Koniec użytkowania wieczystego – z Sejmu Poseł Małgorzata Chmiel
20 lipca tego roku, Sejm przyjął ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów na cele mieszkaniowe w prawo własności. Czyli od nowego roku użytkownicy wieczyści staną się właścicielami gruntów pod mieszkaniami. O nowych przepisach informuje posłanka Małgorzata Chmiel.

20 lipca tego roku, Sejm przyjął ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów na cele mieszkaniowe w prawo własności. Czyli od nowego roku użytkownicy wieczyści staną się właścicielami gruntów pod mieszkaniami. O nowych przepisach informuje posłanka Małgorzata Chmiel.
Użytkowanie wieczyste wprowadzono w 1961 roku. Przypomina ono własność, ale nią nie jest. Jest tak samo prawem zbywalnym jak własność, natomiast za użytkowanie danego gruntu trzeba wnosić opłatę co roku do samorządu lub Skarbu Państwa.
W 2005 roku została przyjęta ustawa, pozwalająca gminom, z dużą bonifikatą przekształcać prawo użytkowania gruntów w prawo własności dla Spółdzielni Mieszkaniowych.
Pozostały w użytkowaniu jeszcze tereny mieszkaniowe wspólnot, osób prywatnych i osób prawnych.
Ta ustawa dotyczy przekształcenia użytkowania wieczystego również dla tej grupy.
Każdy będzie miał prawo własności, ale w zamian za to będzie musiał przez 20 lat płacić tzw. opłatę przekształceniową, która wyniesie tyle samo co opłata za użytkowanie za 2018 rok.
Dla osób mieszkających na gruntach Skarbu Państwa ustawa przewiduje bonifikatę w wysokości 60%, ale pod warunkiem, że do końca 2019 roku wpłacą pieniądze należne za cały okres tych 20 lat.
Podkreślam, dotyczy to tylko mieszkańców na gruntach Skarbu Państwa.
Natomiast bonifikaty dla osób mieszkających na gruntach gminnych ustalą rady gmin. I to one będą decydowały o wysokości tej bonifikaty. Może ona być różna od tej ustalonej ustawą dla gruntów Skarbu Państwa.
Cieszę się, że zostanie zlikwidowane użytkowanie wieczyste, które w wielu przypadkach blokowało mieszkańcom wykup mieszkań na odrębną własność, nie mniej należy podkreślić, że gminy stracą na wprowadzeniu tej ustawy miliony złotych wpływów. A gminne pieniądze są przecież naszymi, mieszkańców.
Gdańsk z opłat za użytkowanie wieczyste swoich gruntów zebrał w 2017 roku 36,6 mln zł.
Ustawa dotyczy tylko terenów pod zabudową mieszkaniową, a co z usługową i garażami?
W trakcie prac w Parlamencie zgłaszałam postulaty, aby ustawa objęła również garaże i obiekty usługowe. Niestety sejmowa większość nie zaakceptowała moich poprawek, jednak nie ustanę w zabiegach o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność również na gruntach zabudowanych garażami i usługami.
Jako członek sejmowej Komisji Infrastruktury, do której trafił ten projekt ustawy prowadziłam ją w imieniu klubu Platformy Obywatelskiej. Ustawa ta jest jednym z moich postulatów wyborczych, dlatego tym bardziej się cieszę, że pomimo podziałów politycznych udało się nam przeprowadzić przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności przez Sejm.
Prezydent RP podpisał ustawę 10 sierpnia, a jej skutki wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku.
z poważaniem
Małgorzata Chmiel, poseł