Reklama

Mniejsza iluminacja w Parku Oliwskim, szopka i jarmark świąteczny na Placu Inwalidów

Iluminacja świąteczna ponownie pojawi się w Parku Oliwskim. Będzie jednak o połowę mniejsza niż w ubiegłym roku, bez hucznego otwarcia, z widocznymi patrolami ochrony oraz kierunkowskazami do toalet. – Koncentrujemy się w tym roku na Śródmieściu – mówią organizatorzy. Twierdzą, że wyciągnęli lekcję po zeszłorocznych zniszczeniach w Parku i katastrofie wizerunkowej.

Książęcy Widok | wizualizacja Multidecor
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Iluminacja świąteczna ponownie pojawi się w Parku Oliwskim. Będzie jednak o połowę mniejsza niż w ubiegłym roku, bez hucznego otwarcia, z widocznymi patrolami ochrony oraz kierunkowskazami do toalet. – Koncentrujemy się w tym roku na Śródmieściu – mówią organizatorzy. Twierdzą, że wyciągnęli lekcję po zeszłorocznych zniszczeniach w Parku i katastrofie wizerunkowej.

Wielkie „WOW” w dziedzinie iluminacji świątecznej ma być w tym roku na Głównym Mieście. Największy na świecie świetlny dźwig portowy, sekstant i fotel Heweliusza, chłopiec z blaszanym bębenkiem – takich iluminacji nie będzie nigdzie indziej.
To spełnienie jednego z postulatów przeciwników iluminacji w Parku Oliwskim, którzy proponowali rozproszenie atrakcji po całym mieście. Tak, aby nie doszło do powtórki z przełomu roku, gdy dziesiątki tysięcy osób zniszczyło trawnik ogrodu francuskiego i spowodowało zagrożenia dla wiekowych drzew rosnących wokoło.

Po wielu miesiącach negocjacji Pomorska Wojewódzka Konserwator Zabytków Agnieszka Kowalska wyraziła jedna zgodę na ponowne rozmieszczenie świątecznych światełek w Parku Oliwskim. Wcześniej PWKZ była przeciwna.

Są jednak trzy istotne uwagi do spełnienia:

• pozytywnie opiniuje się zaproponowane dekoracje wejść do parku, ozdobne elementy na latarniach, akcenty morskie, bramy światła wzdłuż alei parkowej, dopuszcza się także planowane przewieszki – pod warunkiem starannego zabezpieczenia elementów mocujących przed ocieraniem konarów i gałęzi drzew;

• ze względu na ochronę dobowego rytmu drzew oraz siedlisk ptaków wyklucza się wykonanie szpaleru światła oraz rozwieszenie lampek bezpośrednio na drzewach;

• dopuszcza się zawieszenie szpaleru światła na niezależnej konstrukcji, niezwiązanej z podłożem.

Iluminacja Parku Oliwskiego 161220 2775

Zniszczenia dokonana na przełomie roku w ogrodzie francuskim 

 – Koncepcja przedstawiona w tym roku do konserwatora, która jest pozytywnie uzgodniona i zaopiniowana, niweluje problemy z zeszłego roku i o których rozmawialiśmy na spotkaniu konsultacyjnym z Radą (Programową Parku) i na spotkaniu Prezydenta z mieszkańcami Oliwy – mówi Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej. – W ogóle nie będzie iluminacji w parterze ogrodowym, gdzie w zeszłym roku był problem z trawą. Koncentrujemy się na zostawieniu szpaleru, który naszym zdaniem był strzałem w dziesiątkę. Podkreślimy historyczny widok z Parku na Zatokę dziesięcioma elementami pływającymi na wodzie (statki) oraz na temat historii Parku będą kubiki informacyjne opowiadające o jego charakterze. Nie stawiamy, żadnych konstrukcji na terenach zielonych, wszystko opiera się na ścieżkach utwardzonych. Minimalizujemy ryzyko problem z zeszłego roku, gdzie nie trawa była problemem, bo ja można odtworzyć, ale drzewa i korzenie włoskowate.

Bez oficjalnego otwarcia

Nie będzie w tym roku żadnej inauguracji iluminacji świątecznej w Parku Oliwskim. – Po prostu Park Oliwski się zapali bez imprezy otwierającej. Koncentrujemy się w tym roku na Śródmieściu – mówi Buczyński.
Impreza otwierające gdańskie iluminacje ma się odbyć 2 grudnia o godzinie 16 na Zielonym Moście w Gdańsku. W Parku Oliwskim światełka zapalone zostaną o godzinie 18. Świąteczną oprawę podziwiać będzie można do 6 lutego 2018 roku.

Światełek w Oliwie będzie ogólnie o 50% mniej, a ich koszt wyniesie 430 tysięcy złotych. Parkową iluminację zakupi zależna od miasta spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie. W zeszłym roku iluminacja była sponsorowana przez firmę ją produkującą jako swego rodzaju zbadanie zapotrzebowania. Ozdoby w całym mieście będą kosztować około 1 miliona i dwustu tysięcy złotych.

Ochrona i toalety

Wnioski z zeszłorocznej porażki wyciągnięto również w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. – Po pierwsze, Iluminacja w Parku została tak rozproszona, aby chcąc ją zwiedzać, chodzić ciągami pieszymi – mówi Mieczysław Kotłowski, dyrektor GZDiZ. – Po drugie elementy chronione będą wygrodzone ozdobnymi płotkami. Po trzecie, będzie wprowadzona większa ilość osób ochrony Parku. To będzie tak naprawdę 6 patroli.

GDANSK 2017 park oliwski 1

Wizualizacja Multidecor

Pojawią się również toalety przenośne i znaki kierujące do toalet znajdujących się w pobliżu parku. Miasto rozmawia z proboszczem katedry, aby udostępnić tamtejsze toalety przygotowane kilka lat temu dla turystów zwiedzających oliwską bazylikę. Czynna ma być również wieczorami toaleta przy Placu Inwalidów Wojennych.

Park Oliwski będzie otwarty w godz. 5.00-22.00. Ekspozycja iluminacji świątecznej: od poniedziałku do piątku w godz. 18.00-22.00, w soboty i niedziele w godz. 16.00-22.00, w Wigilię (24 grudnia) w godz. 16.00-2.00, podczas Świąt Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia) w godz. 16.00-22.00.

Jarmark Świąteczny, szopka z piasku i Oliwska Wigilia

Plac Inwalidów, Gdańsk-Oliwa
2 grudnia – 6 stycznia

Bożonarodzeniowa Szopka z Piasku w Oliwie to unikalna w skali kraju artystyczna inicjatywa realizowane przez Fundację Wspólnota Gdańska już po raz piąty. W tym roku szopka stanie w nowym miejscu: na Placu Inwalidów Wojennych (vis-à-vis wejścia do Parku Oliwskiego). Po raz pierwszy też wokół niej pojawią się „Świąteczne Smaki” – kramy z gastronomią.

Zgodnie z tradycją szopce z piasku co roku towarzyszy Wigilia Oliwska – ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności. Fundacja Wspólnota Gdańska i Rada Oliwy gorąco zapraszają do udziału wszystkich mieszkańców i miłośników Oliwy, bez względu na wyznawaną religię, zamożność i narodowość.

– Najważniejszą sprawą jest stół pod gołym niebem, na który potrawy przynoszą goście – mieszkańcy Oliwy czy gastronomicy – opowiada Andrzej Stelmasiewicz, prezes Fundacji Wspólnota Gdańska. – Ta wigilia jest wyjątkowa dlatego, że ona nie jest dla biednych. Ona jest dla wszystkich. Zapraszamy wszystkich ludzi: chrześcijan, muzułmanów, Żydów, heretyków wszelkiej maści. Ona ma służyć temu, żeby ludzie okazali sobie życzliwość.

16 grudnia 2017, w sobotę o godz. 17.00 – spotkajmy się przy szopce, przynieśmy własne potrawy, by podzielić się nimi przy wspólnym stole, zaśpiewajmy kolędy, bądźmy razem.

Świąteczna gastronomia na Placu Inwalidów działać będzie w godzinach:
w dni powszednie 17.00-22.00, soboty, niedziele 16.00-22.00.

Parkowanie

Do 6 lutego mieszkańcy Oliwy muszą być gotowi na większy ruch samochodów wieczorami. Przed parkowaniem przyjezdnych gdzie bądź nie uchroni nas Strefa Płatnego Parkowania, która obowiązuje tylko do godziny 15.
Mimo promowania iluminacji w Śródmieściu miasto przygotowuje się na liczny przyjazd osób chcących zwiedzić Park. Z pewnością będą problemy.

Nie będzie dostępny parking przy Placu Inwalidów Wojennych, gdzie stanie w tym roku szopka z piasku oraz około 10 stoisk mini jarmarku świątecznego. Pierwsze prace przy szopce mają się rozpocząć w ciągu najbliższych kilku dni.
Przygotowano jednak alternatywne miejsca do parkowania, czego zabrakło w roku ubiegłym.

– Udało nam się porozumieć z Uniwersytetem Gdańskim, który udostępni swoje parkingi przy ul. Bażyńskiego na potrzeby osób, które będą chciały odwiedzać Park Oliwski – mówi dyrektor Kotłowski. – Stamtąd mamy znakomite połączenie tramwajowe do Parku i z powrotem. Miejsca dla inwalidów przewidzieliśmy na ul. Biskupa Nowickiego (dojazd do Parku od strony ul. Cystersów). Miejsca postojowe przewidzieliśmy również przy hali gdańsko – sopockiej oraz na lewych pasach ulicy Pomorskiej (od ul. Chłopskiej do ul. Subisława).

Komunikacja miejska w okolicach Parku Oliwskiego:
W soboty, niedziele i święta w godz. 15.00-21.00 zwiększamy częstotliwość tramwajów linii 11 do co około 10-15 minut. W dzień powszedni tramwaje łącznie kursują co 4 minuty. Od godz. 21:00 do godz. 23:00 częstotliwość kursów tramwajów linii 6, 2, 12, 11 wynosi w dzień powszedni 10 minut.

Ts/Pw/UMG

Ostatnia edycja: 18 listopada, 2017 o 07:28