Reklama

Kuźnia Wodna szykuje się do remontu – przed nami ostatnie pokazy pracy kowali

Muzeum Gdańska ogłosiło przetarg na wykonanie tymczasowego zabezpieczenia budynku Kuźni Wodnej Oliwie. Mimo tej skromnej nazwy postępowania, szykuje się spory remont. Jednocześnie miasto przygotowuje się do przebudowy stawu przy Kuźni. Jego przepełnianie się w czasie ulewnych deszczy zagraża zabytkowi. Przed nami dwa ostatnie pokazu kucia stali przed ponad półrocznym remontem.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Muzeum Gdańska ogłosiło przetarg na wykonanie tymczasowego zabezpieczenia budynku Kuźni Wodnej Oliwie. Mimo tej skromnej nazwy postępowania, szykuje się spory remont. Jednocześnie miasto przygotowuje się do przebudowy stawu przy Kuźni. Jego przepełnianie się w czasie ulewnych deszczy zagraża zabytkowi. Przed nami dwa ostatnie pokazu kucia stali przed ponad półrocznym remontem.

Długo wyczekiwany przetarg ogłoszono 3 października.

Zakres robót obejmuje między innymi:

  • roboty rozbiórkowe i demontażowe (stare pokrycie dachowe)
  • remont pokrycia dachu,
  • wzmocnienie ścian szczytowych
  • prace odwodnieniowe,
  • remont ogrodzenia,
  • wykonanie zapory drewnianej pod bramą,
  • utwardzenie terenu wokół budynku kostką brukową,
  • wywiezienie gruzu.

Wymagany termin realizacji zamówienia do dnia  31 maja 2019 roku z zastrzeżeniem, że wszystkie prace remontowe  zabezpieczające, oprócz remontu pokrycia dachowego należy wykonać do dnia 10 grudnia 2018 roku. Termin składania ofert mija 16 października.

Jednocześnie Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla zadania pn.: „Przebudowa zbiornika nr 11 na potoku Oliwskim – Kuźnia Wodna w Gdańsku”.  Do czasu przeprowadzenia właściwej inwestycji hydrotechnicznej w lipcu budynek zabezpieczono przed skutkami ulew stałymi zaporami przeciwpowodziowymi (barierami ochronnymi) oraz kanałem ulgi, czyli podziemnym rurociągiem o długości około 40 metrów, który ma  przeprowadzić nadmiar wody ze zbiornika retencyjnego do Potoku Oliwskiego omijając Kuźnię Wodną.

Lipcowe prace zabezpieczające 

Jak czytamy w dokumentacji przetargowej: Przedmiotem zamówienia jest opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej dla realizacji zadania pn.: „Przebudowa zbiornika nr 11 na potoku Oliwskim – Kuźnia Wodna w Gdańsku” z uzyskaniem wymaganych przepisami prawa budowlanego uzgodnieniami oraz świadczeniem usługi nadzoru autorskiego, na etapie realizacji przedsięwzięcia. Na podstawie zlecanej dokumentacji będzie uzyskiwana decyzja o pozwoleniu na budowę. 2. Celem opracowania jest poprawa stanu zabezpieczenia zabytkowego budynku Kuźni Wodnej oraz terenów przyległych przed podtopieniami, spowodowanymi podniesieniem się poziomu wód w potoku Oliwskim podczas ulewnych deszczy. W ramach zadania należy przeanalizować możliwość zwiększenia pojemności retencyjnej zbiornika nr 11 na potoku Oliwskim. W 2017r. zabytkowa Kuźnia Wodna została przekazana Gminie Miasta Gdańska. Istniejące budowle hydrotechniczne nie są w stanie zatrzymać wód opadowych, wzbierających okresowo, przy intensywnych deszczach, co doprowadza do przelania wody przez wały i zalewa zagłębienie, w którym zlokalizowana jest zabytkowa Kuźnia. Do zagłębienia wlewa się również woda od strony ul. Bytowskiej, w związku z brakiem kanalizacji deszczowej w ulicy. 3. Zakres prac projektowych ma obejmować między innymi: 3.1. Opracowanie hydrologiczno-hydrauliczne; 3.2. Rozbudowę zbiornika retencyjnego nr 11 na potoku Oliwskim; 3.3. Przebudowę koryta potoku Oliwskiego w rejonie zbiornika nr 11.

Ostatnie pokazy przed remontem

W niedzielę, 7 października, odbędzie się przedostatni przed remontem pokaz kucia na Kuźni Wodnej w Oliwie. Przez 4 godziny, poza działaniami kowali, będzie można zobaczyć zabytkowy motocykl Sokół 1000. Natomiast na parkingu przed Kuźnią zgromadzą się fani dawnej motoryzacji w ramach cyklicznego pokazu zabytkowych aut.

W związku z ogłoszonym 3 października przetargiem na wykonanie tymczasowego zabezpieczenia budynku Kuźni Wodnej w Oliwie w oddziale Muzeum Gdańska w Dolinie Radości odbędą dwa ostatnie pokazy pracy kowali. Pierwszy z nich odbędzie się już w najbliższą sobotę, a kolejny – dwudniowy – 13-14 października.

Sokół 1000 polski przedwojenny motocykl mat

Sokół 1000   – mat. Kuźni Wodnej

W Niedzielę, poza pokazami kucia przy Kuźni Wodnej będzie można podziwiać Sokoła 1000. Motocykl – legenda polskiej motoryzacji był wzorowany na amerykańskich motocyklach Harley Davidson i Indian. Jednoślad produkowany był w Centralnych Warsztatach Samochodowych wchodzących w skład przedwojennego koncernu Państwowych Zakładów Inżynierii.

–  W Kuźni Wodnej zobaczymy w pełni sprawny egzemplarz z 1935 r. zbudowany dla Wojska Polskiego. Z wyprodukowanych przed wojną ok. 3500 egzemplarzy do naszych czasów zachowało się ok. 50 sprawnych motocykli. – mówi Lech Trawicki z Muzeum Gdańska, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie. – Oprócz Sokoła 1000 zobaczyć będzie można przedwojenne polskie rowery wojskowe pochodzące z tej samej toruńskiej kolekcji co Sokół 1000

Pokaz kucia kowali odbędzie się 7 października 2018 r. w godz. 12:00-16:00. Wstęp jest bezpłatny.

ts/mg/dmrg

Ostatnia edycja: 5 października, 2018 o 18:46