Reklama

Zielona metamorfoza ul. Mściwoja II

Zamiast klepiska rozjechanego przez parkujące samochody – ławki, alejki, trawniki i nowe nasadzenia. Zielona przestrzeń przy ul. Mściwoja II przeszła w tym roku olbrzymią przemianę.

Zielona metamorfoza ul. Mściwoja II
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Przy ul. Mściwoja II znajduje się olbrzymi teren zielony oddzielający zabudowę i chodnik od typowej dla dawnej Oliwy jezdni z tzw. „kocich łbów”. Przez lata, trawnik pomiędzy rosłymi drzewami rozjeździły licznie tu parkujące samochody.

Tak wyglądało to samo miejsce jeszcze wiosną 2023 roku. fot. Tomasz Strug

W poniedziałek 18 września o godzinie 17 uroczyście otwarto w tym miejscu zielony skwer z licznymi nasadzeniami i miejscami, gdzie można odpocząć. To wynik wieloletnich starań Rady Przymorza Małego.

W uroczystości wzięli udział okoliczni mieszkańcy,  radni dzielnicowi, posłanka Małgorzata Chmiel oraz radna miejska Elżbieta Strzelczyk. Podczas otwarcia promowano trwające głosowanie na projekty do Budżetu Obywatelskiego 2024.

Widok ze skweru w kierunku ul. Bolesława Krzywoustego fot. Tomasz Strug

Na pomysł rewitalizacji tego miejsca wpadł Marcin Mickun, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Przymorze Małe.

– Generalnie do zmiany podejścia do tego terenu przyczynili się mieszkańcy budynków przy ul, Mściwoja II  50, 52 oraz Piastowskiej 44. Zgłaszali nam problem z zalegającymi tu samochodami

– mówi Marcin Mickun.

Przymorze Małe ma bardzo niewiele zielonych terenów. I tak narodziła się idea utworzenia zielonego skweru. Rada Dzielnicy przez kilka lat zbierała pieniądze na tę inwestycję.

W końcu, w tym roku, udało się skutecznie przeprowadzić przetarg na prace wykonawcze pod nadzorem Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Zakres prac obejmował:

  • usunięcie warstwy humusu, wywiezienie gruzu z terenu rozbiórki na legalne składowisko; 2) budowa ścieżek i placyków z ławkami o nawierzchni mineralnej;
  • montaż obrzeża stalowego;
  • wyposażenie terenu w elementy małej architektury (ławki, kosze, stojaki rowerowe); 5) wprowadzenie nasadzeń ozdobnych – nasadzenia drzew i krzewów (w tym 1058 szt. śnieguliczki);
  • założenie 300 m2 trawnika na przygotowanym gruncie;
  • obsadzenie kwietników bylinami, roślinami cebulkowymi, zabezpieczenie nasadzeń i terenów zieleni przed parkowaniem – palikami drewnianymi;
  • pielęgnacja istniejącej oraz nasadzonej zieleni;
  • usunięcie nasypu wraz z utylizacją odpadów budowlanych;
  • roboty towarzyszące – odtworzeniowe po wykonanych pracach.

Wykonawcą skweru jest spółka „WT BONSAI” z Gdańska.  Koszt prac wyniósł 425 655,65 zł.

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 20 września, 2023 o 22:34