoniczyn

? N13 do Olimpijskiej.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Dodatkowe składy tramwajowe i autobusy, pełna gotowość ponad 800 kierowców i motorniczych, obsługa autobusowa płyty gdańskiego lotniska, specjalne komunikaty dla kibiców w języku polskim i angielskim oraz mobilne rozkłady jazdy ? tak miasto transportowo przygotowuje się na kolejny gdański mecz Euro 2012.

Bartłomiej Borowczak / www.gdansk.pl

Irlandczycy na dworcu w Gdańsku – fot.: Bartłomiej Borowczak / www.gdansk.pl


W Gdańsku kursować będą dziś wszystkie dostępne składy tramwajowe i autobusy. W porównaniu ze ?zwykłym dniem?, na trasach będzie o 68 autobusów i 54 składy tramwajowe więcej

W pełnej gotowości jest od rana ponad 800 kierowców i motorniczych. Zostali oni wyposażeni w specjalne ?ściągi? językowe (zbiór najpotrzebniejszych zwrotów w językach niemieckim i angielskim), które pomagają im w kontaktach z pasażerami-kibicami.

W tramwajach podawane są komunikaty w językach polskim i angielskim informujące kibiców, na jakim przystanku mają wysiąść, by jak najszybciej dotrzeć na stadion.

Turniejowe rozkłady jazdy tramwajów i autobusów obowiązywać będą do wczesnych godzin porannych (np. tramwaje linii 2, 3, 6 do ok. 3.00 rano).Pierwszy tramwaj na normalne trasy wyjeżdża już przed godziną 4.00, dlatego tzw. zaplecze techniczne w ciągu godziny będzie musiało wykonać wszystkie podstawowe przeglądy codzienne oraz dokładne wyczyścić pojazdy.

Warto też dodać, że to właśnie kierowcy miejskich autobusów jako pierwsi ;witają? kibiców już na lotnisku, samą płytę lotniska obsługują bowiem również miejskie autobusy. W tym celu ? kilkunastu kierowców ZKM przeszło specjalne przeszkolenie.

Pracuje wyszukiwarka połączeń www.info.zkm.pl (działa po polsku i po angielsku) oraz mobilne rozkłady jazdy na www.mobile.zkm.pl (po polsku, angielsku i niemiecku). Pierwsza pozwala zaplanować trasy i zobaczyć dokładnie na mapie, gdzie znajdują się pojazdy ? w czasie rzeczywistym, natomiastwww.mobile.zkm.pl pokazuje rozkłady z konkretnych przystanków ? również w czasie rzeczywistym.

Gdańska komunikacja obsługuje również linię ekspresową ContiBus (C1). Linia dziś będzie funkcjonować ze zwiększoną częstotliwością co około 8 minut. Na trasie jeżdżą specjalnie oznakowane pojazdy przegubowe wyposażone w wifi.

W czwartek, 14.06.2012, w związku z meczem piłki nożnej odbywającym się o godz. 20:45 na stadionie w Letnicy, już od samego rana tego dnia nastąpią zmiany w organizacji komunikacji miejskiej ZTM Gdańsk.

Ogólne zmiany w ruchu

Zmiany na ul. Słowackiego

Od godz. 12:00 do godz. zakończenia akcji odwozowej kibiców meczu, prawa jezdnia ul. ?nowej? Słowackiego (patrząc w kierunku portu lotniczego) od ul. Obywatelskiej aż do ul. Cytrowej w Złotej Karczmie zostanie przeznaczona całkowicie dla ruchu (w obu kierunkach) autobusów komunikacji miejskiej i pojazdów UEFA. Oznacza to, że wszystkie autobusy jadące od strony Złotej Karczmy w kierunku Potokowej i Galerii Bałtyciej, za przystankiem ?Złota Karczma? wjadą na przeciwległą jezdnię ul. Słowackiego i tak dojadą aż do ul. Obywatelskiej (przy dawnych Koszarach). Na tym odcinku, tymczasowe przystanki w kierunku Wrzeszcza zostaną zlokalizowane w pasie rozdziału ul. Słowackiego.

Zmiany tras linii 174, 200, 205, 207, 232 i 256


Z uwagi na bezpieczeństwo i potrzeby organizatorów Strefy Kibica, zostanie zamknięta dla ruchu ul. Kolejowa. Stąd, od około godz. 10:00 do końca dnia, trasy linii autobusowych 174, 200, 205, 207, 232 i 256 zostaną skrócone do przystanku Gdańsk-Dworzec Główny. 

Zamknięcie dla ruchu ul. Jana z Kolna, Węzła Kliniczna i ul. Marynarki Polskiej

Od około godz. 16:30 do godz. zakończenia akcji odwozowej kibiców meczu cała ul. Jana z Kolna i ul. Marynarki Polskiej oraz Węzeł Kliniczna zostaną zamknięte dla ruchu ogólnego. Zmiany te będą miały wpływ na kursowanie tramwajów w tym rejonie. Wszystkie linie autobusowe bez zakłóceń dojadą do pętli ?Jana z Kolna?.

W tym czasie:

? Tramwaje linii 8 zostaną skierowane – w obu kierunkach – na trasę objazdową: Jelitkowo – Zaspa – Opera – Zwycięstwa – Dworzec Główny – Stogi Plaża.

? Tramwaje linii 7 i 14 kursują wyłącznie do około godz. 16:30.

? Do godz. 16:30 linia tramwajowa 10 funkcjonuje na stałej trasie. Od godz. 16:30 tramwaje tej linii pojadą na trasie zmienionej:

Siedlce – Dworzec Główny – Zwycięstwa – Opera – Hallera – Brzeźno – Nowy Port Oliwska i będą kursowały co 20 minut do końca dnia.

? Od godz 16:30 tramwaje linii 4 w obu kierunkach zostaną wycofane z ul. Klinicznej i Marynarki Polskiej i pojadą trasą zmienioną: Zaspa – Mickiewicza –Brzeźno – Nowy Port (Oliwska).

Tramwaje linii 9 kursują wyłącznie do godz. 16:00.

Tymczasowa linia tramwajowa 94 dla mieszkańców Letnicy


Z uwagi na zamknięcie dla zwykłego ruchu tramwajowego ul. Marynarki Polskiej, od około godziny 16:40 do końca dnia zostanie uruchomiona tymczasowa linia 94 na trasie z Nowego Portu (pl. Wolności) do Letnicy (skrzyż. Marynarki Polskiej / Uczniowska). Linia będzie funkcjonowała co 20 minut i będzie obsługiwana ?wahadłowo? tramwajem dwukierunkowym po jednym torze (tor w kierunku Nowego Portu). Przystanek początkowo-końcowy w Nowym Porcie dla tej linii zostanie zlokalizowany na Placu Wolności, tuż przed skrzyżowaniem ul. Wolności/ Marynarki Polskiej. Na trasie przejazdu tramwaje tej linii będą się zatrzymywały na przystankach ?Wyzwolenia?, i ?Śnieżna?. 
Mieszkańcy Letnicy mogą również skorzystać bezpłatnie z linii SKM na trasie Gdańsk Główny – Gdańsk Stadion Expo.

Warto wiedzieć, że już od dnia 07.06.2012 przez cały okres do nocy 01./02.07.2012 włącznie godziny funkcjonowania linii 2, 3 i 6 zostały wydłużone do około godz. 02:30 w nocy. Kursy są realizowane z częstotliwością co 20 minut.

Dojazdy na stadion

SKM
Od godz. 16:00 do rozpoczęcia meczu, oraz po zakończeniu meczu do godz. 02:00 w nocy będą kursowały co 12 minut pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej na trasie z Gdańska Głównego do przystanku Gdańsk Stadion Expo. Odjazdy na dworcu Gdańsk Główny będą się odbywać z peronu 3. Na trasie przejazdu, pociągi SKM nie będą się zatrzymywać na żadnym dodatkowym przystanku. Przejazdy tymi pociągi będą dla wszystkich (również dla pasażerów nie posiadających biletu wstępu na stadion) bezpłatne.

Specjalna linia tramwajowa 60


Od godz. 16:30 do godz. zakończenia akcji odwozowej kibiców ze stadionu, zostanie uruchomiona dedykowana linia tramwajowa na trasie: Centrum – Brama Wyżynna – Dworzec Główny – Jana z Kolna – Stadion (pętla Kliniczna). Od pętli Kliniczna do stadionu kibice dojdą na pieszo.


Tramwaje tej linii będą kursowały co 3 minuty. Z uwagi na bezpieczeństwo ruchu, przystanki na trasie przejazdu tej linii w ciągu ul. Jana z Kolna/Marynarki Polskiej: ?Stocznia SKM? (w obu kierunkach), ?Stocznia Północna? (w obu kierunkach), ?Twarda? (w obu kierunkach) nie będą obsługiwane!

Linie ekspresowe C1, C2 i P+R


W dniu 14.06.2012 bezpłatna autobusowa linia ekspresowa C1 (Lotnisko/Airport – Dworzec Główny/City Centre) będzie funkcjonować ze zwiększona częstotliwością co około 8 minut. Dodatkowo, na trasie przejazdu zostanie uruchomiony przystanek ?P+R Auchan? – zlokalizowany w zatoce przystankowej na parkingu CH Auchan.
Od godz. 17:00 do godz. rozpoczęcia meczu oraz w okresie po zakończeniu meczu zostanie uruchomiona bezpłatna linia ekspresowa C2 z portu lotniczego bezpośrednio do stadionu. Przystankiem początkowo-końcowym w rejonie stadionu jest nowa pętla autobusowa przy ul. Kochanowskiego (w rejonie czerwonego wiaduktu w ciągu ul. Uczniowskiej).

Celem usprawnienia dojazdu na stadion i (powrotu z niego) zostaną uruchomione w obu kierunkach dodatkowe przystanki dla linii C2: 

? Galeria Bałtycka (jak 124 do Zaspy i 110 do Portu Lotniczego) 

? Legionów (jak 124 do Zaspy i w zatoce przystankowej dokładnie naprzeciw, w kier. lotniska) 

? Kościuszki (na ul. Kościuszki w rejonie skrzyżowania z ul. Kochanowskiego) 


Po zakończeniu meczu, wg potrzeb będą uruchamiane autobusy specjalnej linii ?P+R?, którą będzie można dojechać bezpośrednio (czyli bez żadnych dodatkowych przystanków po trasie przejazdu) ze stadionu do parkingów zlokalizowanych w ciągu al. Armii Krajowej (?P+R Łostowicka/Armii Krajowej?) oraz na parkingu CH Auchan (?P+R Auchan?).

O godz. 23:05, 23:15 i 23:25 z przystanku „Al. Hallera” (w ciągu ul. Czarny Dwór) odjadą dodatkowe autobusy linii 148 do Żabianki SKM.

Trasa linii nocnej N6


W nocy 14/15.06.2012, linia nocna N6 będzie funkcjonować na stałej trasie przez ul. Marynarki Polskiej. W przypadku wydłużenia godzin akcji rozprowadzania kibiców w ciągu ul. Marynarki Polskiej (czyli później niż godz. 23:30), autobusy linii N6 będą kierowane na trasę zastępczą przez al. Zwycięstwa – Hallera – Brzeźno (z zajazdem do Nowego Portu).

Strefa Kibica na Placu Zebrań Ludowych


Również w dniu 14.06.2012, w związku z imprezą masową w Strefie Kibica na Placu Zebrań Ludowych, komunikacja miejska organizowana przez ZTM Gdańsk zostanie zasilona dopdatkowymi kursami:

Linie tramwajowe


Godziny funkcjonowania linii 2, 3 i 6 zostaną wydłużone do około godz. 02:30 w nocy. Kursy będą realizowane z częstotliwością co 20 minut. Po zakończeniu imprezy zostaną uruchomione z przystanku ?Brama Oliwska? specjalne kursy na liniach:


2 do Łostowic Świętokrzyskiej


2 do Oliwy przez Zaspę


3 do Brzeźna


3 do Stogów przez Przeróbkę


6 do Jelitkowa przez Wrzeszcz-Oliwę

Linie nocne


Ze zwiększoną częstotliwością będą funkcjonować linie nocne:

? N3 w obu kierunkach z Wrzeszcza PKP do Dworca Głównego przez Port Lotniczy (przez całą noc wzrost częstotliwości do co około 40 minut)

? N5 w obu kierunkach z Dworca Głównego do Pruszcza Gdańskiego przez Orunię (do godz. 02:45 wzrost częstotliwości do co około 40 minut). O godz. 00:25 z Dworca Głównego do Pruszcza zostanie wykonany dodatkowy kurs.

? N6 w obu kierunkach z Niedźwiednika do Żabianki SKM przez Piecki-Migowo, Letnicę, Nowy Port, Brzeźno, Przymorze (przez całą noc wzrost częstotliwości nawet do co 20 minut)

Na linii N9 (do Przegaliny przez Rudniki-Sobieszewo) zostanie uruchomiony dodatkowy kurs o godz. 01:25 z Dworca Głównego.

Mieszkańcy Oruni Górnej, Łostowic i innych osiedli południowych powinni skorzystać z linii tramwajowych 2 i 6 do pętli ?Łostowice Świętokrzyska?, gdzie na pasażerów będą czekały dodatkowe autobusy linii nocnych:

? N1 do Oruni Górnej

? N4 do Jaworzniaków przez Zakoniczyn

? N13 do Olimpijskiej.