Reklama

Walka ze śniegiem trwa – Komunikat Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego

Komunikat Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

05.01.17, godz. 21.30

Walka ze śniegiem trwa!

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Komunikat Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

05.01.17, godz. 21.30

Walka ze śniegiem trwa!

Po wczorajszym – wietrznym – popołudniu i wieczorze, dzisiejszy zdecydowanie upływa pod znakiem śnieżycy. Na terenie całego miasta non stop pracuje prawie 150 pojazdów, których głównym celem jest utrzymywanie przejezdności dróg.

Solarki i pługopiaskarki przerwy robią sobie praktycznie tylko po to, by uzupełnić paliwo i materiał do posypywania ulic.  Mimo to w godzinach popołudniowych trudno było kierowcom nadążyć za kolejnymi falami śniegu. Zwłaszcza że pojazdy często utykały w korkach. Obecnie ruch na drogach już zelżał, więc pługi mogą pracować skuteczniej. Ich dyżur trwać będzie przez całą noc.

Z powodu większych niż zwykle korków opóźnienia sięgające nawet 80 minut odnotowywały też miejskie autobusy. Obecnie sytuacja komunikacyjna w Gdańsku wygląda następująco:

  1. Cały czas nie kursują autobusy linii 112 i 186 przez most w Sobieszewie. Linie 112 i 186 kursują od Dworca Gł. tylko do Wiślinki Most. Na Wyspie Sobieszewskiej autobusy kursują wahadłowo od Sobieszewa Wyspy i Górek Wschodnich do Przegaliny. Pasażerowie między Wiślinką Most a Wyspą Sobieszewską muszą przejść przez most.
  2. Zakończyły się utrudnienia na liniach 167 i 168 w rejonie ul. Jabłoniowej. Linie te wróciły na swoją stałą trasę przez ul. Kartuską (między Siedlcami a Jasieniem), ale nadal występują opóźnienia, ponieważ autobusy muszą włączyć się z powrotem w swój właściwy rozkład jazdy.
  3. W całej sieci autobusowej, z powodu bardzo trudnych warunków atmosferycznych, występują średnie opóźnienia od 10 do 20 minut. Opóźnienia największe występują w szczególności na ul. Jaśkowa Dolina.
  4. Sytuacja w trakcji tramwajowej jest stabilna. Wszystkie trasy są przejezdne. Przypomnijmy, że przez całą noc będą po całej sieci kursować tzw. „przecieraki” (są to tramwaje, które wykonują przejazdy techniczne), celem zapobieżenia osadzenia się szronu/lodu na przewodzie jezdnym, zamarznięcia zwrotnic itp.
  5. Wszystkie informacje o bieżącej sytuacji komunikacyjnej będą podawane na stronie www.ztm.gda.pl. Można też dzwonić do Centrali Ruchu ZTM: 58 309 13 22.

5 stycznia – pług przy ul. Noakowskiego

Straż Miejska raz jeszcze przypomina, że odśnieżenie chodnika jest obowiązkiem administratora lub zarządcy danej nieruchomości. Przepisy mówią, że śnieg trzeba usunąć do godziny 8:00 rano lub w ciągu 6 godzin od momentu, gdy przestanie intensywnie padać. Każdy, kto dopuści się zaniedbania, musi liczyć się z mandatem w wysokości 100 złotych. Trzeba też mieć na uwadze, że gdy na nieodśnieżonym chodniku zdarzy się wypadek, poszkodowana osoba może żądać od administratora na drodze cywilnej zadośćuczynienia. Administrator nieruchomości musi też usuwać sople i nawisy śnieżne, które mogłyby zagrażać zdrowiu lub życiu przechodniów. Jeśli tego nie zrobi, naraża się na mandat od 20 do 500 złotych.

Tymczasem woda w Zatoce Gdańskiej powoli, ale systematycznie opada. W najbliższych godzinach spadnie do stanów ostrzegawczych.

Wszelkie sygnały dotyczące miejscowych zagrożeń można zgłaszać do:

Dyżurny Inżynier Miasta – 58 52 44 500

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego – 58 778 60 00

Straż Miejska – 986

 

4 stycznia – róg Polanki i Tetmajera.
Wywrócił się świerk niszcząc ogrodzenie i blokując drogę. Zerwana także została linia elektryczna. Nadesłał Dżabeł Morski. Dziękujemy!

Komunikat Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

05.01.17, godz. 10.00
Sytuacja stabilizuje się – uwaga na śnieg!


Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego informuje, że sytuacja pogodowa w Gdańsku powoli się stabilizuje. Wiatr słabnie, stan wody na Martwej Wiśle i Motławie obniża się. Na ulicach pracują wszystkie solarki i pługopiaskarki. Komunikacja miejska kursuje bez opóźnień.

Sytuację w mieście cały czas monitorują służby miejskie – m.in. ZDiZ, Gdańskie Melioracje i Straż Miejska – a także Policja. W nocy z 4 na 5 stycznia Zespół Zarządzania Kryzysowego nie odnotował większych zagrożeń.

– Obecnie największym problemem jest śnieg nawiewany na drogi. Dlatego wszystkie służby zajmujących się utrzymaniem zimowym w mieście są w stanie pełnej gotowości – mówi zastępca Prezydenta Piotr Grzelak. – Niemniej, ze względu na warunki drogowe, nadal zachęcamy mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej.

W tej chwili komunikacja kursuje bez opóźnień. Zarząd Transportu Miejskiego informuje o dwóch utrudnieniach:
Most w Sobieszewie – autobusy wahadłowo
Linie 112 i 186 kursują od Dworca Gł. tylko do Wiślinki Most. Na Wyspie Sobieszewskiej autobusy kursują wahadłowo od Sobieszewa Wyspy i Górek Wschodnich do Przegaliny.
Zamknięcie pętli Port Lotniczy
W związku z brakiem możliwości obsługi pętli Port Lotniczy, do odwołania linie 110, 122 i 210 będą dojeżdżały tylko do ronda na skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Spadochroniarzy.

UWAGA! Most w Sobieszewie jest normalnie przejezdny dla wszystkich pojazdów.

Ponadto ZDiZ informuje, że z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne most nie jest otwierany dla żeglugi. Celem uzyskania bieżącej informacji o możliwości zwodzenia mostu prosimy o kontakt z jego obsługą 583 080 761.

Molo w Brzeźnie nadal jest zamknięte.

Straż Miejska przypomina, że odśnieżenie chodnika jest obowiązkiem administratora lub zarządcy danej nieruchomości. Przepisy mówią, że śnieg trzeba usunąć do godziny 8:00 rano lub w ciągu 6 godzin od momentu, gdy przestanie intensywnie padać. Każdy, kto dopuści się zaniedbania, musi liczyć się z mandatem w wysokości 100 złotych. Trzeba też mieć na uwadze, że gdy na nieodśnieżonym chodniku zdarzy się wypadek, poszkodowana osoba może żądać od administratora na drodze cywilnej zadośćuczynienia. Administrator nieruchomości musi też usuwać sople i nawisy śnieżne, które mogłyby zagrażać zdrowiu lub życiu przechodniów. Jeśli tego nie zrobi, naraża się na mandat od 20 do 500 złotych.

Wszelkie sygnały dotyczące miejscowych zagrożeń można zgłaszać do:

Dyżurny Inżynier Miasta – 58 52 44 500
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego – 58 778 60 00
Straż Miejska – 986

Komunikat Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego

04.01.17, godz. 23.20

Silny wiatr – cofka – ostrzeżenie przed poranną „ślizgawką”

O godz. 22.15 zebrał się Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego, żeby omówić i ocenić bieżącą sytuację w mieście. Aktualne ostrzeżenia hydro- i meteorologiczne  mówią o silnym, północnym wietrze, osiągającym w porywach prędkość do 100 km/h. Wiatr wpycha wodę z Bałtyku do Zatoki Gdańskiej i dalej – w ujścia rzek. Wysoki poziom w Zatoce utrzyma się do piątku.

Woda wystąpiła z brzegów m.in. w rejonie ul. Wiślnej, ul. Tarcicy, na Polskim Haku, w rejonie przystani na Żabim Kruku i na Długim Pobrzeżu. Miejsca te są zabezpieczane na bieżąco przez służby ZDiZ i Gdańskich Melioracji. Potok Oliwski w rejonie ulicy Parkowej (tuż przed ujściem do morza) na skutek cofki wydostaje się na teren Parku Jelitkowskiego.

Ze względów bezpieczeństwa zamknięte zostało molo w Brzeźnie. Wysoki stan wody utrzymuje się w rejonie mostu pontonowego w Sobieszewie, ale przeprawa jest czynna.

Komunikacja miejska w Gdańsku działa bez opóźnień. Na terenie miasta działają też patrole Straży Miejskiej i Policji.

Już około godz. 15.00 ogłoszona została pełna gotowość wszystkich służb zajmujących się utrzymaniem zimowym w mieście. Ulice na głównym ciągu komunikacyjnym zostały odśnieżone i zabezpieczone. Drugi raz posypano ulice w godzinach wieczornych, a obecnie wszystkie pługi i piaskarki są na ulicach miasta i będą odśnieżać na bieżąco do rana lub ustania opadów.

Ze względu na spadek temperatury i nocne opady śniegu rano może wystąpić gołoledź. W związku z tym apelujemy do mieszkańców, by, w miarę możliwości, korzystali z komunikacji miejskiej. A poruszając się samochodami zachowali szczególną ostrożność – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego z pomocą służb będzie monitorował sytuację w mieście przez całą noc. Wszelkie sygnały dotyczące miejscowych zagrożeń można zgłaszać do:

Dyżurny Inżynier Miasta – 58 52 44 500

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego – 58 778 60 00

Straż Miejska – 986

UM Gdańsk

 

Komunikat Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego

04.01.17, godz. 19.20

Silny wiatr – cofka – zamknięta ul. Wiślna

Ze względu na pogarszające się warunki pogodowe w Gdańsku – sztorm o sile 10 – 11 w skali B i wiatr z kierunków północnych dochodzący do 90 km/h – prosimy zachowanie szczególnej ostrożności i, w miarę możliwości, pozostanie w domach.

Przypominamy o odpowiednim zabezpieczeniu mienia: przede wszystkim przedmiotów na balkonach i tarasach. A także nie pozostawianiu pojazdów w bezpośrednim sąsiedztwie drzew, bilbordów i innych niestabilnych konstrukcji.

 

Silny wiatr powoduje tzw. „cofkę” na Martwej Wiśle – obecnie woda w kilku miejscach przekroczyła stany alarmowe. Ze względów bezpieczeństwa zamknięty dla ruchu jest przejazd ul. Wiślną w Letnicy.

 

Pracownicy Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i służb miejskich (ZDiZ, Straż Miejska, Gdańskie Melioracje) na bieżąco kontrolują sytuację w mieście i reagują we współpracy ze Strażą Pożarną i Policją.

Ostatnia edycja: 5 stycznia, 2017 o 21:17