Reklama

Małe Przymorze – duże problemy

Dziurawe drogi, zagęszczanie zabudowy, brak placów zabaw i terenów zielonych. To główne problemy zgłaszane przez mieszkańców Przymorza Małego na spotkaniu z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem.

Przymorze_Male_Okraglak

Na spotkanie, które odbyło sie 8 maja, w Gimnazjum nr 20 przy ul. Zgody II 6 przybyło około 130 mieszkańców. Tradycyjnie na takich spotkaniach na początku wyświetlana jest sonda przeprowadzona wśród mieszkańców oraz wynik ankiety z propozycjami tematów spotkania. W badaniu tym wzięło udział zaledwie 21 osób. Wynikało z niej, że najbardziej interesują mieszkańców: stan dróg i chodników, plany zagospodarowania przestrzennego oraz sprawy bezpieczeństwa ich dzielnicy.

Na wstępie spotkania, prezydent Adamowicz przedstawił dotychczasowe inwestycje przeprowadzane w mieście. Podkreślał, że wszystkie zapowiedzi z 2007 roku są, w zasadzie, bez opóźnień realizowane. Prezydent przypomniał, że za pieniądze europejskie nie można remontować dróg lokalnych a tylko kluczowe inwestycje.

Następnie prezydent miasta wymienił listę inwestycji, które objęły Przymorze Małe. Na czele były dwa boiska przy szkołach, Inkubator Przedsiębiorczości, Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz remont torowiska tramwajowego na ul. Chłopskiej i Pomorskiej.  Ta ostatnia to jest przykład inwestycji, która będzie służyć przyszłym pokoleniom ? mówił Adamowicz. Pieniądze tu wydane, nie trzeba będzie wydawać za lat 10.

Przed turą pytań z sali, za szczególną działalność społeczną na rzecz mieszkańców osiedla, prezydent wyróżnił:

Partnerstwo Przymorze, w jego imieniu wyróżnienie odebrali Anna Jędrzejewska i Krzysztof Skrzypski, inicjatorzy powołania Partnerstwa Przymorze, które podejmuje działania integrujące i aktywizujące mieszkańców.

Annę Łopińską, nauczycielkę w SP nr 46, działaczkę lokalną, koordynatorkę Wigilii dla samotnych w SP nr 46, która współpracuje z lokalnymi instytucjami i inicjuje działania zmierzające do poprawy życia mieszkańców osiedla.

Elżbietę Henke, nauczycielkę matematyki w Gimnazjum nr 20, animatorkę rozwoju intelektualnego i osobowościowego uczniów. Uczestniczkę ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Lepsza Szkoła”.

Joannę Trzepanowską, nauczycielkę języka polskiego w Gimnazjum nr 20, która prowadzi zajęcia poprzez rozwijanie umiejętności aktorskich wśród uczniów.

Dariusza Wójcika, Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Otwartego, inicjatora wielu przedsięwzięć kulturalnych m.in. corocznego koncertu w ramach cyklu „Muzyczny Rok dla Przymorza” (w 2013 roku przypada 15 jubileuszowy koncert).

Skrót pytań i odpowiedzie, które padły podczas spotkania:

 

Mieszkanka z ul. Majdera – Co z rozpadającym się budynkiem przy ul. Majdera 16/17? Od ponad 20 lat ta ruina straszy wszystkich mieszkańców.

Odpowiedzi pytającej mieszkance miał udzielić indywidualnie dyrektor Wydziału Skarbu.

Pan Józef – Jestem komunalnikiem, moja kochanką jest Stara Oliwa. Co się będzie działo z terenami po targach Gdańskich?

Prezydent Adamowicz ? Targi od dwóch lat maja nową siedzibę w Letnicy. Międzynarodowe Targi Gdańskie chcą grunty na Przymorzy Małym sprzedać, ale chętni do zakupu nie oferują zadowalającej ceny. MTG czeka na lepsze oferty aby mieć czym spłacić kredyt zaciągnięty na wybudowanie nowej siedziby. Plan zagospodarowania przewiduje tam zabudowę mieszkaniowo ? usługową.

Krystyna Baranowska ? Jestem emerytką, mieszkam sama i mam 52m2 mieszkania. Dlaczego wybrano metodę powierzchniową przy obliczaniu opłat za śmieci?

Wiceprezydent Maciej Lisicki przedstawił prezentację na temat nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Więcej w poniższym materiale video.

Starszy Pan ? Czy jest możliwość spotkania z Panem Prezydentem? Od 2009 roku czterokrotnie podchodziłem żeby uzyskać taką zgodę.

Prezydent Adamowicz ? Ze względu na ilość mieszkańców Gdańska, nie jestem w stanie każdego osobiście przyjąć. Jest podział pracy, są wiceprezydenci, dyrektorzy i oni też przyjmują mieszkańców. 99 % spotkań, które mam –  to były wizyty, które nie powinni się odbyć. Ale Pana przyjmę!

MieszkaniecMówi Pan o boiskach,  wielu inwestycjach, o Inkubatorze Przedsiębiorczości a co dla mieszkańców? Jesteśmy zablokowani przez samochody. Od półtora roku próbujemy zmienić przejście dla pieszych przed szkołą nr 46 ze względu na bezpieczeństwo, bo dochodzi tam do dantejskich scen, nie idzie przejść przez ulicę!

Prezydent Adamowicz ? Na tym boisku, grają konkretni ludzie. Być może gra Pana syn. Inkubator ? miast i państwo żyje z tego, że część ludzi podejmuje ryzykowną działalność gospodarczą. Miasto niczego nie produkuje, tylko dzieli pieniądze uzyskane z podatków. Im więcej przedsiębiorców tym Polska będzie bogatsza. Sprawa przejścia jest do załatwienia.

MieszkaniecDlaczego miasto nie narzuca inwestorom konieczności budowy miejsc parkingowych?

Prezydent Adamowicz ? Te wszystkie rzeczy są zapisywane w planach zagospodarowania przestrzennego. Im więcej miejsc postojowych tym większa jest to zachęta do korzystania z samochodów. W Europie zachodniej ludzie częściej korzystają z komunikacji publicznej.

Starszy Pan ? W tej dzielnicy mamy sporo wieżowców z zsypami. Jak Pan sobie wyobraża, Panie Lisicki, segregowanie śmieci w zsypie? Mamy schodzić z 9 piętra z siateczkami śmieci?

Wiceprezydent Lisicki ? A w jakiej sytuacji są Pana sąsiedzi, którzy mieszkają w blokach 4 ? piętrowych, na czwartym piętrze, bez windy. Przecież oni całe życie musza 4 piętra dylać na dół z woreczkiem i wynosić. I tu się nic nie zmieni, bo nikt im windy nie wybuduje. A Pan ma przynajmniej windę, więc niech Pan nie mówi, że jak Panu zamkną zsyp to będzie gorzej. Będzie Pan miał w dalszym ciągu lepiej, niż jak połowa Przymorza mieszkająca bez windy. Tylko trzeba śmieci podzielić.  Segregacji nie wymyśliłem ani ja, ani prezydent, tylko ustawa.

Więcej dyskusji o stawkach opłat i segregacji  w materiale video.

Dominika Redzińska (ul. Lęborska)  – Stawiane są wciąż nowe plomby. Ubywa terenów zielonych. Co w zamian dla dzieci, rodzin i seniorów, jeśli chodzi o przestrzeń zieloną czy place zabaw? Plac zabaw przy Spółdzielni ?Kolejarz? będzie prawdopodobnie wykorzystywany przez mieszkanów nowych budynków ?Kamienicy Lęborskiej?. (oklaski z sali)

Prezydent Adamowicz ? Jesteście w bliskości Parku Reagana (gromki śmiech zebranych). Jesteście bliżej niż inne dzielnice. To niemożliwe by w każdej dzielnicy i osiedlu był park.

Chodzi o place zabaw! ? krzyczą mieszkańcy

Prezydent Adamowicz ? Bądźmy realistami, zabudowa jest gęsta i będzie bardziej gęsta. Dlatego, że tutaj jest infrastruktura miejska, przedszkola itp. a dzielnica się starzeje. Jeżeli się zorganizujecie, to przy udziale radnych miejskich, jesteśmy w stanie pomyśleć o punktach, miejscach z przeznaczeniem na zieleń miejską. Na slajdzie pokazywaliśmy, że plac zabaw za 90 tysięcy powstanie, niewykluczone, że będą kolejne.

Hanna Zdrojewska ? Jak rozumiem, mamy szansę na wynegocjowanie niższych opłat za śmieci, jeśli się zobowiążemy do recyklingu?

Wiceprezydent Lisicki ? Stawka jest obliczana dla całego miasta.

Hanna Zdrojewska ? Wiele osób segreguje śmieci już teraz, może zbudować osiedlowe centra przetwarzania i  segregacji śmieci. Proponowany system (mokre, suche) demotywuje do bardziej dokładnej segregacji.

Wiceprezydent Lisicki ? Segregujcie śmieci na dwie frakcje: mokrą i suchą. Mamy zakład, wybudowany za duże unijne pieniądze, i on sobie wszystko z tej frakcji suchej wybierze. To się na świecie sprawdziło, sprawdza w Szwecji, mam nadzieję, że sprawdzi się w Polsce. Pod ten system była budowana instalacja w Szadółkach.

Mieszkaniec ul. Bałtyckiej (Jelitkowo) ? Stan budynków przy ul. Bałtyckiej jest katastrofalny. Ludzie tam chodzą, wycieczki śmieją się z tego. Nic tam nie robicie od wielu lat.

Wiceprezydent Wiesław Bielawski ? jest to teren o dużych wartościach, który powinien być ?konsumowany? przez większość obywateli. Zmierzamy do tego aby przeprowadzić gruntowną rewitalizację tego terenu. Z nasyceniem jak największą ilości funkcji o charakterze usługowym, gastronomicznym, dedykowanym turystyce. Niestety ten proces w czasie będzie trwał. Wymaga działań związanych, częściowo z przeniesieniem mieszkańców, którzy tam są. Nic się nie dzieje od razu. Nie od razu Kraków zbudowano. Ten proces wymaga inwestowania pewnych pieniędzy, które trzeba gromadzić. To niestety chwilę jeszcze potrwa.

Mieszkaniec – Szkoła 46 od dwóch lat występuje o środki na plac zabaw. Bez rezultatu.

Marcin Dawidowski, Wydział Programów Rozwojowych UM – Są jeszcze dwie dodatkowe możliwości budowy placów zabaw. Rządowy program ?Radosna szkoła? oraz miejski konkurs grantowy na budowę placów zabaw. Rocznie jest 10 takich grantów, po 50 tys. złotych.

Mieszkanka ul. Lęborskiej ? Co ma zawierać planowany remont tej ulicy, która jest dziurawa? Dlaczego ?Kamienica Lęborska? będzie blisko starych budynków, nie wjedzie tam nawet straż pożarna czy pogotowie. Budynki będą blisko jak we Włoszech.

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej ?Kolejarz? ? Jak mówił prezydent, każdą plombę w tej dzielnicy trzeba zabudowywać. Teren ten został sprzedany 3 lata temu. Budynek jest budowany zgodnie z prawem budowlanym, zachowane są wszystkie normy. Dla każdego mieszkania zbadano nasłonecznienie. Wszystko jest prawidłowo.

Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni ? Ulica wymaga wymiany całej nawierzchni bitumicznej. W tej chwili, z powodu długiej zimy i kosztów odśnieżania nie mogę zagwarantować, że ten odcinek zostanie naprawiony w sposób generalny. Jest szansa, że na przełomie półrocza znajda się dodatkowe środki finansowe i ten odcinek ul. Lęborskiej będzie w pierwszej kolejności do naprawy.

Mieszkaniec ul. Fromborskiej ? Ulica jest zalewana, po większych ulewach nie da się przejść.

Odpowiedź ma być udzielona na piśmie.

Mieszkaniec ul. Krynickiej ? Na Krynickiej, między ujęciem wody a parkingiem, chyba miasto ustawiło budkę dla kotów. Kwaśnieje tam pokarm, smród i ohyda. Coś z tym trzeba zrobić.

Druga sprawa, nikt z władzy nie kara za psie kupy.

Maciej Lorek, Wydział Środowiska UM ? każdy domek dla kotów ma opiekuna, który jest zobowiązany do utrzymania wokół czystości. Zidentyfikujemy tę osobę.

Na koniec spotkania, każdy mógł złożyć na piśmie zapytanie do prezydenta. Z tej możliwości skorzystało jedynie 10 osób.

 

Tomasz Strug


Przymorze Małe w liczbach

Liczba mieszkańców Przymorza Małego wynosi obecnie 15 112 osób. Większość stanowią kobiety 8 256, w znacznej mniejszości są mężczyźni 6 856.

– dzieci i młodzież (0-17 lat) ? 1 923

– dorośli (18-60 lat) ? 8 217

– seniorzy (61 lat i więcej) ? 4 972

Na terenie osiedla jest 389 lokali komunalnych. Z czego mieszkań – 342, lokali użytkowych ? 33 i 14 garaży. Zaległości czynszowe wraz z odsetkami stanowią kwotę 2 252 962,07 PLN. Nikt ze 169. zadłużonych nie odpracowuje długu.

Osiedle jest jedną z 6. jednostek pomocniczych w której mieszkańcy nie wybrali swojej rady.

 

Inwestycje wykonane i planowane na Przymorzu Małym (informacje ze slajdu przygotowanego przez UM Gdańsk)

– Budowa boiska w ramach programu ?JUNIOR Gdańsk 2012? przy Szkole Podstawowej nr 46

Zakończenie: 2010 r., koszt: 311 187,45 PLN

Wsparcie sponsora ENERGA S.A.: 199 993,00 PLN

Wkład własny Miasta: 111 194,45 PLN

 

– Budowa boiska w ramach programu ?JUNIOR Gdańsk 2012? przy Gimnazjum nr 20

Zakończenie: 2011 r., koszt: 343 748,64 PLN

Wsparcie sponsora GRUPY LOTOS S.A.: 249 135,00 PLN

Wkład własny Miasta: 94 613,64 PLN

 

– Gdański Inkubator Przedsiębiorczości przy ul. Lęborskiej 3b

Zakończenie: 2011 r., koszt: 35 842 010,64 PLN w tym z RPO 11 300 000 PLN

 

– Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy ul. Beniowskiego 7

Zakończenie: 2011 r., koszt: 6 262 216,00 PLN ? 25 % Miasto Gdańsk, 75 % RPO

 

– Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej ? etap IIIA

Inwestycja zrealizowana w latach 2010-2012, koszt: 47 002 714,00 PLN

 

– Gdańska Infrastruktura Wodociągowo?Kanalizacyjna Sp. z o.o. ? www.giwk.pl

?Budowa systemu opomiarowania i monitoringu dla Gdańskiego Układu Wodociągowego Zakończenie: 2010 r.; koszt: 468 000,00 PLN

?Wymiana przyłączy w ulicach: Sambora, Beniowskiego, Arkońska, Piastowska, Subisława, Poznańska, Mściwoja, Bora Komorowskiego, Słowiańskiej, Słupskiej.

Zakończenie: 2010-2011 r.; koszt: 100 348,10 PLN

?Przebudowa kanału sanitarnego w ul. Tolkmickiej

Zakończenie: 2011 r.; koszt: 157 807,26 PLN

 

Zadania zrealizowane: Zarząd Dróg i Zieleni:

– uspokojenie ruchu w ulicach położonych pomiędzy ul. Piastowską oraz Potokiem Jelitkowskim a ul. Chłopską i torami kolejowymi oraz pomiędzy ul. Kołobrzeską, a ul. Solikowskiego oraz ul. Szczecińską, a torami kolejowymi;

– wyposażenie w wiatę przystanku ?Obrońców Wybrzeża?;

– remont ulic: Beniowskiego, Chłopskiej, Lęborskiej, Mściwoja II, Świętopełka, Sambora i Poznańskiej. Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych:

– remonty instalacji w ulicach: Arkońskiej, Szczecińskiej, Bora Komorowskiego, Chociszewskiego, Bydgoskiej, Bzowej, Doroszyńskiego, Śląskiej, Peplińskiej, Czerwony Dwór;

– prace z zakresu wymiany i przełożenia sieci oraz nowych przyłączy w ulicach: Chłopskiej, Rzepichy, Kołobrzeskiej, Lęborskiej i Śląskiej.

– Modernizacja drogi rowerowej wzdłuż ul. Chłopskiej od ul. Kołobrzeskiej do ul. Pomorskiej na trasie do Sopotu (prawa strona) Zakończenie: 31.05.2013 r., koszt: 1 698 668,18 PLN

– Modernizacja ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Rzeczypospolitej od ul. Hynka w rejonie ETC do ul. Kołobrzeskiej (prawa strona) koszt: 2 286 802,47 PLN

– Budowa węzłów integracyjnych ?bike&ride? Stacja PKP Oliwa oraz przystanek SKM Gdańsk Uniwersytet Zakończenie: 31.07.2013 r., koszt: 169 312,61 PLN

– Przebudowa i remont pomoszczeń szkolnych na świetlicę dla sześciolatków oraz budowa placu zabaw w Szkole Podstawowej nr 79 Zakończenie: 20.08.2013 r., koszt: 332 519,84 PLN

– Wymiana kanału sanitarnego w ul. Fromborskiej; wymiana przyłączy wodociągowych w ulicach Mściwoja i Bzowej Zakończenie: 2013 r., koszt: 209 000,00 PLN

– Opracowanie projektu uspokojenia ruchu w ulicach położonych pomiędzy ul. Kołobrzeską, a Piastowską oraz ul. Chłopską, a torami kolejowymi Zakończenie: II półrocze 2013 r.

 

Zaplanowane remonty i inwestycje

?Budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 60

Szacowany koszt: 98 000,00 PLN

?Wymiana wodociągu od ul. Bora Komorowskiego do ul. Czerwony Dwór

Szacowany koszt: 97 500,00 PLN

?Instalacja kamery obrotowej w systemie monitoringu wizyjnego miasta na skrzyżowaniu ulic Piastowskiej i Chłopskiej

Zakończenie: 2013

?Wykonanie przepompowni wód opadowych pod wiaduktem w ul. Piastowskiej

Dziurawe drogi, zagęszczanie zabudowy, brak placów zabaw i terenów zielonych. To główne problemy zgłaszane przez mieszkańców Przymorza Małego na spotkaniu z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem.

Przymorze_Male_Okraglak

Na spotkanie, które odbyło sie 8 maja, w Gimnazjum nr 20 przy ul. Zgody II 6 przybyło około 130 mieszkańców. Tradycyjnie na takich spotkaniach na początku wyświetlana jest sonda przeprowadzona wśród mieszkańców oraz wynik ankiety z propozycjami tematów spotkania. W badaniu tym wzięło udział zaledwie 21 osób. Wynikało z niej, że najbardziej interesują mieszkańców: stan dróg i chodników, plany zagospodarowania przestrzennego oraz sprawy bezpieczeństwa ich dzielnicy.

Na wstępie spotkania, prezydent Adamowicz przedstawił dotychczasowe inwestycje przeprowadzane w mieście. Podkreślał, że wszystkie zapowiedzi z 2007 roku są, w zasadzie, bez opóźnień realizowane. Prezydent przypomniał, że za pieniądze europejskie nie można remontować dróg lokalnych a tylko kluczowe inwestycje.

Następnie prezydent miasta wymienił listę inwestycji, które objęły Przymorze Małe. Na czele były dwa boiska przy szkołach, Inkubator Przedsiębiorczości, Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz remont torowiska tramwajowego na ul. Chłopskiej i Pomorskiej.  Ta ostatnia to jest przykład inwestycji, która będzie służyć przyszłym pokoleniom ? mówił Adamowicz. Pieniądze tu wydane, nie trzeba będzie wydawać za lat 10.

Przed turą pytań z sali, za szczególną działalność społeczną na rzecz mieszkańców osiedla, prezydent wyróżnił:

Partnerstwo Przymorze, w jego imieniu wyróżnienie odebrali Anna Jędrzejewska i Krzysztof Skrzypski, inicjatorzy powołania Partnerstwa Przymorze, które podejmuje działania integrujące i aktywizujące mieszkańców.

Annę Łopińską, nauczycielkę w SP nr 46, działaczkę lokalną, koordynatorkę Wigilii dla samotnych w SP nr 46, która współpracuje z lokalnymi instytucjami i inicjuje działania zmierzające do poprawy życia mieszkańców osiedla.

Elżbietę Henke, nauczycielkę matematyki w Gimnazjum nr 20, animatorkę rozwoju intelektualnego i osobowościowego uczniów. Uczestniczkę ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Lepsza Szkoła".

Joannę Trzepanowską, nauczycielkę języka polskiego w Gimnazjum nr 20, która prowadzi zajęcia poprzez rozwijanie umiejętności aktorskich wśród uczniów.

Dariusza Wójcika, Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Otwartego, inicjatora wielu przedsięwzięć kulturalnych m.in. corocznego koncertu w ramach cyklu "Muzyczny Rok dla Przymorza" (w 2013 roku przypada 15 jubileuszowy koncert).

Skrót pytań i odpowiedzie, które padły podczas spotkania:

 

Mieszkanka z ul. Majdera - Co z rozpadającym się budynkiem przy ul. Majdera 16/17? Od ponad 20 lat ta ruina straszy wszystkich mieszkańców.

Odpowiedzi pytającej mieszkance miał udzielić indywidualnie dyrektor Wydziału Skarbu.

Pan Józef - Jestem komunalnikiem, moja kochanką jest Stara Oliwa. Co się będzie działo z terenami po targach Gdańskich?

Prezydent Adamowicz ? Targi od dwóch lat maja nową siedzibę w Letnicy. Międzynarodowe Targi Gdańskie chcą grunty na Przymorzy Małym sprzedać, ale chętni do zakupu nie oferują zadowalającej ceny. MTG czeka na lepsze oferty aby mieć czym spłacić kredyt zaciągnięty na wybudowanie nowej siedziby. Plan zagospodarowania przewiduje tam zabudowę mieszkaniowo ? usługową.

Krystyna Baranowska ? Jestem emerytką, mieszkam sama i mam 52m2 mieszkania. Dlaczego wybrano metodę powierzchniową przy obliczaniu opłat za śmieci?

Wiceprezydent Maciej Lisicki przedstawił prezentację na temat nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Więcej w poniższym materiale video.

Starszy Pan ? Czy jest możliwość spotkania z Panem Prezydentem? Od 2009 roku czterokrotnie podchodziłem żeby uzyskać taką zgodę.

Prezydent Adamowicz ? Ze względu na ilość mieszkańców Gdańska, nie jestem w stanie każdego osobiście przyjąć. Jest podział pracy, są wiceprezydenci, dyrektorzy i oni też przyjmują mieszkańców. 99 % spotkań, które mam -  to były wizyty, które nie powinni się odbyć. Ale Pana przyjmę!

Mieszkaniec - Mówi Pan o boiskach,  wielu inwestycjach, o Inkubatorze Przedsiębiorczości a co dla mieszkańców? Jesteśmy zablokowani przez samochody. Od półtora roku próbujemy zmienić przejście dla pieszych przed szkołą nr 46 ze względu na bezpieczeństwo, bo dochodzi tam do dantejskich scen, nie idzie przejść przez ulicę!

Prezydent Adamowicz ? Na tym boisku, grają konkretni ludzie. Być może gra Pana syn. Inkubator ? miast i państwo żyje z tego, że część ludzi podejmuje ryzykowną działalność gospodarczą. Miasto niczego nie produkuje, tylko dzieli pieniądze uzyskane z podatków. Im więcej przedsiębiorców tym Polska będzie bogatsza. Sprawa przejścia jest do załatwienia.

Mieszkaniec - Dlaczego miasto nie narzuca inwestorom konieczności budowy miejsc parkingowych?

Prezydent Adamowicz ? Te wszystkie rzeczy są zapisywane w planach zagospodarowania przestrzennego. Im więcej miejsc postojowych tym większa jest to zachęta do korzystania z samochodów. W Europie zachodniej ludzie częściej korzystają z komunikacji publicznej.

Starszy Pan ? W tej dzielnicy mamy sporo wieżowców z zsypami. Jak Pan sobie wyobraża, Panie Lisicki, segregowanie śmieci w zsypie? Mamy schodzić z 9 piętra z siateczkami śmieci?

Wiceprezydent Lisicki ? A w jakiej sytuacji są Pana sąsiedzi, którzy mieszkają w blokach 4 ? piętrowych, na czwartym piętrze, bez windy. Przecież oni całe życie musza 4 piętra dylać na dół z woreczkiem i wynosić. I tu się nic nie zmieni, bo nikt im windy nie wybuduje. A Pan ma przynajmniej windę, więc niech Pan nie mówi, że jak Panu zamkną zsyp to będzie gorzej. Będzie Pan miał w dalszym ciągu lepiej, niż jak połowa Przymorza mieszkająca bez windy. Tylko trzeba śmieci podzielić.  Segregacji nie wymyśliłem ani ja, ani prezydent, tylko ustawa.

Więcej dyskusji o stawkach opłat i segregacji  w materiale video.

Dominika Redzińska (ul. Lęborska)  - Stawiane są wciąż nowe plomby. Ubywa terenów zielonych. Co w zamian dla dzieci, rodzin i seniorów, jeśli chodzi o przestrzeń zieloną czy place zabaw? Plac zabaw przy Spółdzielni ?Kolejarz? będzie prawdopodobnie wykorzystywany przez mieszkanów nowych budynków ?Kamienicy Lęborskiej?. (oklaski z sali)

Prezydent Adamowicz ? Jesteście w bliskości Parku Reagana (gromki śmiech zebranych). Jesteście bliżej niż inne dzielnice. To niemożliwe by w każdej dzielnicy i osiedlu był park.

- Chodzi o place zabaw! ? krzyczą mieszkańcy

Prezydent Adamowicz ? Bądźmy realistami, zabudowa jest gęsta i będzie bardziej gęsta. Dlatego, że tutaj jest infrastruktura miejska, przedszkola itp. a dzielnica się starzeje. Jeżeli się zorganizujecie, to przy udziale radnych miejskich, jesteśmy w stanie pomyśleć o punktach, miejscach z przeznaczeniem na zieleń miejską. Na slajdzie pokazywaliśmy, że plac zabaw za 90 tysięcy powstanie, niewykluczone, że będą kolejne.

Hanna Zdrojewska ? Jak rozumiem, mamy szansę na wynegocjowanie niższych opłat za śmieci, jeśli się zobowiążemy do recyklingu?

Wiceprezydent Lisicki ? Stawka jest obliczana dla całego miasta.

Hanna Zdrojewska ? Wiele osób segreguje śmieci już teraz, może zbudować osiedlowe centra przetwarzania i  segregacji śmieci. Proponowany system (mokre, suche) demotywuje do bardziej dokładnej segregacji.

Wiceprezydent Lisicki ? Segregujcie śmieci na dwie frakcje: mokrą i suchą. Mamy zakład, wybudowany za duże unijne pieniądze, i on sobie wszystko z tej frakcji suchej wybierze. To się na świecie sprawdziło, sprawdza w Szwecji, mam nadzieję, że sprawdzi się w Polsce. Pod ten system była budowana instalacja w Szadółkach.

Mieszkaniec ul. Bałtyckiej (Jelitkowo) ? Stan budynków przy ul. Bałtyckiej jest katastrofalny. Ludzie tam chodzą, wycieczki śmieją się z tego. Nic tam nie robicie od wielu lat.

Wiceprezydent Wiesław Bielawski ? jest to teren o dużych wartościach, który powinien być ?konsumowany? przez większość obywateli. Zmierzamy do tego aby przeprowadzić gruntowną rewitalizację tego terenu. Z nasyceniem jak największą ilości funkcji o charakterze usługowym, gastronomicznym, dedykowanym turystyce. Niestety ten proces w czasie będzie trwał. Wymaga działań związanych, częściowo z przeniesieniem mieszkańców, którzy tam są. Nic się nie dzieje od razu. Nie od razu Kraków zbudowano. Ten proces wymaga inwestowania pewnych pieniędzy, które trzeba gromadzić. To niestety chwilę jeszcze potrwa.

Mieszkaniec - Szkoła 46 od dwóch lat występuje o środki na plac zabaw. Bez rezultatu.

Marcin Dawidowski, Wydział Programów Rozwojowych UM - Są jeszcze dwie dodatkowe możliwości budowy placów zabaw. Rządowy program ?Radosna szkoła? oraz miejski konkurs grantowy na budowę placów zabaw. Rocznie jest 10 takich grantów, po 50 tys. złotych.

Mieszkanka ul. Lęborskiej ? Co ma zawierać planowany remont tej ulicy, która jest dziurawa? Dlaczego ?Kamienica Lęborska? będzie blisko starych budynków, nie wjedzie tam nawet straż pożarna czy pogotowie. Budynki będą blisko jak we Włoszech.

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej ?Kolejarz? ? Jak mówił prezydent, każdą plombę w tej dzielnicy trzeba zabudowywać. Teren ten został sprzedany 3 lata temu. Budynek jest budowany zgodnie z prawem budowlanym, zachowane są wszystkie normy. Dla każdego mieszkania zbadano nasłonecznienie. Wszystko jest prawidłowo.

Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni ? Ulica wymaga wymiany całej nawierzchni bitumicznej. W tej chwili, z powodu długiej zimy i kosztów odśnieżania nie mogę zagwarantować, że ten odcinek zostanie naprawiony w sposób generalny. Jest szansa, że na przełomie półrocza znajda się dodatkowe środki finansowe i ten odcinek ul. Lęborskiej będzie w pierwszej kolejności do naprawy.

Mieszkaniec ul. Fromborskiej ? Ulica jest zalewana, po większych ulewach nie da się przejść.

Odpowiedź ma być udzielona na piśmie.

Mieszkaniec ul. Krynickiej ? Na Krynickiej, między ujęciem wody a parkingiem, chyba miasto ustawiło budkę dla kotów. Kwaśnieje tam pokarm, smród i ohyda. Coś z tym trzeba zrobić.

Druga sprawa, nikt z władzy nie kara za psie kupy.

Maciej Lorek, Wydział Środowiska UM ? każdy domek dla kotów ma opiekuna, który jest zobowiązany do utrzymania wokół czystości. Zidentyfikujemy tę osobę.

Na koniec spotkania, każdy mógł złożyć na piśmie zapytanie do prezydenta. Z tej możliwości skorzystało jedynie 10 osób.

 

Tomasz Strug


Przymorze Małe w liczbach

Liczba mieszkańców Przymorza Małego wynosi obecnie 15 112 osób. Większość stanowią kobiety 8 256, w znacznej mniejszości są mężczyźni 6 856.

- dzieci i młodzież (0-17 lat) ? 1 923

- dorośli (18-60 lat) ? 8 217

- seniorzy (61 lat i więcej) ? 4 972

Na terenie osiedla jest 389 lokali komunalnych. Z czego mieszkań - 342, lokali użytkowych ? 33 i 14 garaży. Zaległości czynszowe wraz z odsetkami stanowią kwotę 2 252 962,07 PLN. Nikt ze 169. zadłużonych nie odpracowuje długu.

Osiedle jest jedną z 6. jednostek pomocniczych w której mieszkańcy nie wybrali swojej rady.

 

Inwestycje wykonane i planowane na Przymorzu Małym (informacje ze slajdu przygotowanego przez UM Gdańsk)

- Budowa boiska w ramach programu ?JUNIOR Gdańsk 2012? przy Szkole Podstawowej nr 46

Zakończenie: 2010 r., koszt: 311 187,45 PLN

Wsparcie sponsora ENERGA S.A.: 199 993,00 PLN

Wkład własny Miasta: 111 194,45 PLN

 

- Budowa boiska w ramach programu ?JUNIOR Gdańsk 2012? przy Gimnazjum nr 20

Zakończenie: 2011 r., koszt: 343 748,64 PLN

Wsparcie sponsora GRUPY LOTOS S.A.: 249 135,00 PLN

Wkład własny Miasta: 94 613,64 PLN

 

- Gdański Inkubator Przedsiębiorczości przy ul. Lęborskiej 3b

Zakończenie: 2011 r., koszt: 35 842 010,64 PLN w tym z RPO 11 300 000 PLN

 

- Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy ul. Beniowskiego 7

Zakończenie: 2011 r., koszt: 6 262 216,00 PLN ? 25 % Miasto Gdańsk, 75 % RPO

 

- Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej ? etap IIIA

Inwestycja zrealizowana w latach 2010-2012, koszt: 47 002 714,00 PLN

 

Gdańska Infrastruktura Wodociągowo?Kanalizacyjna Sp. z o.o. ? www.giwk.pl

?Budowa systemu opomiarowania i monitoringu dla Gdańskiego Układu Wodociągowego Zakończenie: 2010 r.; koszt: 468 000,00 PLN

?Wymiana przyłączy w ulicach: Sambora, Beniowskiego, Arkońska, Piastowska, Subisława, Poznańska, Mściwoja, Bora Komorowskiego, Słowiańskiej, Słupskiej.

Zakończenie: 2010-2011 r.; koszt: 100 348,10 PLN

?Przebudowa kanału sanitarnego w ul. Tolkmickiej

Zakończenie: 2011 r.; koszt: 157 807,26 PLN

 

Zadania zrealizowane: Zarząd Dróg i Zieleni:

- uspokojenie ruchu w ulicach położonych pomiędzy ul. Piastowską oraz Potokiem Jelitkowskim a ul. Chłopską i torami kolejowymi oraz pomiędzy ul. Kołobrzeską, a ul. Solikowskiego oraz ul. Szczecińską, a torami kolejowymi;

- wyposażenie w wiatę przystanku ?Obrońców Wybrzeża?;

- remont ulic: Beniowskiego, Chłopskiej, Lęborskiej, Mściwoja II, Świętopełka, Sambora i Poznańskiej. Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych:

- remonty instalacji w ulicach: Arkońskiej, Szczecińskiej, Bora Komorowskiego, Chociszewskiego, Bydgoskiej, Bzowej, Doroszyńskiego, Śląskiej, Peplińskiej, Czerwony Dwór;

- prace z zakresu wymiany i przełożenia sieci oraz nowych przyłączy w ulicach: Chłopskiej, Rzepichy, Kołobrzeskiej, Lęborskiej i Śląskiej.

- Modernizacja drogi rowerowej wzdłuż ul. Chłopskiej od ul. Kołobrzeskiej do ul. Pomorskiej na trasie do Sopotu (prawa strona) Zakończenie: 31.05.2013 r., koszt: 1 698 668,18 PLN

- Modernizacja ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Rzeczypospolitej od ul. Hynka w rejonie ETC do ul. Kołobrzeskiej (prawa strona) koszt: 2 286 802,47 PLN

- Budowa węzłów integracyjnych ?bike&ride? Stacja PKP Oliwa oraz przystanek SKM Gdańsk Uniwersytet Zakończenie: 31.07.2013 r., koszt: 169 312,61 PLN

- Przebudowa i remont pomoszczeń szkolnych na świetlicę dla sześciolatków oraz budowa placu zabaw w Szkole Podstawowej nr 79 Zakończenie: 20.08.2013 r., koszt: 332 519,84 PLN

- Wymiana kanału sanitarnego w ul. Fromborskiej; wymiana przyłączy wodociągowych w ulicach Mściwoja i Bzowej Zakończenie: 2013 r., koszt: 209 000,00 PLN

- Opracowanie projektu uspokojenia ruchu w ulicach położonych pomiędzy ul. Kołobrzeską, a Piastowską oraz ul. Chłopską, a torami kolejowymi Zakończenie: II półrocze 2013 r.

 

Zaplanowane remonty i inwestycje

?Budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 60

Szacowany koszt: 98 000,00 PLN

?Wymiana wodociągu od ul. Bora Komorowskiego do ul. Czerwony Dwór

Szacowany koszt: 97 500,00 PLN

?Instalacja kamery obrotowej w systemie monitoringu wizyjnego miasta na skrzyżowaniu ulic Piastowskiej i Chłopskiej

Zakończenie: 2013

?Wykonanie przepompowni wód opadowych pod wiaduktem w ul. Piastowskiej

|

Dziurawe drogi, zagęszczanie zabudowy, brak placów zabaw i terenów zielonych. To główne problemy zgłaszane przez mieszkańców Przymorza Małego na spotkaniu z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem.

Przymorze_Male_Okraglak

Na spotkanie, które odbyło sie 8 maja, w Gimnazjum nr 20 przy ul. Zgody II 6 przybyło około 130 mieszkańców. Tradycyjnie na takich spotkaniach na początku wyświetlana jest sonda przeprowadzona wśród mieszkańców oraz wynik ankiety z propozycjami tematów spotkania. W badaniu tym wzięło udział zaledwie 21 osób. Wynikało z niej, że najbardziej interesują mieszkańców: stan dróg i chodników, plany zagospodarowania przestrzennego oraz sprawy bezpieczeństwa ich dzielnicy.

Na wstępie spotkania, prezydent Adamowicz przedstawił dotychczasowe inwestycje przeprowadzane w mieście. Podkreślał, że wszystkie zapowiedzi z 2007 roku są, w zasadzie, bez opóźnień realizowane. Prezydent przypomniał, że za pieniądze europejskie nie można remontować dróg lokalnych a tylko kluczowe inwestycje.

Następnie prezydent miasta wymienił listę inwestycji, które objęły Przymorze Małe. Na czele były dwa boiska przy szkołach, Inkubator Przedsiębiorczości, Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz remont torowiska tramwajowego na ul. Chłopskiej i Pomorskiej.  Ta ostatnia to jest przykład inwestycji, która będzie służyć przyszłym pokoleniom ? mówił Adamowicz. Pieniądze tu wydane, nie trzeba będzie wydawać za lat 10.

Przed turą pytań z sali, za szczególną działalność społeczną na rzecz mieszkańców osiedla, prezydent wyróżnił:

Partnerstwo Przymorze, w jego imieniu wyróżnienie odebrali Anna Jędrzejewska i Krzysztof Skrzypski, inicjatorzy powołania Partnerstwa Przymorze, które podejmuje działania integrujące i aktywizujące mieszkańców.

Annę Łopińską, nauczycielkę w SP nr 46, działaczkę lokalną, koordynatorkę Wigilii dla samotnych w SP nr 46, która współpracuje z lokalnymi instytucjami i inicjuje działania zmierzające do poprawy życia mieszkańców osiedla.

Elżbietę Henke, nauczycielkę matematyki w Gimnazjum nr 20, animatorkę rozwoju intelektualnego i osobowościowego uczniów. Uczestniczkę ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Lepsza Szkoła".

Joannę Trzepanowską, nauczycielkę języka polskiego w Gimnazjum nr 20, która prowadzi zajęcia poprzez rozwijanie umiejętności aktorskich wśród uczniów.

Dariusza Wójcika, Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Otwartego, inicjatora wielu przedsięwzięć kulturalnych m.in. corocznego koncertu w ramach cyklu "Muzyczny Rok dla Przymorza" (w 2013 roku przypada 15 jubileuszowy koncert).

Skrót pytań i odpowiedzie, które padły podczas spotkania:

 

Mieszkanka z ul. Majdera - Co z rozpadającym się budynkiem przy ul. Majdera 16/17? Od ponad 20 lat ta ruina straszy wszystkich mieszkańców.

Odpowiedzi pytającej mieszkance miał udzielić indywidualnie dyrektor Wydziału Skarbu.

Pan Józef - Jestem komunalnikiem, moja kochanką jest Stara Oliwa. Co się będzie działo z terenami po targach Gdańskich?

Prezydent Adamowicz ? Targi od dwóch lat maja nową siedzibę w Letnicy. Międzynarodowe Targi Gdańskie chcą grunty na Przymorzy Małym sprzedać, ale chętni do zakupu nie oferują zadowalającej ceny. MTG czeka na lepsze oferty aby mieć czym spłacić kredyt zaciągnięty na wybudowanie nowej siedziby. Plan zagospodarowania przewiduje tam zabudowę mieszkaniowo ? usługową.

Krystyna Baranowska ? Jestem emerytką, mieszkam sama i mam 52m2 mieszkania. Dlaczego wybrano metodę powierzchniową przy obliczaniu opłat za śmieci?

Wiceprezydent Maciej Lisicki przedstawił prezentację na temat nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Więcej w poniższym materiale video.

Starszy Pan ? Czy jest możliwość spotkania z Panem Prezydentem? Od 2009 roku czterokrotnie podchodziłem żeby uzyskać taką zgodę.

Prezydent Adamowicz ? Ze względu na ilość mieszkańców Gdańska, nie jestem w stanie każdego osobiście przyjąć. Jest podział pracy, są wiceprezydenci, dyrektorzy i oni też przyjmują mieszkańców. 99 % spotkań, które mam -  to były wizyty, które nie powinni się odbyć. Ale Pana przyjmę!

Mieszkaniec - Mówi Pan o boiskach,  wielu inwestycjach, o Inkubatorze Przedsiębiorczości a co dla mieszkańców? Jesteśmy zablokowani przez samochody. Od półtora roku próbujemy zmienić przejście dla pieszych przed szkołą nr 46 ze względu na bezpieczeństwo, bo dochodzi tam do dantejskich scen, nie idzie przejść przez ulicę!

Prezydent Adamowicz ? Na tym boisku, grają konkretni ludzie. Być może gra Pana syn. Inkubator ? miast i państwo żyje z tego, że część ludzi podejmuje ryzykowną działalność gospodarczą. Miasto niczego nie produkuje, tylko dzieli pieniądze uzyskane z podatków. Im więcej przedsiębiorców tym Polska będzie bogatsza. Sprawa przejścia jest do załatwienia.

Mieszkaniec - Dlaczego miasto nie narzuca inwestorom konieczności budowy miejsc parkingowych?

Prezydent Adamowicz ? Te wszystkie rzeczy są zapisywane w planach zagospodarowania przestrzennego. Im więcej miejsc postojowych tym większa jest to zachęta do korzystania z samochodów. W Europie zachodniej ludzie częściej korzystają z komunikacji publicznej.

Starszy Pan ? W tej dzielnicy mamy sporo wieżowców z zsypami. Jak Pan sobie wyobraża, Panie Lisicki, segregowanie śmieci w zsypie? Mamy schodzić z 9 piętra z siateczkami śmieci?

Wiceprezydent Lisicki ? A w jakiej sytuacji są Pana sąsiedzi, którzy mieszkają w blokach 4 ? piętrowych, na czwartym piętrze, bez windy. Przecież oni całe życie musza 4 piętra dylać na dół z woreczkiem i wynosić. I tu się nic nie zmieni, bo nikt im windy nie wybuduje. A Pan ma przynajmniej windę, więc niech Pan nie mówi, że jak Panu zamkną zsyp to będzie gorzej. Będzie Pan miał w dalszym ciągu lepiej, niż jak połowa Przymorza mieszkająca bez windy. Tylko trzeba śmieci podzielić.  Segregacji nie wymyśliłem ani ja, ani prezydent, tylko ustawa.

Więcej dyskusji o stawkach opłat i segregacji  w materiale video.

Dominika Redzińska (ul. Lęborska)  - Stawiane są wciąż nowe plomby. Ubywa terenów zielonych. Co w zamian dla dzieci, rodzin i seniorów, jeśli chodzi o przestrzeń zieloną czy place zabaw? Plac zabaw przy Spółdzielni ?Kolejarz? będzie prawdopodobnie wykorzystywany przez mieszkanów nowych budynków ?Kamienicy Lęborskiej?. (oklaski z sali)

Prezydent Adamowicz ? Jesteście w bliskości Parku Reagana (gromki śmiech zebranych). Jesteście bliżej niż inne dzielnice. To niemożliwe by w każdej dzielnicy i osiedlu był park.

- Chodzi o place zabaw! ? krzyczą mieszkańcy

Prezydent Adamowicz ? Bądźmy realistami, zabudowa jest gęsta i będzie bardziej gęsta. Dlatego, że tutaj jest infrastruktura miejska, przedszkola itp. a dzielnica się starzeje. Jeżeli się zorganizujecie, to przy udziale radnych miejskich, jesteśmy w stanie pomyśleć o punktach, miejscach z przeznaczeniem na zieleń miejską. Na slajdzie pokazywaliśmy, że plac zabaw za 90 tysięcy powstanie, niewykluczone, że będą kolejne.

Hanna Zdrojewska ? Jak rozumiem, mamy szansę na wynegocjowanie niższych opłat za śmieci, jeśli się zobowiążemy do recyklingu?

Wiceprezydent Lisicki ? Stawka jest obliczana dla całego miasta.

Hanna Zdrojewska ? Wiele osób segreguje śmieci już teraz, może zbudować osiedlowe centra przetwarzania i  segregacji śmieci. Proponowany system (mokre, suche) demotywuje do bardziej dokładnej segregacji.

Wiceprezydent Lisicki ? Segregujcie śmieci na dwie frakcje: mokrą i suchą. Mamy zakład, wybudowany za duże unijne pieniądze, i on sobie wszystko z tej frakcji suchej wybierze. To się na świecie sprawdziło, sprawdza w Szwecji, mam nadzieję, że sprawdzi się w Polsce. Pod ten system była budowana instalacja w Szadółkach.

Mieszkaniec ul. Bałtyckiej (Jelitkowo) ? Stan budynków przy ul. Bałtyckiej jest katastrofalny. Ludzie tam chodzą, wycieczki śmieją się z tego. Nic tam nie robicie od wielu lat.

Wiceprezydent Wiesław Bielawski ? jest to teren o dużych wartościach, który powinien być ?konsumowany? przez większość obywateli. Zmierzamy do tego aby przeprowadzić gruntowną rewitalizację tego terenu. Z nasyceniem jak największą ilości funkcji o charakterze usługowym, gastronomicznym, dedykowanym turystyce. Niestety ten proces w czasie będzie trwał. Wymaga działań związanych, częściowo z przeniesieniem mieszkańców, którzy tam są. Nic się nie dzieje od razu. Nie od razu Kraków zbudowano. Ten proces wymaga inwestowania pewnych pieniędzy, które trzeba gromadzić. To niestety chwilę jeszcze potrwa.

Mieszkaniec - Szkoła 46 od dwóch lat występuje o środki na plac zabaw. Bez rezultatu.

Marcin Dawidowski, Wydział Programów Rozwojowych UM - Są jeszcze dwie dodatkowe możliwości budowy placów zabaw. Rządowy program ?Radosna szkoła? oraz miejski konkurs grantowy na budowę placów zabaw. Rocznie jest 10 takich grantów, po 50 tys. złotych.

Mieszkanka ul. Lęborskiej ? Co ma zawierać planowany remont tej ulicy, która jest dziurawa? Dlaczego ?Kamienica Lęborska? będzie blisko starych budynków, nie wjedzie tam nawet straż pożarna czy pogotowie. Budynki będą blisko jak we Włoszech.

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej ?Kolejarz? ? Jak mówił prezydent, każdą plombę w tej dzielnicy trzeba zabudowywać. Teren ten został sprzedany 3 lata temu. Budynek jest budowany zgodnie z prawem budowlanym, zachowane są wszystkie normy. Dla każdego mieszkania zbadano nasłonecznienie. Wszystko jest prawidłowo.

Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni ? Ulica wymaga wymiany całej nawierzchni bitumicznej. W tej chwili, z powodu długiej zimy i kosztów odśnieżania nie mogę zagwarantować, że ten odcinek zostanie naprawiony w sposób generalny. Jest szansa, że na przełomie półrocza znajda się dodatkowe środki finansowe i ten odcinek ul. Lęborskiej będzie w pierwszej kolejności do naprawy.

Mieszkaniec ul. Fromborskiej ? Ulica jest zalewana, po większych ulewach nie da się przejść.

Odpowiedź ma być udzielona na piśmie.

Mieszkaniec ul. Krynickiej ? Na Krynickiej, między ujęciem wody a parkingiem, chyba miasto ustawiło budkę dla kotów. Kwaśnieje tam pokarm, smród i ohyda. Coś z tym trzeba zrobić.

Druga sprawa, nikt z władzy nie kara za psie kupy.

Maciej Lorek, Wydział Środowiska UM ? każdy domek dla kotów ma opiekuna, który jest zobowiązany do utrzymania wokół czystości. Zidentyfikujemy tę osobę.

Na koniec spotkania, każdy mógł złożyć na piśmie zapytanie do prezydenta. Z tej możliwości skorzystało jedynie 10 osób.

 

Tomasz Strug


Przymorze Małe w liczbach

Liczba mieszkańców Przymorza Małego wynosi obecnie 15 112 osób. Większość stanowią kobiety 8 256, w znacznej mniejszości są mężczyźni 6 856.

- dzieci i młodzież (0-17 lat) ? 1 923

- dorośli (18-60 lat) ? 8 217

- seniorzy (61 lat i więcej) ? 4 972

Na terenie osiedla jest 389 lokali komunalnych. Z czego mieszkań - 342, lokali użytkowych ? 33 i 14 garaży. Zaległości czynszowe wraz z odsetkami stanowią kwotę 2 252 962,07 PLN. Nikt ze 169. zadłużonych nie odpracowuje długu.

Osiedle jest jedną z 6. jednostek pomocniczych w której mieszkańcy nie wybrali swojej rady.

 

Inwestycje wykonane i planowane na Przymorzu Małym (informacje ze slajdu przygotowanego przez UM Gdańsk)

- Budowa boiska w ramach programu ?JUNIOR Gdańsk 2012? przy Szkole Podstawowej nr 46

Zakończenie: 2010 r., koszt: 311 187,45 PLN

Wsparcie sponsora ENERGA S.A.: 199 993,00 PLN

Wkład własny Miasta: 111 194,45 PLN

 

- Budowa boiska w ramach programu ?JUNIOR Gdańsk 2012? przy Gimnazjum nr 20

Zakończenie: 2011 r., koszt: 343 748,64 PLN

Wsparcie sponsora GRUPY LOTOS S.A.: 249 135,00 PLN

Wkład własny Miasta: 94 613,64 PLN

 

- Gdański Inkubator Przedsiębiorczości przy ul. Lęborskiej 3b

Zakończenie: 2011 r., koszt: 35 842 010,64 PLN w tym z RPO 11 300 000 PLN

 

- Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy ul. Beniowskiego 7

Zakończenie: 2011 r., koszt: 6 262 216,00 PLN ? 25 % Miasto Gdańsk, 75 % RPO

 

- Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej ? etap IIIA

Inwestycja zrealizowana w latach 2010-2012, koszt: 47 002 714,00 PLN

 

Gdańska Infrastruktura Wodociągowo?Kanalizacyjna Sp. z o.o. ? www.giwk.pl

?Budowa systemu opomiarowania i monitoringu dla Gdańskiego Układu Wodociągowego Zakończenie: 2010 r.; koszt: 468 000,00 PLN

?Wymiana przyłączy w ulicach: Sambora, Beniowskiego, Arkońska, Piastowska, Subisława, Poznańska, Mściwoja, Bora Komorowskiego, Słowiańskiej, Słupskiej.

Zakończenie: 2010-2011 r.; koszt: 100 348,10 PLN

?Przebudowa kanału sanitarnego w ul. Tolkmickiej

Zakończenie: 2011 r.; koszt: 157 807,26 PLN

 

Zadania zrealizowane: Zarząd Dróg i Zieleni:

- uspokojenie ruchu w ulicach położonych pomiędzy ul. Piastowską oraz Potokiem Jelitkowskim a ul. Chłopską i torami kolejowymi oraz pomiędzy ul. Kołobrzeską, a ul. Solikowskiego oraz ul. Szczecińską, a torami kolejowymi;

- wyposażenie w wiatę przystanku ?Obrońców Wybrzeża?;

- remont ulic: Beniowskiego, Chłopskiej, Lęborskiej, Mściwoja II, Świętopełka, Sambora i Poznańskiej. Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych:

- remonty instalacji w ulicach: Arkońskiej, Szczecińskiej, Bora Komorowskiego, Chociszewskiego, Bydgoskiej, Bzowej, Doroszyńskiego, Śląskiej, Peplińskiej, Czerwony Dwór;

- prace z zakresu wymiany i przełożenia sieci oraz nowych przyłączy w ulicach: Chłopskiej, Rzepichy, Kołobrzeskiej, Lęborskiej i Śląskiej.

- Modernizacja drogi rowerowej wzdłuż ul. Chłopskiej od ul. Kołobrzeskiej do ul. Pomorskiej na trasie do Sopotu (prawa strona) Zakończenie: 31.05.2013 r., koszt: 1 698 668,18 PLN

- Modernizacja ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Rzeczypospolitej od ul. Hynka w rejonie ETC do ul. Kołobrzeskiej (prawa strona) koszt: 2 286 802,47 PLN

- Budowa węzłów integracyjnych ?bike&ride? Stacja PKP Oliwa oraz przystanek SKM Gdańsk Uniwersytet Zakończenie: 31.07.2013 r., koszt: 169 312,61 PLN

- Przebudowa i remont pomoszczeń szkolnych na świetlicę dla sześciolatków oraz budowa placu zabaw w Szkole Podstawowej nr 79 Zakończenie: 20.08.2013 r., koszt: 332 519,84 PLN

- Wymiana kanału sanitarnego w ul. Fromborskiej; wymiana przyłączy wodociągowych w ulicach Mściwoja i Bzowej Zakończenie: 2013 r., koszt: 209 000,00 PLN

- Opracowanie projektu uspokojenia ruchu w ulicach położonych pomiędzy ul. Kołobrzeską, a Piastowską oraz ul. Chłopską, a torami kolejowymi Zakończenie: II półrocze 2013 r.

 

Zaplanowane remonty i inwestycje

?Budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 60

Szacowany koszt: 98 000,00 PLN

?Wymiana wodociągu od ul. Bora Komorowskiego do ul. Czerwony Dwór

Szacowany koszt: 97 500,00 PLN

?Instalacja kamery obrotowej w systemie monitoringu wizyjnego miasta na skrzyżowaniu ulic Piastowskiej i Chłopskiej

Zakończenie: 2013

?Wykonanie przepompowni wód opadowych pod wiaduktem w ul. Piastowskiej

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Dziurawe drogi, zagęszczanie zabudowy, brak placów zabaw i terenów zielonych. To główne problemy zgłaszane przez mieszkańców Przymorza Małego na spotkaniu z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem.

Przymorze_Male_Okraglak

Na spotkanie, które odbyło sie 8 maja, w Gimnazjum nr 20 przy ul. Zgody II 6 przybyło około 130 mieszkańców. Tradycyjnie na takich spotkaniach na początku wyświetlana jest sonda przeprowadzona wśród mieszkańców oraz wynik ankiety z propozycjami tematów spotkania. W badaniu tym wzięło udział zaledwie 21 osób. Wynikało z niej, że najbardziej interesują mieszkańców: stan dróg i chodników, plany zagospodarowania przestrzennego oraz sprawy bezpieczeństwa ich dzielnicy.

Na wstępie spotkania, prezydent Adamowicz przedstawił dotychczasowe inwestycje przeprowadzane w mieście. Podkreślał, że wszystkie zapowiedzi z 2007 roku są, w zasadzie, bez opóźnień realizowane. Prezydent przypomniał, że za pieniądze europejskie nie można remontować dróg lokalnych a tylko kluczowe inwestycje.

Następnie prezydent miasta wymienił listę inwestycji, które objęły Przymorze Małe. Na czele były dwa boiska przy szkołach, Inkubator Przedsiębiorczości, Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz remont torowiska tramwajowego na ul. Chłopskiej i Pomorskiej.  Ta ostatnia to jest przykład inwestycji, która będzie służyć przyszłym pokoleniom ? mówił Adamowicz. Pieniądze tu wydane, nie trzeba będzie wydawać za lat 10.

Przed turą pytań z sali, za szczególną działalność społeczną na rzecz mieszkańców osiedla, prezydent wyróżnił:

Partnerstwo Przymorze, w jego imieniu wyróżnienie odebrali Anna Jędrzejewska i Krzysztof Skrzypski, inicjatorzy powołania Partnerstwa Przymorze, które podejmuje działania integrujące i aktywizujące mieszkańców.

Annę Łopińską, nauczycielkę w SP nr 46, działaczkę lokalną, koordynatorkę Wigilii dla samotnych w SP nr 46, która współpracuje z lokalnymi instytucjami i inicjuje działania zmierzające do poprawy życia mieszkańców osiedla.

Elżbietę Henke, nauczycielkę matematyki w Gimnazjum nr 20, animatorkę rozwoju intelektualnego i osobowościowego uczniów. Uczestniczkę ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Lepsza Szkoła”.

Joannę Trzepanowską, nauczycielkę języka polskiego w Gimnazjum nr 20, która prowadzi zajęcia poprzez rozwijanie umiejętności aktorskich wśród uczniów.

Dariusza Wójcika, Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Otwartego, inicjatora wielu przedsięwzięć kulturalnych m.in. corocznego koncertu w ramach cyklu „Muzyczny Rok dla Przymorza” (w 2013 roku przypada 15 jubileuszowy koncert).

Skrót pytań i odpowiedzie, które padły podczas spotkania:

 

Mieszkanka z ul. Majdera – Co z rozpadającym się budynkiem przy ul. Majdera 16/17? Od ponad 20 lat ta ruina straszy wszystkich mieszkańców.

Odpowiedzi pytającej mieszkance miał udzielić indywidualnie dyrektor Wydziału Skarbu.

Pan Józef – Jestem komunalnikiem, moja kochanką jest Stara Oliwa. Co się będzie działo z terenami po targach Gdańskich?

Prezydent Adamowicz ? Targi od dwóch lat maja nową siedzibę w Letnicy. Międzynarodowe Targi Gdańskie chcą grunty na Przymorzy Małym sprzedać, ale chętni do zakupu nie oferują zadowalającej ceny. MTG czeka na lepsze oferty aby mieć czym spłacić kredyt zaciągnięty na wybudowanie nowej siedziby. Plan zagospodarowania przewiduje tam zabudowę mieszkaniowo ? usługową.

Krystyna Baranowska ? Jestem emerytką, mieszkam sama i mam 52m2 mieszkania. Dlaczego wybrano metodę powierzchniową przy obliczaniu opłat za śmieci?

Wiceprezydent Maciej Lisicki przedstawił prezentację na temat nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Więcej w poniższym materiale video.

Starszy Pan ? Czy jest możliwość spotkania z Panem Prezydentem? Od 2009 roku czterokrotnie podchodziłem żeby uzyskać taką zgodę.

Prezydent Adamowicz ? Ze względu na ilość mieszkańców Gdańska, nie jestem w stanie każdego osobiście przyjąć. Jest podział pracy, są wiceprezydenci, dyrektorzy i oni też przyjmują mieszkańców. 99 % spotkań, które mam –  to były wizyty, które nie powinni się odbyć. Ale Pana przyjmę!

MieszkaniecMówi Pan o boiskach,  wielu inwestycjach, o Inkubatorze Przedsiębiorczości a co dla mieszkańców? Jesteśmy zablokowani przez samochody. Od półtora roku próbujemy zmienić przejście dla pieszych przed szkołą nr 46 ze względu na bezpieczeństwo, bo dochodzi tam do dantejskich scen, nie idzie przejść przez ulicę!

Prezydent Adamowicz ? Na tym boisku, grają konkretni ludzie. Być może gra Pana syn. Inkubator ? miast i państwo żyje z tego, że część ludzi podejmuje ryzykowną działalność gospodarczą. Miasto niczego nie produkuje, tylko dzieli pieniądze uzyskane z podatków. Im więcej przedsiębiorców tym Polska będzie bogatsza. Sprawa przejścia jest do załatwienia.

MieszkaniecDlaczego miasto nie narzuca inwestorom konieczności budowy miejsc parkingowych?

Prezydent Adamowicz ? Te wszystkie rzeczy są zapisywane w planach zagospodarowania przestrzennego. Im więcej miejsc postojowych tym większa jest to zachęta do korzystania z samochodów. W Europie zachodniej ludzie częściej korzystają z komunikacji publicznej.

Starszy Pan ? W tej dzielnicy mamy sporo wieżowców z zsypami. Jak Pan sobie wyobraża, Panie Lisicki, segregowanie śmieci w zsypie? Mamy schodzić z 9 piętra z siateczkami śmieci?

Wiceprezydent Lisicki ? A w jakiej sytuacji są Pana sąsiedzi, którzy mieszkają w blokach 4 ? piętrowych, na czwartym piętrze, bez windy. Przecież oni całe życie musza 4 piętra dylać na dół z woreczkiem i wynosić. I tu się nic nie zmieni, bo nikt im windy nie wybuduje. A Pan ma przynajmniej windę, więc niech Pan nie mówi, że jak Panu zamkną zsyp to będzie gorzej. Będzie Pan miał w dalszym ciągu lepiej, niż jak połowa Przymorza mieszkająca bez windy. Tylko trzeba śmieci podzielić.  Segregacji nie wymyśliłem ani ja, ani prezydent, tylko ustawa.

Więcej dyskusji o stawkach opłat i segregacji  w materiale video.

Dominika Redzińska (ul. Lęborska)  – Stawiane są wciąż nowe plomby. Ubywa terenów zielonych. Co w zamian dla dzieci, rodzin i seniorów, jeśli chodzi o przestrzeń zieloną czy place zabaw? Plac zabaw przy Spółdzielni ?Kolejarz? będzie prawdopodobnie wykorzystywany przez mieszkanów nowych budynków ?Kamienicy Lęborskiej?. (oklaski z sali)

Prezydent Adamowicz ? Jesteście w bliskości Parku Reagana (gromki śmiech zebranych). Jesteście bliżej niż inne dzielnice. To niemożliwe by w każdej dzielnicy i osiedlu był park.

Chodzi o place zabaw! ? krzyczą mieszkańcy

Prezydent Adamowicz ? Bądźmy realistami, zabudowa jest gęsta i będzie bardziej gęsta. Dlatego, że tutaj jest infrastruktura miejska, przedszkola itp. a dzielnica się starzeje. Jeżeli się zorganizujecie, to przy udziale radnych miejskich, jesteśmy w stanie pomyśleć o punktach, miejscach z przeznaczeniem na zieleń miejską. Na slajdzie pokazywaliśmy, że plac zabaw za 90 tysięcy powstanie, niewykluczone, że będą kolejne.

Hanna Zdrojewska ? Jak rozumiem, mamy szansę na wynegocjowanie niższych opłat za śmieci, jeśli się zobowiążemy do recyklingu?

Wiceprezydent Lisicki ? Stawka jest obliczana dla całego miasta.

Hanna Zdrojewska ? Wiele osób segreguje śmieci już teraz, może zbudować osiedlowe centra przetwarzania i  segregacji śmieci. Proponowany system (mokre, suche) demotywuje do bardziej dokładnej segregacji.

Wiceprezydent Lisicki ? Segregujcie śmieci na dwie frakcje: mokrą i suchą. Mamy zakład, wybudowany za duże unijne pieniądze, i on sobie wszystko z tej frakcji suchej wybierze. To się na świecie sprawdziło, sprawdza w Szwecji, mam nadzieję, że sprawdzi się w Polsce. Pod ten system była budowana instalacja w Szadółkach.

Mieszkaniec ul. Bałtyckiej (Jelitkowo) ? Stan budynków przy ul. Bałtyckiej jest katastrofalny. Ludzie tam chodzą, wycieczki śmieją się z tego. Nic tam nie robicie od wielu lat.

Wiceprezydent Wiesław Bielawski ? jest to teren o dużych wartościach, który powinien być ?konsumowany? przez większość obywateli. Zmierzamy do tego aby przeprowadzić gruntowną rewitalizację tego terenu. Z nasyceniem jak największą ilości funkcji o charakterze usługowym, gastronomicznym, dedykowanym turystyce. Niestety ten proces w czasie będzie trwał. Wymaga działań związanych, częściowo z przeniesieniem mieszkańców, którzy tam są. Nic się nie dzieje od razu. Nie od razu Kraków zbudowano. Ten proces wymaga inwestowania pewnych pieniędzy, które trzeba gromadzić. To niestety chwilę jeszcze potrwa.

Mieszkaniec – Szkoła 46 od dwóch lat występuje o środki na plac zabaw. Bez rezultatu.

Marcin Dawidowski, Wydział Programów Rozwojowych UM – Są jeszcze dwie dodatkowe możliwości budowy placów zabaw. Rządowy program ?Radosna szkoła? oraz miejski konkurs grantowy na budowę placów zabaw. Rocznie jest 10 takich grantów, po 50 tys. złotych.

Mieszkanka ul. Lęborskiej ? Co ma zawierać planowany remont tej ulicy, która jest dziurawa? Dlaczego ?Kamienica Lęborska? będzie blisko starych budynków, nie wjedzie tam nawet straż pożarna czy pogotowie. Budynki będą blisko jak we Włoszech.

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej ?Kolejarz? ? Jak mówił prezydent, każdą plombę w tej dzielnicy trzeba zabudowywać. Teren ten został sprzedany 3 lata temu. Budynek jest budowany zgodnie z prawem budowlanym, zachowane są wszystkie normy. Dla każdego mieszkania zbadano nasłonecznienie. Wszystko jest prawidłowo.

Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni ? Ulica wymaga wymiany całej nawierzchni bitumicznej. W tej chwili, z powodu długiej zimy i kosztów odśnieżania nie mogę zagwarantować, że ten odcinek zostanie naprawiony w sposób generalny. Jest szansa, że na przełomie półrocza znajda się dodatkowe środki finansowe i ten odcinek ul. Lęborskiej będzie w pierwszej kolejności do naprawy.

Mieszkaniec ul. Fromborskiej ? Ulica jest zalewana, po większych ulewach nie da się przejść.

Odpowiedź ma być udzielona na piśmie.

Mieszkaniec ul. Krynickiej ? Na Krynickiej, między ujęciem wody a parkingiem, chyba miasto ustawiło budkę dla kotów. Kwaśnieje tam pokarm, smród i ohyda. Coś z tym trzeba zrobić.

Druga sprawa, nikt z władzy nie kara za psie kupy.

Maciej Lorek, Wydział Środowiska UM ? każdy domek dla kotów ma opiekuna, który jest zobowiązany do utrzymania wokół czystości. Zidentyfikujemy tę osobę.

Na koniec spotkania, każdy mógł złożyć na piśmie zapytanie do prezydenta. Z tej możliwości skorzystało jedynie 10 osób.

 

Tomasz Strug


Przymorze Małe w liczbach

Liczba mieszkańców Przymorza Małego wynosi obecnie 15 112 osób. Większość stanowią kobiety 8 256, w znacznej mniejszości są mężczyźni 6 856.

– dzieci i młodzież (0-17 lat) ? 1 923

– dorośli (18-60 lat) ? 8 217

– seniorzy (61 lat i więcej) ? 4 972

Na terenie osiedla jest 389 lokali komunalnych. Z czego mieszkań – 342, lokali użytkowych ? 33 i 14 garaży. Zaległości czynszowe wraz z odsetkami stanowią kwotę 2 252 962,07 PLN. Nikt ze 169. zadłużonych nie odpracowuje długu.

Osiedle jest jedną z 6. jednostek pomocniczych w której mieszkańcy nie wybrali swojej rady.

 

Inwestycje wykonane i planowane na Przymorzu Małym (informacje ze slajdu przygotowanego przez UM Gdańsk)

– Budowa boiska w ramach programu ?JUNIOR Gdańsk 2012? przy Szkole Podstawowej nr 46

Zakończenie: 2010 r., koszt: 311 187,45 PLN

Wsparcie sponsora ENERGA S.A.: 199 993,00 PLN

Wkład własny Miasta: 111 194,45 PLN

 

– Budowa boiska w ramach programu ?JUNIOR Gdańsk 2012? przy Gimnazjum nr 20

Zakończenie: 2011 r., koszt: 343 748,64 PLN

Wsparcie sponsora GRUPY LOTOS S.A.: 249 135,00 PLN

Wkład własny Miasta: 94 613,64 PLN

 

– Gdański Inkubator Przedsiębiorczości przy ul. Lęborskiej 3b

Zakończenie: 2011 r., koszt: 35 842 010,64 PLN w tym z RPO 11 300 000 PLN

 

– Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy ul. Beniowskiego 7

Zakończenie: 2011 r., koszt: 6 262 216,00 PLN ? 25 % Miasto Gdańsk, 75 % RPO

 

– Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej ? etap IIIA

Inwestycja zrealizowana w latach 2010-2012, koszt: 47 002 714,00 PLN

 

– Gdańska Infrastruktura Wodociągowo?Kanalizacyjna Sp. z o.o. ? www.giwk.pl

?Budowa systemu opomiarowania i monitoringu dla Gdańskiego Układu Wodociągowego Zakończenie: 2010 r.; koszt: 468 000,00 PLN

?Wymiana przyłączy w ulicach: Sambora, Beniowskiego, Arkońska, Piastowska, Subisława, Poznańska, Mściwoja, Bora Komorowskiego, Słowiańskiej, Słupskiej.

Zakończenie: 2010-2011 r.; koszt: 100 348,10 PLN

?Przebudowa kanału sanitarnego w ul. Tolkmickiej

Zakończenie: 2011 r.; koszt: 157 807,26 PLN

 

Zadania zrealizowane: Zarząd Dróg i Zieleni:

– uspokojenie ruchu w ulicach położonych pomiędzy ul. Piastowską oraz Potokiem Jelitkowskim a ul. Chłopską i torami kolejowymi oraz pomiędzy ul. Kołobrzeską, a ul. Solikowskiego oraz ul. Szczecińską, a torami kolejowymi;

– wyposażenie w wiatę przystanku ?Obrońców Wybrzeża?;

– remont ulic: Beniowskiego, Chłopskiej, Lęborskiej, Mściwoja II, Świętopełka, Sambora i Poznańskiej. Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych:

– remonty instalacji w ulicach: Arkońskiej, Szczecińskiej, Bora Komorowskiego, Chociszewskiego, Bydgoskiej, Bzowej, Doroszyńskiego, Śląskiej, Peplińskiej, Czerwony Dwór;

– prace z zakresu wymiany i przełożenia sieci oraz nowych przyłączy w ulicach: Chłopskiej, Rzepichy, Kołobrzeskiej, Lęborskiej i Śląskiej.

– Modernizacja drogi rowerowej wzdłuż ul. Chłopskiej od ul. Kołobrzeskiej do ul. Pomorskiej na trasie do Sopotu (prawa strona) Zakończenie: 31.05.2013 r., koszt: 1 698 668,18 PLN

– Modernizacja ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Rzeczypospolitej od ul. Hynka w rejonie ETC do ul. Kołobrzeskiej (prawa strona) koszt: 2 286 802,47 PLN

– Budowa węzłów integracyjnych ?bike&ride? Stacja PKP Oliwa oraz przystanek SKM Gdańsk Uniwersytet Zakończenie: 31.07.2013 r., koszt: 169 312,61 PLN

– Przebudowa i remont pomoszczeń szkolnych na świetlicę dla sześciolatków oraz budowa placu zabaw w Szkole Podstawowej nr 79 Zakończenie: 20.08.2013 r., koszt: 332 519,84 PLN

– Wymiana kanału sanitarnego w ul. Fromborskiej; wymiana przyłączy wodociągowych w ulicach Mściwoja i Bzowej Zakończenie: 2013 r., koszt: 209 000,00 PLN

– Opracowanie projektu uspokojenia ruchu w ulicach położonych pomiędzy ul. Kołobrzeską, a Piastowską oraz ul. Chłopską, a torami kolejowymi Zakończenie: II półrocze 2013 r.

 

Zaplanowane remonty i inwestycje

?Budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 60

Szacowany koszt: 98 000,00 PLN

?Wymiana wodociągu od ul. Bora Komorowskiego do ul. Czerwony Dwór

Szacowany koszt: 97 500,00 PLN

?Instalacja kamery obrotowej w systemie monitoringu wizyjnego miasta na skrzyżowaniu ulic Piastowskiej i Chłopskiej

Zakończenie: 2013

?Wykonanie przepompowni wód opadowych pod wiaduktem w ul. Piastowskiej