Reklama

Lewica: ograniczymy o połowę wycinkę drzew w Nadleśnictwie Gdańsk

Jeśli Lewica będzie współrządzić, to doprowadzi do ograniczenia wycinki w całym Nadleśnictwie Gdańsk o 50%, a w przypadku stromych zboczy wrażliwych retencyjnie, o 100%. Taka zapowiedź padła w Dolinie Radości podczas konferencji prasowej dwojga kandydatów Nowej Lewicy do Sejmu.

Leśny Informator Wyborczy – zobacz, którzy kandydaci chcą chronić lasy
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Konferencja prasowa odbyła się przy zrębie całkowitym na zboczu Wzgórza Danza w oliwskiej Dolinie Radości.

Wobec pogłębiającego się kryzysu klimatyczno-ekologicznego musimy dziś zmienić nas stosunek do lasów i do przyrody. Musimy zrobić wszystko na poziomie ogólnopolskim i lokalnym, żeby pilnie zatroszczyć się o lasy, które są kluczowymi sprzymierzeńcami w walce z najpoważniejszymi skutkami kroczącej katastrofy – mówiła Katarzyna Kotula, posłanka na Sejm i kandydatka do parlamentu z naszego okręgu wyborczego. – Dlatego dziś jako Lewica i kandydatki oraz kandydaci Lewicy w okręgu  wyborczym nr 25 podpisujemy się pod postulatami stworzonymi przez koalicję ekspertów i działaczy zrzeszonych wokół walki o dobre rozwiązania dla lasów zawarte w pakiecie MANIFEST LEŚNY. Składamy tym samym zobowiązanie do wdrożenia w życie niezbędnych zmian legislacyjnych  na poziomie centralnym ale także wdrożenia zmian na poziomie lokalnym tak, aby chronić lasy.

Posłanka Kotula podkreślała, że Lasy Państwowe są skrajnie upolitycznione i są prywatnym folwarkiem polityków z „Suwerennej Polski” Zbiegniewa Ziobry.

– Samorządy i obywatele, działający w drodze uchwał obywatelskich, nie mają praktycznie żadnych instrumentów oddziaływania na lasy, stanowiące przecież – zwłaszcza w Trójmieście – wielką część powierzchni danego miasta. Dlatego kandyduję do Sejmu – żądam, by polityka Nadleśnictwa Gdańsk się zmieniła, lecz żądam także, bym nie musiał żądać – by znowelizować Ustawę o lasach tak, aby nie trzeba było zostawać posłem, żeby realnie wpłynąć na politykę leśną w swoim najbliższym sąsiedztwie

– mówił dr Tomasz Larczyński z „Lepszego Gdańska”, kandydat Lewicy do Sejmu.

Podkreślał, że miasta, gminy, rady dzielnic oraz grupy obywateli muszą mieć pełen wgląd w działanie i plany Lasów Państwowych, a ich głos musi być uwzględniany w zarządzaniu lasami.

– Po wielkiej powodzi 2016 roku, w której utonęły we Wrzeszczu dwie osoby, z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza zwołano panel obywatelski w sprawie zabezpieczenia Gdańska przed powodzią. Przedstawicielki Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego jasno mówiły, że wodę opadową w zlewni Potoku Oliwskiego można zatrzymać tylko w lesie, na stokach. Gdy fala powodziowa wzbiera w Potoku Oliwskim, można już tylko minimalizować zniszczenia. Tymczasem spotkaliśmy się dziś w miejscu całkowitego zrębu powierzchniowego właśnie na stromym stoku nad samym Potokiem Oliwskim. To nie może mieć miejsca – mówił Larczyński.

Ograniczyć wycinkę o połowę

Na spotkaniu padły również ważne deklaracje.

– Jeśli Lewica będzie współrządzić, to doprowadzimy do ograniczenia wycinki w całym Nadleśnictwie Gdańsk o 50%, natomiast w przypadku stromych zboczy wrażliwych retencyjnie, o 100%. Jeśli będziemy współrządzić, to takich obrazków jak tu już Państwo nie ujrzycie

– deklarował Tomasz Larczyński.

Z takiego zainteresowania tematem lasów zadowolenia nie krył przedstawiciel oddolnych ruchów protestujących wobec wycinek w Lasach Oliwskich.

– Koalicja Las Jest Nasz cieszy się z poparcia każdej organizacji dla Manifestu Leśnego. Zobowiązanie do wyłącznie 50% TPK z gospodarki leśnej wpisuje się w postulat Manifestu Leśnego związany z wyłączeniem 20% lasów w Polsce ogółem z gospodarki leśnej. To zobowiązanie jest także zgodne z już istniejącymi rozwiązaniami, które mogłyby zostać wdrożone, np. w planie ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, który z niezrozumiałych przyczyn jest cały czas blokowany przez wojewodę, a także w dokumencie opracowanym przez Klub Przyrodników i Pawła Pawlaczyka w Operacie Ochrony Ekosystemów Leśnych

mówił Paweł Szutowicz z Koalicji Las Jest Nasz.

Leśny Informator Wyborczy

Swoiste leśne podsumowanie programów wyborczych różnych ugrupowań dokonali społecznicy z grupy Lasy i Obywatele.

Subiektywna ocena programów partii i komitetów w kwestii lasów i reformy polityki leśnej – mat. Lasy i Obywatele

Powstał  Leśny Informator Wyborczy, w którym można znaleźć informacje o dokonaniach oraz poglądach kandydatów i kandydatek na politykę leśną i postulaty jej reformy zawarte w Manifeście Leśnym ruchów i organizacji społecznych. Informacje i deklaracje zgłaszali sami kandydaci i kandydatki wypełniając ankietę. W wybranych przypadkach informator zawiera też rekomendacje od aktywistów i aktywistek leśnych (zaznaczono to trzema drzewkami na kafelku).

Wybory do parlamentu odbędą się 15 października 2023 roku w godzinach 7 – 21.

Pw

Ostatnia edycja: 17 października, 2023 o 21:39