Reklama

Kuźnia Wodna juź w rękach miasta

Kuźnia Wodna została przekazana przedstawicielom miasta Gdańska. Prawdopodobnie wkrótce obiekt stanie się oliwskim oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Kuźnia Wodna została przekazana przedstawicielom miasta Gdańska. Prawdopodobnie wkrótce obiekt stanie się oliwskim oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Do przekazania Kuźni i podpisania protokołów zdawczo – odbiorczych doszło 2 stycznia. Przedstawicielom Gdańskiego Zarządu Nieruchomości budynek przekazywał Piotr Mady, dyrektor Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Tym samym spełniły się zapowiedzi wiceprezydenta Piotra Grzelaka o jak najszybszym przejęciu zabytku.

Sprawa nabrała tempa po informacji o ostatnim pokazie kucia stali w Kuźni i odcięciu energii elektrycznej w biurze muzeum. Rada Dzielnicy Oliwa wystąpiła do Prezydenta Gdańska z apelem o wzmożenie prac nad procedurą przejęcia Kuźni Wodnej w Oliwie od Muzeum Techniki i Przemysłu Naczelnej Organizacji Technicznej w celu powstrzymania degradacji zabytku oraz dalszej kontynuacji działalności muzealno – edukacyjnej. Jednocześnie Naczelna Organizacje Techniczna, po niemal rocznym milczeniu, pozytywnie odpowiedziała na ofertę miasta w sprawie przejęcia obiektu.

Dzięki przejściu pod zarząd miasta, Kuźnia zyskała od wczoraj całodobową ochronę. W ciągu miesiąca powinny być znane szczegóły przekazania obiektu dla Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Niepewna jest przyszłość dotychczasowych pracowników Kuźni Wodnej. W związku z likwidacją placówki w Gdańsku, NOT postanowił się z nimi rozstać i rozwiązać umowy o pracę. – Dzisiaj, formalnie nie odpowiadam za Kuźnie Wodną. Nawet nie mam prawa wstępu do tego obiektu – informuje nas Dariusz Wilk, dotychczasowy opiekun zabytku w Dolinie Radości.

Pierwsza wzmianka o kuźni sięga roku 1597 roku, od tego okresu datuję się oficjalne powstanie zakładu. Na wyposażeniu znajdują się narzędzia i urządzenia do produkcji wyrobów stalowych, wykonanych metodą kowalską. Największą atrakcją kuźni są częściowo czynne i pracujące urządzenia kowalskie, napędzane siłą wody z pobliskiego Potoku Oliwskiego.

Tes

Ostatnia edycja: 3 stycznia, 2017 o 11:24