Reklama

Mokre książki – Wiadomości z Paszczyny

Wyślij książkę do Mokrego! Apeluje Korespondent Łoś.

Ksiądz Bogdan, proboszcz parafii grekokatolickiej z Mokrego podczas kolędy.
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

„Książki czytam od dziecka. Bez książek nie byłoby drugiego mnie”

Muniek Staszczyk.

To był maj. Pachniała nie tylko Saska Kępa. Cudownie pachniały farbą drukarską stosy książek sprzedawanych podczas majowych „Dni Oświaty, Książki i Prasy”. O zapamiętanym z dzieciństwa zapachu nowych książek pisała też w swoich wspomnieniach Kira Gałczyńska. W całej Polsce festyny, spotkania z pisarzami, poetami. Znikały jak ciepłe bułki 100 tysięczne nakłady książek. Szczęśliwi wracaliśmy z pakunkami pod pachą i przez najbliższe miesiące znikaliśmy w tajemnym świecie książkowych bohaterów.

Czasy pamiętam doskonale, bo mój Tata był jednym z organizatorów tych imprez. Niedawno od znajomych dostałem książkę z autografem Tadeusz Konwickiego. Rok 1964, zdobyty podczas taki właśnie dni pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.

Kilkanaście lat temu postanowiłem nieco wskrzesić zapomniany świat dzieciństwa. Akcja „Wyślij książkę do Komańczy” odniosła wielki sukces. Namawialiśmy do wysyłania nowych książek do szkoły w Komańczy. Każde dziecko miało dostać w prezencie nowiutką, pachnącą i pełną tajemnic książkę.

Ponad 10 lat akcji to ponad 5000 przesłanych książek. Zaangażowali się wszyscy. Radiowa Trójka (ta stara), ogólnopolskie media, mówili o nas nawet w radiowych Jezioranach. Akcję wsparli znani, lubiani. Słownie i konkretnie. Tomek Szwed, Artur Gotz, czy Orkiestra Świętego Mikołaja. Wdowa po Nienackim przysłała komplet Samochodzików.

Przyszedł czas, żeby kolejny raz podzielić się tym światem.

Mokre, wieś w Dolinie Osławy, gmina Zagórz. Pogranicze bojkowsko – łemkowskie.

Mała wiejska niepubliczna szkółka 0-8 i oddział przedszkolny. W sumie 54 dzieci. W działalności szkoły widać pamięć o korzeniach, dużo ciekawych inicjatyw dzieje się. Widzę na fejsie szkoły i wiem od serdecznego przyjaciela Bogdana, który w miejscowej cerkwi grekokatolickiej dowodzi i szkolnym katechetą jest. Rozmawialiśmy o tym długie godziny podczas wizyty niedawnej księdza w Gdańsku Oliwie.

Przechodzimy do rzeczy.

„Wyślij książkę do Mokrego”!!!

Wiecie, że przyjemnie jest dostawać prezenty, ale jeszcze fajniej je dawać. Zajrzyjcie do księgarni lub wysyłkowej w necie. Na przykład do Arosa. Wybierzcie książkę – książki. Fajne, czytadła czy bajki. Młodzieżowe, dziecięce. Broń Boże lektury. Zapakujcie i wyślijcie do szkoły w Mokrem. Ewentualnie dajcie w wysyłkowej adres do wysyłki.

Zróbmy dzieciakom prezenty na koniec roku. Wszystkim. Ewentualna „górka” wzbogaci szkolną bibliotekę.

Moja paczka przygotowana do wysyłki.

Pamiętajcie. WYSYŁAMY WYŁĄCZNIE NOWE KSIĄŻKI!!!

Niepubliczna Szkoła Podstawowa

Mokre 32

38 – 542 Mokre

Tel. 13 4629075

Piszcie, potwierdzajcie, rozsyłajcie informację w świat.

Powyżej fotka koleżki księdza Bogdana. Tak wygląda powrót z kolędy. Jest klimat.

Korespondent Łoś

Ostatnia edycja: 6 maja, 2023 o 21:12