Reklama

Miasto zmaga się z prawdziwą zimą

Śnieg ma padać co najmniej do środy. Miasto do walki z zimą rzuciło ponad 60 pługów i piaskarek. W akcję odnśnieżania zaangażowanych jest 350 osób. 

Stary Rynek Oliwski
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Śnieg ma padać co najmniej do środy. Miasto do walki z zimą rzuciło ponad 60 pługów i piaskarek. W akcję odnśnieżania zaangażowanych jest 350 osób. 

Wczoraj późnym popołudniem rozpoczęły się intensywne opady śniegu, które mogą potrwać co najmniej do środy.  Na trudne warunki panujące na drogach niekorzystnie wpływają niskie temperatury oraz wiatr, który powoduje zamiecie śnieżne.

Na drogach Podstawowego Układu Komunikacyjnego jak i Układu Uzupełniającego pracują łącznie 64 pojazdy: pługoposypywarki oraz ciągniki. Tylko minionej doby zużyto 834 tony chlorku sodu popularnie nazywanego solą drogową, 331,5 tony mieszanki chlorku sodu i kruszywa, oraz 85,5 tony kruszywa – informuje Magdalena Kiljan, rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni

Drogowcy starają się na bieżąco odśnieżać nawierzchnię jezdni, usuwać i zabezpieczać drogi przed oblodzeniem. Liczba pracowników zaangażowana w łagodzenie skutków zimy na drogach oraz przy odśnieżaniu infrastruktury w ciągu minionej doby wynosiła ponad 350 osób.

Śnieg padać będzie bez przerwy, z różną intensywnością, co najmniej do środy, 10 lutego, do godzin popołudniowych, dlatego efekty pracy służb mogą być krótkotrwałe i wymagać częstego powtarzania, aby maksymalnie łagodzić skutki tych niekorzystnych warunków – mówi Magdalena Kiljan.

Kto ma odśnieżać chodniki?

Przy szkole specjalnej na Wita Stwosza nie da się przejść – skarży się nasza czytelniczka. Kto odpowiada za odśnieżanie chodników?

Odśnieżenie chodnika jest obowiązkiem nie tylko administratora lub zarządcy, ale przede wszystkim właścicieli nieruchomości.

Jak przypomina na swojej stronie Straż Miejska,  zgodnie z przepisami śnieg trzeba usunąć do godziny 8:00 rano lub w ciągu 6 godzin od momentu, gdy przestanie intensywnie padać (Uchwała Rady Miasta Gdańska z dnia 28 listopada 2019 r. (wraz z późniejszymi zmianami) w sprawie Regulaminu czystości i porządku na terenie miasta Gdańska w związku z ustawą z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).

Każdy, kto zaniedba ten obowiązek musi liczyć się z mandatem w wysokości 100 złotych. Warto też mieć na uwadze, że gdy na nieodśnieżonym chodniku zdarzy się wypadek, poszkodowana osoba może żądać od administratora na drodze cywilnej zadośćuczynienia.

Jak prawidłowo odśnieżać?

Uprzątnięty śnieg nie może utrudniać ruchu pieszym. Absolutnie nie wolno zrzucać go na jezdnię, bo można za to dostać mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Śnieg najlepiej zamieść na krawędź chodnika, gdzie nie będzie przeszkadzał ani pieszym, ani kierowcom. Jeśli na chodniku wyznaczone zostały przez miasto miejsca parkingowe (zarówno płatne, jak i bezpłatne), za odśnieżenie takiego miejsca odpowiedzialny jest zarządca drogi.

Pp

Ostatnia edycja: 9 lutego, 2021 o 12:48