Reklama

Koniec awarii w przepompowni ścieków

O godzinie 6:57 zakończył się awaryjny zrzut ścieków do Motławy. W Przepompowani Ścieków Ołowianka pracują już dwie pompy, które odprowadzają ścieki do oczyszczalni Wschód. Tym samym zakończyła się największa awaria w historii gdańskich wodociągów.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

O godzinie 6:57 zakończył się awaryjny zrzut ścieków do Motławy. W Przepompowani Ścieków Ołowianka pracują już dwie pompy, które odprowadzają ścieki do oczyszczalni Wschód. Tym samym zakończyła się największa awaria w historii gdańskich wodociągów.

– Informujemy, że nie ma już konieczności minimalizowania użycia bieżącej wody przez mieszkańców. Dziękujemy mieszkańcom, którzy zareagowali na nasz apel – mówi Magdalena Rusakiewicz, rzecznik prasowy Saur Neptun Gdańsk.

Jeśli na skutek awarii piwnice i nieruchomości zostały podtopione SNG apeluje o kontakt:

994 – w przypadku zgłoszenia podtopienia ( Alarmowy numer Saur Neptun Gdańsk)

Z biurem Obsługi Klienta SNG w przypadku zgłoszenia szkód:

Tel. 58 301 – 30-91 albo 58 325 – 27 – 00  Lub mailowo: info@sng.com.pl

Mieszkańcy, w tym szczególnie osoby starsze i niepełnosprawne, potrzebujące pomocy w usuwaniu skutków awarii proszone są o kontakt z Gdańskim Centrum Kontaktu pod nr tel.: 58 52-44- 500  email: gck@gdansk.gda.pl (czynny przez całą dobę).

Na Dolnym Mieście zostaną podstawione kontenery, do których będzie można wyrzucać zniszczone mienie.

Spółka Saur Neptun Gdańsk deklaruje, że co najmniej do końca czerwca będzie prowadziła kontrole stanu czystości wody na gdańskich plażach.

Komunikat w związku z awaryjnym zrzutem ścieków do rzeki Motławy w Gdańsku

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, w związku z awaryjnym zrzutem ścieków do rzeki Motławy w Gdańsku informuje, iż w dniu 16.05.2018 r., w godzinach porannych, pobrane zostały próbki wody z Zatoki Gdańskiej (Westerplatte, Stogi plaża – wejście 26 i Brzeźno – Dom Zdrojowy wejście 41). Jakość wody w badanym zakresie, tj. obecności Escherichia coli oraz bakterii z grupy Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w kąpieliskach.

Jakość wody Zatoki Gdańskiej w całym Trójmieście jest nadal monitorowana z uwagi na fakt, że negatywne skutki wpompowania nieczystości do Motławy w postaci zwiększonej liczby mikroorganizmów mogą pojawić się wodach Zatoki Gdańskiej z upływem czasu, zależnie od warunków atmoseferycznych. W dniu dzisiejszym pobierane są kolejne próbki wody.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny nadal ostrzega przed kąpielą w wodach całej Zatoki Gdańskiej.

Prokurator Okręgowy bada skutki awarii

Prokurator Okręgowy  w Gdańsku podjął decyzję o przejęciu  do dalszego prowadzenia  postępowania  Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście w Gdańsku w sprawie zanieczyszczenia  wód rzeki Motława, Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej w następstwie awaryjnego zrzutu ścieków przez Przepompownię Ścieków Ołowianka w Gdańsku.

Zdaniem Prokuratury Okręgowej, sprawa  ma szczególny wydźwięk społeczny, dotyczy bowiem zdarzenia mogącego mieć  negatywne skutki  tak dla człowieka,  jak i dla  środowiska. Wymaga wyjaśnienia prawidłowości działań  różnych podmiotów  oraz ustalenia  skutków skażenia wody.  

Śledztwo zostało wszczęte z urzędu  w dniu 17 maja 2018 roku w związku z  informacjami prasowymi.  Prowadzone jest o czyn z art. 182 § 1 i  3 k.k., to jest w sprawie zanieczyszczenia wód  w ilości  mogącej zagrażać  życia lub zdrowiu człowieka  lub spowodować  istotne obniżenie  jakości wód  lub zniszczenie w świecie roślinnym i zwierzęcym  w znacznych rozmiarach. Przestępstwo  to zagrożone jest karą pozbawienie  wolności do lat 8. 

Pp

Ostatnia edycja: 18 maja, 2018 o 12:44