Kolejny przetarg na przebudowę parkowej oranżerii
W najbliższych dniach ogłoszony zostanie kolejny przetarg na przebudowę oranżerii w Parku Oliwskim oraz montaż systemu „sterowania klimatem” w palmiarni.
W najbliższych dniach ogłoszony zostanie kolejny przetarg na przebudowę oranżerii w Parku Oliwskim oraz montaż systemu „sterowania klimatem” w palmiarni.
To już kolejny przetarg na te zadania. Poprzednie postępowanie zostało unieważnione z uwagi na zbyt wysokie oferty. Teraz zrezygnowano z przebudowy szklarni, aby zmieścić się w zaplanowanym przez miasto budżecie.
Wyłoniony w przetargu wykonawca ma dokonać przebudowy oranżerii w ciągu 15 miesięcy od daty podpisania umowy. Oranżeria jest bardzo istotnym elementem całego założenia, bo jak dotychczas, z niej będzie się wchodzić do palmiarni.
– Oranżeria zostanie przebudowana, by móc jeszcze lepiej wyeksponować znajdujące się w niej rośliny – wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. – W obiekcie znajdować się będzie pomieszczenie, które może zostać wykorzystane na sale konferencyjną lub dydaktyczną. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, zostanie zamontowana winda.
Oprócz budowy oranżerii, w zakresie zadania znalazły się roboty sanitarne, elektryczne i instalacja systemu sygnalizacji pożarowej oraz sterowania klimatem w budynku rotundy, w której znajduje się palma. Z uwagi na ograniczone koszty wyłączono z zakresu prac przebudowę szklarni.
Szklenie rotundy
Do tej pory na stalowej konstrukcji rotundy zamontowane zostały dwa pasy szyb, jeden dolny poziomy okalający rotundę i drugi pionowy pas, do szczytu obiektu. – Obecnie trwa przygotowanie pozostałej części konstrukcji do dalszego szklenia i wykonywany jest montaż stalowych konsol, czyli punktów za pomocą których szyby przymocowywane są do stalowej konstrukcji obiektu – wyjaśnia Aneta Niezgoda z DRMG. – Docelowo zamontowanych będzie 1400 szt. elementów podtrzymujących 420 sztuk szyb.
Montaż szyb nowej palmiarni fot. Tomasz Strug
Dzięki konsolom każda z szyb montowana jest odrębnie i pracuje niezależnie, co w przypadku ewentualnego uszkodzenia szyby daje możliwość jej łatwej wymiany. Z uwagi na wielkość zamówienia, partie szkła dostarczane są na budowę w mniejszych pakietach i aby nie uległy uszkodzeniu montowane są od razu po dostarczeniu na plac budowy. W najbliższych dniach wykonawca robót planuje rozpoczęcie szklenia kolejnego fragmentu rotundy. Tym razem prace prowadzone będą od górnej części rotundy czyli od strony kopuły.
Zgodnie z umową prace w rotundzie powinny zakończyć się w sierpniu tego roku.
Pp/drmg
Ostatnia edycja: 6 maja, 2020 o 15:05