Reklama

Lemury wari zamieszkały w oliwskim ZOO

Oficjalnie powitanie nowych mieszkańców oliwskiego ZOO wraz z otwarciem całkowicie nowego pawilonu dla lemurów nastąpiło w piątkowe popołudnie.

Lemury wari zamieszkały w oliwskim ZOO
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Gdański Ogród Zoologiczny przecierał szlaki w procedurze sprowadzania zwierząt z tego kraju, ponieważ procedury od tego czasu mocno się skomplikowały i wymagają pokonania sporej biurokracji. Jednak udało się i udało się lemury przyjechały do Oliwy.

Nowy pawilon dla lemurów. fot. Tomasz Strug

Zwierzęta są po długim transporcie z Wysp Brytyjskich i muszą się przyzwyczaić do nowych pomieszczeń. Dlatego też pawilon nie jest jeszcze dostępny dla zwiedzających.

Droga na wyspę z pawilonu lemurów. fot. Tomasz Strug

Obiekt wybudowano obok restauracji oliwskiego ogrodu zoologicznego. Inwestycja powstała dzięki Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Oprócz nowego pawilonu, zwierzęta mają do swojej wyłącznej dyspozycji wyspę na stawie Potoku Oliwskiego, do której z budynku prowadzi specjalny mostek.

Lemur wari czarno-biały to gatunek zamieszkujący niewielkie obszary wschodniego Madagaskaru. Poprzez niszczenie środowiska naturalnego odnotowano pięciokrotny spadek ich liczebności. W związku z tym został on sklasyfikowany jako gatunek krytycznie zagrożony. Obecnie więcej lemurów wari mieszka w ogrodach zoologicznych niż na wolności.  Dzięki hodowli w ogrodach zoologicznych istnieje szansa na zachowanie i ochronę tych pięknych zwierząt.

Ts

Ostatnia edycja: 5 kwietnia, 2024 o 15:27